Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
searex
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2011, 14:43

Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: searex » 01 mar 2011, 15:10

Dzień dobry,
proszę o pomoc w problemie, z którym borykam się od kilku miesięcy.
Może najpierw przytoczę treść weksla, którym dysponuję:

Weksel
Miejsce i data wystawienia: Miejscowość, 21.10.2009

Zapłacę za ten weksel własny w (miejscowość mojego zamieszkania) bez protestu, za okazaniem, na zlecenie (moje imię i nazwisko, adres zamieszkania) kwotę (kwota cyframi) złotych (kwota słownie).
Podpis: Imię Nazwisko 21.10.2009
ówczesny adres zamieszkania (napisane długopisem)


Weksel w założeniu służyć miał zabezpieczeniu pożyczki na kilka miesięcy. Wielokrotnie prosiłem człowieka, który podpisał weksel o spłatę długu (czy takie coś wyczerpuje znamiona przedstawienia weksla do zapłaty?) osobiście w siedzibie jego firmy, która mieści się w miejscowości wystawienia weksla. Kilka miesięcy temu dłużnik zamknął firmę, zmienił miejsce zamieszkania, numery telefonów - słowem, nie można się z nim skontaktować. Kilka razy odpowiedział za pomocą komunikatora internetowego, to wszystko. Nie wiem czy ma to znaczenie w tym przypadku, ale powodem, dla którego dłużnik popadł w poważne tarapaty okazała się być jego namiętność do hazardu (o czym nie wiedziałem wcześniej).
W obecnej sytuacji chciałbym sprawę oddać do sądu, a przedtem jak najlepiej przygotować się do sprawy, aby uzyskać nakaz zapłaty. Jeśli to możliwe, proszę o wskazówki co zrobić, aby dochodzenie roszczenia było skuteczne i niebudzące wątpliwości.
Pozdrawiam,
searex
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: Lech » 01 mar 2011, 15:15

Przedstawienie weksla do zapłaty polega na tym, że idzie się do wystawcy z wekslem, okazuje weksel i żąda zapłaty.

Jednakże od strony praktycznej należałoby tutaj po prostu pozwać dłużnika. Może być jednak problem ze wskazaniem aktualnego adresu zamieszkania przyszłego pozwanego...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
searex
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2011, 14:43

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: searex » 01 mar 2011, 15:53

Lech pisze:Przedstawienie weksla do zapłaty polega na tym, że idzie się do wystawcy z wekslem, okazuje weksel i żąda zapłaty.
Załóżmy sytuację że w końcu natknę się na wystawcę. Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie pisemne jego odmowy spłacenia długu?
Jednakże od strony praktycznej należałoby tutaj po prostu pozwać dłużnika. Może być jednak problem ze wskazaniem aktualnego adresu zamieszkania przyszłego pozwanego...
Podobno można wystąpić do Urzędu Miasta/Gminy o podanie adresu w celu założenia sprawy; podając ważny powód udzielają takiej informacji.
Mnie bardziej interesuje kwestia - czy weksel w takiej postaci, którą przedstawiłem przedawnia się w jakimś terminie? Czy mam się obawiać czegoś ze strony formalnej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: Lech » 01 mar 2011, 16:56

searex pisze: Załóżmy sytuację że w końcu natknę się na wystawcę. Czy muszę mieć jakieś potwierdzenie pisemne jego odmowy spłacenia długu?
Nie.
searex pisze:Podobno można wystąpić do Urzędu Miasta/Gminy o podanie adresu w celu założenia sprawy; podając ważny powód udzielają takiej informacji.
Ja bym to zrobił inaczej - pozwał wystawcę na ostatnio znany adres. Nakaz zapłaty albo byłby podwójnie awizowany (uznany za dostarczony), albo wróciłby jako "adresat nieznany" - wówczas sąd wzywa cię do podania aktualnego adresu a ty z tym pismem możesz zawnioskować do byłego Centralnego Biura Adresowego (teraz się to inaczej nazywa) o podanie aktualnego adresu zameldowania.
searex pisze: Mnie bardziej interesuje kwestia - czy weksel w takiej postaci, którą przedstawiłem przedawnia się w jakimś terminie? Czy mam się obawiać czegoś ze strony formalnej?
Weksel płatny za okazaniem przedawnia się w ciągu 4 lat od daty wystawienia. Treść weksla jest poprawna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
searex
Posty: 3
Rejestracja: 01 mar 2011, 14:43

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: searex » 02 mar 2011, 13:03

Dziękuję bardzo za pomocną odpowiedź. Pozdrawiam serdecznie,
searex
audik
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2011, 20:08
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: audik » 03 mar 2011, 11:38

Nie ma adresu nie ma sprawy :/ Słyszałem też, że w momencie gdy nie można ustalić adresu to sąd może wyznaczyć kuratora reprezentującego wystawce weksla. Ale to już znający się na rzeczy potwierdzą lub zaprzeczą.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: Lech » 03 mar 2011, 11:40

To się nazywa "kurator dla doręczeń".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
audik
Posty: 7
Rejestracja: 28 lut 2011, 20:08
Lokalizacja: KRAKÓW

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: audik » 05 mar 2011, 20:41

Przy czym z tego co wiem nie jest to praktykowane.

echhh a mogłem iść na studia prawnicze, nic po sprawie otworze chyba doradztwo wekslowe, sorry za ot
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: Lech » 05 mar 2011, 20:53

audik pisze:Przy czym z tego co wiem nie jest to praktykowane.
Jak są podstawy, i powód o to zawnioskuje, i uiści odpowiednie opłaty, to się stosuje.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Przedawniona płatność? Kłopot z dłużnikiem

Post autor: Palestra » 05 mar 2011, 23:01

audik pisze:Przy czym z tego co wiem nie jest to praktykowane.

echhh a mogłem iść na studia prawnicze, nic po sprawie otworze chyba doradztwo wekslowe, sorry za ot
Przecież iśc zawsze możesz.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 65 gości