Strona 1 z 1

TYLKO O WEKSLACH

: 21 maja 2013, 08:55
autor: dl
Śledzę Twoje artykuly w Akademii Prawa Wekslowego zamieszczone w DGP. Myslę, że po zmianach od stycznia 2013 roku przepisów podatkowych w zakresie nieuznawania za koszty nieopłaconych w terminie kosztów oraz w Vat koniecznej korekcie Vat naliczonego, popularność weksli jako środka płatniczego wzrośnie. W artykułach podajesz przyklad wykorzystania weksla przy zaplacie za faktury zakupu. Piszesz tam, że dłuznik juz w momewncie otrzymania faktury wystawia na rzecz sprzedawcy weksel własny. Mam nieuregulowane faktury zakupu z lat ubiegłych za dostawy z przekroczonym terminem płatności.Wierzycielem jest spółka powiązana kapitałowo - nie upomina się o platność.
Mam pytanie: czy z bieżącą datą może teraz Spółka będąca dłuznikiem wystawić weksel na zlecenie Spółce wierzycielowi? Jak okreslić na wekslu kwestię odsetek kupieckich ( przyjeliśmy 6-8%). Bardzo dziekuję za wsparcie merytoryczne.

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 21 maja 2013, 09:00
autor: Lech
Wekslami można spłacić również zaległe zobowiązania. Jeśli termin płatności faktury upłynął na przykład w zeszłym roku, to tak samo jak teraz tę fakturę należałoby zapłacić gotówką, tak samo można to uczynić wekslem (wystawionym z dzisiejszą datą, z uzgodnionym terminem płatności).

Jeśli chodzi o odsetki, to sprawa wygląda w ten sposób, iż jeśli ma to być weksel płatny w danym dniu, nie można na nim określić odsetek. Należy zatem je doliczyć do sumy wekslowej wyliczonej od terminu płatności faktury do terminu płatności weksla i taką kwotę wpisać jako sumę wekslową.

Na przykład:

FV na 1000zł z terminem płatności sierpień 2012 i odsetkami 6% rocznie.

Obecnie umawiacie się na płatność wekslem płatnym w sierpniu 2013, czyli po roku od terminu zapłaty faktury.

Wystawiacie zatem weksel płatny w sierpniu 2013 na sumę 1060zł (należność główna + 6% odsetek do terminu płatności weksla).

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 21 maja 2013, 19:57
autor: dl
Lechu bardzo Ci dziękuję. Czy w każdy wtorek piszesz w Akademii Prawa Wekslowego w DGP? Super,że piszesz takim prostym językiem i podajesz przykłady. One są bezcenne.
Kontaktowałam się dziś ze Skarbówką w Krakowie i potwierdzili mi, że zapłatę wekslem traktują tak samo jak gotówką. Ciekawe czy Skarbówka w innych rejonach Polski też ma takie samo zdanie. Jest to teraz szalenie ważne, ponieważ koszty niezapłacone nie są kosztami uzyskania, tak jak pisałam Ci w moim porzednim zapytaniu.
Z tego co mi napisałeś zrozumiałam, że jeżeli na mój dług składa sie kilka fakur zakupu z różnymi terminami zapłaty, to muszę do ustalonego z moim wierzycielem (remitentem) nowego terminu płatności każdej zaległej faktury naliczyć odsetki kupieckie dodać je do kwoty do zapłaty z faktury i wystawić tyle weksli ile jest nowych terminów płatności a każda suma wekslowa musi byc kwotą obejmujacą kwotę do zapłaty z odsetkami.
Lechu czy dobrze zrozumiałam.
Dobrej nocy - jutro się odezwę.

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 21 maja 2013, 20:06
autor: Lech
dl pisze:Lechu bardzo Ci dziękuję. Czy w każdy wtorek piszesz w Akademii Prawa Wekslowego w DGP? Super,że piszesz takim prostym językiem i podajesz przykłady. One są bezcenne.
Dzięki :) Nie piszę w każdy wtorek, tylko nieregularnie (ale jeśli już, to właśnie we wtorki). Jak na razie ukazały się 3 części w pewnym okresie, a kolejną dopiero muszę napisać :)
Z tego co mi napisałeś zrozumiałam, że jeżeli na mój dług składa sie kilka fakur zakupu z różnymi terminami zapłaty, to muszę do ustalonego z moim wierzycielem (remitentem) nowego terminu płatności każdej zaległej faktury naliczyć odsetki kupieckie dodać je do kwoty do zapłaty z faktury i wystawić tyle weksli ile jest nowych terminów płatności a każda suma wekslowa musi byc kwotą obejmujacą kwotę do zapłaty z odsetkami.
Ogólnie sprawa jest taka - skoro się umawialiście, że odsetki z faktury będą do dnia zapłaty, to obliczacie je na dzień zapłaty, którym jest dzień wystawienia weksli - nawet jeśli same weksle będą płatne za rok, nie musicie dalej od nich naliczać odsetek.

