Podziękowania dla p. Lecha

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: KalinaJaroslawska » 11 lut 2011, 22:20

Wbrew temu, co sugeruje temat, ten wpis będzie dotyczył weksli :-)

Bardzo się cieszę, że trafiłam na Pana blog i forum, bo to powoduje, że mam stały kontakt z tematem weksli (wcześniej zdarzało się to jedynie przygodnie - ostatni raz chyba parę lat temu na praktyce w sądzie rejonowym, gdzie nawiasem mówiąc sędzia musiała przeze mnie otwierać rozprawę na nowo :-D). Dzięki temu dzisiaj podczas negocjacji z moim dłużnikiem, który nie chciał od razu zapłacić całej kwoty, zarzekając się, że będzie ją miał za tydzień, niejako z automatu przyszedł mi do głowy właśnie weksel jako zabezpieczenie. Było trochę oporu - dłużnik co nieco słyszał o wekslach, przede wszystkim w kontekście ostrzeżeń, aby nigdy czegoś takiego nie podpisywał ;-) No i bał się, że sprzedam go "panom bez szyi" :-) Ale udało się i mam piękny własny weksel zupełny nie na zlecenie, który napisałam własnoręcznie w ciągu paru sekund i którego nie zawaham się wykorzystać. Jakie to proste :-)

Dziękuję i pozdrawiam,
KJ
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Lech » 11 lut 2011, 22:22

Czy z hobbystycznej ciekawości mogę poprosić o podanie treści weksla? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Palestra » 11 lut 2011, 22:31

Nooooo to Kalina otworzyła Księgę Podziękowań dla równowagi proponuje założyc Księgę Skarg i Zażaleń :lol: :lol: :lol:
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: KalinaJaroslawska » 11 lut 2011, 22:35

Mam nadzieję, że nie popełniłam błędu:

WEKSEL

Gdańsk, dnia 11 lutego 2011 r.
Weksel na sumę [...]

Dnia 18 lutego 2011 r. zapłacę za ten weksel na rzecz, lecz nie na zlecenie, Kaliny Jarosławskiej sumę [...].

Płatny w Gdańsku.

[podpis wystawcy]

Jest jeszcze klauzula "bez protestu" - wiem, że niepotrzebna, ale chciałam zrobić wrażenie na dłużniku :-D

KJ
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Palestra » 11 lut 2011, 22:37

Moim zdaniem wszystko jest ok.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Palestra » 11 lut 2011, 22:37

Tylko dlaczego pozbyłas sie możliwości indosu?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: KalinaJaroslawska » 11 lut 2011, 22:39

Wskutek negocjacji z dłużnikiem - napisałam, że bał się, że sprzedam (tzn. indosuję) weksel "panom bez szyi", więc chciałam go uspokoić i dostać weksel. I tak zresztą nie zamierzałabym go sprzedawać.

KJ
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Palestra » 11 lut 2011, 22:42

Ważne że podpisał. Zawsze masz "straszaka".
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: KalinaJaroslawska » 11 lut 2011, 22:43

Otóż to. Chodziło mi również o efekt psychologiczny, który chyba udało się osiągnąć, więc wierzę, że weksel będę mogła oddać.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Lech » 11 lut 2011, 22:45

Weksel ładny i poprawny :)

Zakaz indosu faktycznie trochę na wyrost. Po pierwsze - nie uniemożliwia dokonania zwykłego przelewu wierzytelności. Po drugie: nie wydaje mi się, aby "panowie bez szyi" przejmowali się takimi niuansami jak legitymacja formalna i materialna ich żądań. Po trzecie: skoro dłużnik co do zasady uznaje roszczenie, to wszystko być mu powinno jedno komu zapłaci.

Witamy w świecie weksli:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Palestra » 11 lut 2011, 22:48

"Weksel ładny i poprawny "
To się nazywa miłośc do weksli.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: KalinaJaroslawska » 11 lut 2011, 22:50

Lech pisze:
Zakaz indosu faktycznie trochę na wyrost. Po pierwsze - nie uniemożliwia dokonania zwykłego przelewu wierzytelności. Po drugie: nie wydaje mi się, aby "panowie bez szyi" przejmowali się takimi niuansami jak legitymacja formalna i materialna ich żądań. Po trzecie: skoro dłużnik co do zasady uznaje roszczenie, to wszystko być mu powinno jedno komu zapłaci.
Wiem, że pomimo klauzuli "nie na zlecenie" można przelać wierzytelność, ale nie chciałam mieszać w głowie dlużnikowi. Zresztą nie jestem jego prawnikiem :-) Reszta też racja, ale ogólnie chodziło o to, żeby dojść do porozumienia wskutek ustępstw jednej i drugiej strony, więc moje ustępstwo polegało na honorowym zobowiązaniu się, że weksla nie puszczę w obieg, a wyłączenie indosu to tylko taki mały formalny ukłon. I tyle :-)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Lech » 11 lut 2011, 22:55

KalinaJaroslawska pisze: gdzie nawiasem mówiąc sędzia musiała przeze mnie otwierać rozprawę na nowo
Czy to miało coś wspólnego z wekslem, czy tylko ogólnie z Pani praktyką w sądzie?:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
KalinaJaroslawska
Posty: 17
Rejestracja: 01 lut 2011, 11:23
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: KalinaJaroslawska » 11 lut 2011, 22:59

Oczywiście z wekslem, z konkretnie ze złą oceną prawną sposobu przedstawienia weksla do zapłaty. Przymierzałam się, żeby o tym napisać, ale już nie dzisiaj :-) Chętnie poznam Pana zdanie :-)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podziękowania dla p. Lecha

Post autor: Lech » 11 lut 2011, 22:59

Chętnie zapoznam się ze sprawą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości