Pozew przeciwko poręczycielowi

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
anna1985
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2012, 11:26

Pozew przeciwko poręczycielowi

Post autor: anna1985 » 19 paź 2012, 11:45

Dzień dobry

posiadam weksel, którego wystawca zmarł. Poręczycielem tego weksla jest żona zmarłego wystawcy. Czy mogę w tej sytuacji wystąpić z pozwem tylko przeciwko poręczycielowi. Czy muszę wszcząć postępowanie spadkowe po zmarłym wystawcy ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew przeciwko poręczycielowi

Post autor: Lech » 19 paź 2012, 14:07

Witaj, Anno,

jak najbardziej możesz pozwać wyłącznie poręczyciela i nie czekać na przeprowadzenie postępowania spadkowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
anna1985
Posty: 2
Rejestracja: 19 paź 2012, 11:26

Re: Pozew przeciwko poręczycielowi

Post autor: anna1985 » 19 paź 2012, 15:02

Dziękuję za tak szybką odpowiedź. Czy muszę w pozwie opisywać dokładnie całą sytuację czyli wskazać, że wystawca zawarł umowę, której zabezpieczeniem jest weksel. Następnie zostało wysłane wezwanie do zapłaty zarówno do wystawcy jak i do poręczyciela. W odpowiedzi na te wezwania dowiedziałam się od żony (poręczyciela) w piśmie, że mąż zmarł. Nie znam jednak dokładnej daty jego śmierci ani nie mam np. odpisu skróconego aktu zgonu, który by to potwierdził. Otrzymałam również pismo od poręczycielki z 2011 r., że chce rozłożyć ten dług na raty i prosi o przesłanie kopi weksla. Czy wystarczy, że pozwę poręczyciela bez opisywania całego stanu faktycznego ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pozew przeciwko poręczycielowi

Post autor: Lech » 19 paź 2012, 15:18

Wystarczy, że pozwiesz poręczyciela bez opisywania stanu faktycznego. To, na czym masz oprzeć roszczenie, to weksel o poprawnej treści.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 62 gości