Ale jeśli chcecie - możecie umówić się na dalsze naliczanie odsetek również po zapłacie weklsem, czyli suma wekslowa może zawierać też odsetki przyszłe aż do terminu płatności weksla. Wasz wybór.

Jak jest kilka faktur, to każda z nich może być zapłacona odrębnym wekslem, a możecie się tak umówić, że jeden weksel "duży" wyliczacie na zadłużenie z wielu faktur.

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 24 maja 2013, 07:09
autor: dl
Lechu- DZIĘKI ZA EKSPRESOWE ODPOWIEDZI

Jest jeszcze jeden problem.
Przy wekslu "na zlecenie", którym dalej wierzyciel będzie płacić za swoje zobowiązania.
Jeżeli wierzyciel(remitent) przyjmie od dłużnika jak piszesz "duży" weksel np. na 1000 jednostek a swoje zobowiązanie ma 100 jed. to tego dużego weksla nie wykorzysta do dalszych swoich płatności.
Czy w tej sytuacji remitent powinien swojemu dłużnikowi wskazać ile weksli i jakie sumy wekslowe powinien dłużnik wystawić swojemu wierzycielowi? Czy jest inne rozwiązanie tego problemu?
Pozdrawiam
DL

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 24 maja 2013, 07:25
autor: Lech
Jeśli dobrze rozumiem - remitent zamiast dużego weksla na 1000zł, woli 10 weksli po 100zł, bo łatwiej będzie mu je puścić w obieg?

Zatem tak - może poprosić wystawcę o wystawienie mniejszych weksli.

Ponadto - jeśli mamy "dużą fakturę" (1000zł), to nie musimy jej spłacać jednym wekslem, tylko na przykład pięcioma po 200zł. Po prostu wyobraź sobie, że weksle to banknoty. Jednym możesz zapłacić za kilka faktur, a jedną fakturę możesz zapłacić kilkoma.

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 28 maja 2013, 19:51
autor: dl
Lechu bardzo dziękuje za wyjaśnienia.

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 29 maja 2013, 21:51
autor: Lech
Proszę bardzo. We wtorek w przyszłym tygodniu będzie kolejny odcinek o wekslach w GP, więc zapraszam do lektury :)

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 17 lip 2013, 12:19
autor: milenaM
Witam,
mam pytanie odnośnie stworzenia treści weksla. Może opiszę moją sytuację. W sprawie o podział spadku jakoś niefortunnie wyszło że pewna nieruchomość X została zapisana na mojego ojczyma zamiast na mnie. Jeśli chodzi o postanowienie sądu jest to już nie do odkręcenia. Umawiam się więc z moim ojczymem że przepisze on na mnie tą nieruchomość X w 2027r kiedy to skończy spłacać kredyt na nieruchomość Y. Do tego czasu pobiera dochody z tytułu wynajmu nieruchomości X które zapewniają mu możliwość spłaty kredytu na nieruchomość Y. Aby mieć pewność że nie sprzeda tej nieruchomości co ma być dla mnie, albo jak sprzeda to że coś z tego będę miała postanowiliśmy że podpisze mi weksel. Czy jego treść może być następująca:
> > miejscowość, data
> > Za okazaniem zapłacę za ten weksel na zlecenie ..............(moje imię i nazwisko) równowartość rynkową nieruchomość przy........(adres nieruchomości)z odsetkami w skali 5 % rocznie liczonymi od dnia okazania. Płatny w Łodzi.
> > podpis
> >
Specjalnie nie piszę daty zapłaty weksla bo jeśli kredyt zostanie szybciej spłacony to szybciej powinna być mi przepisana nieruchomość X.
Po przepisaniu nieruchomości oczywiście weksel niszczymy.
Ojczym zgadza się na podpisanie weksla tylko kazał mnie się tym zając.
Czy podpisanie takiego weksla w obecności notariusza ma jakąś większą moc?
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam:)

Re: TYLKO O WEKSLACH

: 17 lip 2013, 12:23
autor: Lech
Pani Mileno,

proponowany wzór weksla jest błędny, zwłaszcza dlatego, że nie określa sumy. Musi być ona podana konkretne (liczbowo), a nie jako "rynkowa wartość nieruchomości".

Jeśli w chwili obecnej ani termin zapłaty, ani suma, nie są znane, polecam zastosować weksel in blanco, oraz dodatkowo umowę wekslową, szczegółowo określającą stosunki między Panią i dłużnikiem i opisującą warunki wypełnienia weksla, jak również sposób na obliczenie należnej kwoty.