kontrahent-parabankiem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
abc
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2012, 16:24

kontrahent-parabankiem

Post autor: abc » 29 wrz 2012, 11:37

Jestem nowym na tym blogu, z wekslami do tej pory nie miałem styczności, jednak stało się kontrahent sp z oo miał spełnić świadczenie wzajemne w listopadzie jednak zaprzestał płacić swoich zobowiązań swoim kontrahentom, ponadto prokuratura zakazała mu prowadzenia działalności ponieważ nie posiadał zezwolenia z KNF (parabank). Dlatego w dniu 19 września, na podstawie art 458 kc wezwałem dłużnika do natychmiastowego spełnienia świadczenia i przedstawiłem mu weksel do zapłaty na dzień 27 września (taka datę wpisałem w wekselu jako termin zapłaty) oczywiście nie zapłacił. Art 458 kc, daje możliwość żądania natychmiastowego spełnienia świadczenia wzajemnego w przypadku gdy dłużnik nie płaci swoich zobowiązań. Weksel był in blanco nie było wypisanej daty zapłaty, natomiast w deklaracji wekslowej jest zapis, że remitent może wypełnić weksel jedynie w wypadku niewywiązania się przez wystawcę z umowy, której weksel jest zabezpieczeniem. Dlatego wobec zaistniałej sytuacji wpisałem datę na wekslu wcześniej niż pozwalała na to deklaracja. Czy postąpiłem prawidłowo. Czy dłużnik może wobec mnie skutecznie podnieść zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z deklaracją. Jakie znaczenie w sprawie mógłby mieć indos tego weksla, czy dłużnik miałby wówczas prawo podnieść skutecznie zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z deklaracją. Dziękuję
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: kontrahent-parabankiem

Post autor: Lech » 29 wrz 2012, 12:11

abc pisze:natomiast w deklaracji wekslowej jest zapis, że remitent może wypełnić weksel jedynie w wypadku niewywiązania się przez wystawcę z umowy, której weksel jest zabezpieczeniem. Dlatego wobec zaistniałej sytuacji wpisałem datę na wekslu wcześniej niż pozwalała na to deklaracja. Czy postąpiłem prawidłowo.
Nie doszukiwałbym się w tym Twojego błędu. Sensem wystawienia weksla była możliwość dochodzenia przez Ciebie roszczenia z tej umowy, w związku z tym nie widzę przeciwwskazań do wypełnienia weksla również w sytuacji, kiedy do rozwiązania umowy dochodzi nie tylko zgodnie z ustalonym sposobem, ale też w przypadku zgodnego z prawem jej natychmiastowego wypowiedzenia.
Czy dłużnik może wobec mnie skutecznie podnieść zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z deklaracją.
Nie obawiałbym się aż tak bardzo takiego zarzutu. O wiele poważniejszym problemem jest pytanie, czy patrząc na całokształt sprawy, masz w ogóle szanse na odzyskanie pieniędzy...
Jakie znaczenie w sprawie mógłby mieć indos tego weksla, czy dłużnik miałby wówczas prawo podnieść skutecznie zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z deklaracją. Dziękuję
Indos zmienia sytuację w ten sposób, że co do zasady wobec nowego posiadacza weksla wystawca nie mógłby skutecznie podnosić zarzutu niezgodnego z porozumieniem wypełnienia weksla in blanco (czyli przykładowo wpisania niezgodnej z ustaleniami daty płatności).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
abc
Posty: 8
Rejestracja: 24 wrz 2012, 16:24

Re: kontrahent-parabankiem

Post autor: abc » 29 wrz 2012, 13:54

Dziękuję bardzo za szybką i fachową odpowiedz.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 58 gości