umowa pożyczki + weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 20:48

Proszę nie patrzeć na adresy w załączonym pozwie bo są one zmyślone, pozwani w rzeczywistości należą pod Sąd Rejonowy w Gnieźnie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 20:48

A Ty chcesz pozywać wg miejsca zamieszkania pozwanych, czy wg miejsca płatności weksla?

Jeśli to drugie, to Poznań Poznaniem, ale gdzieś w tym Poznaniu się w takim razie umawialiście na płatność. I wg tego adresu należy wybrać sąd :)

A w pozwie wówczas koniecznie napisać, że "Powód wybiera sąd właściwy dla miejsca płatności weksla", bo domyślnie sądem właściwym jest sąd miejsca zamieszkania pozwanych, i inny wybór należy uzasadnić w pozwie pod rygorem możliwości skutecznego wniesienia przez pozwanych zarzutu niewłaściwości sądu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 20:52

Lepiej mi wybrać sąd właściwy dla miejsca płatności weksla, bo pójdę osobiście oddać pozew, nie chcę się bawić w wysyłki do Gniezna.

Czy zdanie "Powód wybiera sąd właściwy dla miejsca płatności weksla" muszę dodać w uzasadnieniu w pozwie?

Czy w ogóle tak można sobie wybierać sąd pod kątem miejsca płatności uzasadniając w ten sposób? W deklaracji wekslowej jest zaznaczone , że miejscem płatności weksla jest siedziba firmy remitenta.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 20:55

Tak, należy to dodać w uzasadnieniu pozwu.

Możesz wybrać sąd właściwy dla miejsca płatności weksla na podstawie art. 37(1)kpc.
art. 37-1
§ 1. Powództwo przeciwko zobowiązanemu z weksla lub czeku można wytoczyć przed sąd miejsca płatności.

§ 2. Kilku zobowiązanych z weksla lub czeku można łącznie pozwać przed sąd miejsca płatności lub sąd właściwości ogólnej dla akceptanta albo wystawcy weksla własnego lub czeku.
Jeśli w deklaracji jest uprawnienie do wpisania miejsca płatności-siedziby remitenta, to na wekslu można nawet wpisać cały adres:

"Płatny w Poznaniu, ul. Krótka 7"

I wedle tej ulicy mamy dokładnie ustalony sąd.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:02

Panie Lechu, ręce mi się załamały, zamiast adres dopisać tam gdzie jest PŁATNY to ja dopisałem do MIEJSCE WYSTAWIENIA WEKSLA: POZNAŃ, ULICA ........., czy może takie być miejsce wystawienia i oprócz tego teraz dopiszę też ten sam adres do WEKSEL PŁATNY W POZNANIU, UL. ..... (ta sama co w MIEJSCU WYSTAWIENIA WEKSLA?
Kurcze jestem tak zły, że szok, bo zaraz okaże się, że weksel jest nieważny.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 21:05

Miejsce wystawienia też może być określone miastem i ulicą, więc weksla nie unieważniłeś ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:11

Całe szczęście, bo ze strachu dostałem bólu brzucha.

Dziękuję Panu bardzo za wyczerpujące odpowiedzi, a teraz BARDZO Pana proszę o podanie adresu swojej siedziby, chcę Panu podziękować za tak wyczerpujące odpowiedzi i wysłać drobny upominek za pomoc we wszystkich kwestiach, bo nie wiem czy komukolwiek tak bezinteresowaie chciałoby się odpisywać na każde zapytanie i mieć cierpliwość odpowiadać na czasami banalne pytania jak Pan to czyni. Cenię sobie takich ludzi jak Pan i jakoś chcę Panu podziękować za wkład pracy i czasu wolnego. Wobec tego oczekuję na adresik:).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 21:12

Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:13

Acha i jeszcze jedno pyt.:), już ostatnie, czy do pozwu ORYGINAŁU mam zrobić 2 kopie - jest dwóch pozwanych czy 3 kipie bo muszę siebie też liczyć? Weksel oprócz oryginału w ilu kopiach dołączyć?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 21:15

1 oryginał pozwu z oryginalnym wekslem - dla sądu
2 dodatkowe pozwy (niby odpisy, ale takie same jak oryginał wszak drukowane i podpisywane) z kopiami weksla - dla pozwanych
1 pozew dla siebie jako potwierdzenie złożenia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:16

Ok , wyślę UPS-em, a jakiś tel kontaktowy? Bo muszę na liście przewozowym wpisać w razie czego. Jesli nie na forum to na maila poproszę (kwiatek158@gmail.com), oczywiście gwarantuję, że nie będę wydzwaniał :).
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:21

Dziękuję za wiadomość mail z tel. i za wszystkie odpowiedzi na moje męczące pytania:). Pozdrawiam bardzo serdecznie.
Napiszę jak dostanę postanowienie jakąś odpowiedź z sądu.
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:38

A jeszcze mi się coś nasunęło :), wpłacając na konto bankowe sądu , rozumiem, że to konto do wpłat - "dochody budżetowe
(wpisy, opłaty, koszty, grzywny)" należy opisać w tytule przelewu jakoś szczegółowo jakiego pozwu dotyczy przeciwko komu itd? Czy wystarczy w tytule wpisać swoje dane i jako opłata za pozew
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 21:41

Jeśli składasz pozew osobiście, to radzę nie bawić się w przelewy, tylko w kasie sądu kupić znaczki sądowe na odpowiednią sumę i nakleić na oryginał pozwu.

Jeśli jednak chcesz zrobić przelew, to w tytule wystarczy wpisać "opłata sądowa za postępowanie nakazowe wobec pozwanych Jana i Urszuli Kowalskich". Zakładam, że Twoje dane będą wynikać z nadawcy przelewu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:45

W takim razie opłacę to w kasie sądu kupując znaczki, w tej opcji mogę usunąć na pozwie zapis, że składam: 1) potwierdzenie dokonania wpisu od pozwu w kwocie 44,00 zł. Jeśli kupuję znaczki i je naklejam to nic nie musze wpisywać? W takim wypadku w polu ZAŁĄCZNIKU będzie tylko: oryginał weksla ( w odpisach pozwu kopie)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 08 cze 2013, 21:46

Tak, w takim razie potwierdzenia opłaty - siłą rzeczy - nie dołączasz. Naklejasz znaki na oryginał pozwu, przy składaniu pani w biurze podawczym skasuje je pieczątką i potwierdzi wniesienie opłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 08 cze 2013, 21:48

Dziękuję.
Bambaryła
Posty: 39
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:11

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Bambaryła » 20 cze 2013, 15:12

Witam Panie Lechu. Tak jak Pan prosił, piszę co się dzieje w mojej sprawie. Dziś otrzymałem nakaz zapłaty w postępowaniu....nakazowym. Pismo z dnia 13 czerwca 2013, otrzymałem dziś ,czyli 20 czerwca.

Sąd... w składzie... po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym, w postępowaniu nakazowym na skutek pozwu wniesienego w dniu 29 maja przez...nakazuje pozwanemu...aby zapłacił na rzecz powoda kwotę 1700 złotych wraz z ustawowymi odsetkami od dnia 29 maja do dnia zapłaty oraz kwotę 30 zł (!!!) tytułem kosztów procesu, w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu albo wniósł w tym terminie zarzuty.

Powstaje pytanie, co z moimi 55 zł, które wniosłem jako opłatę uzupełniająca
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 15:27

Nadpłata będzie Ci zwrócona, więc albo sąd ro zrobi z urzędu, albo (lepiej) napisz takie pismo z prośbą o zwrot (czasem trzeba "puknąć", aby maszyna do zwrotu ruszyła :)

Podaj swój numer konta w piśmie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bambaryła
Posty: 39
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:11

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Bambaryła » 20 cze 2013, 15:38

Dzięki, tak zrobię. Czy muszę sam wystąpić o opatrzenie pozwu w klauzulę wykonalności, czy sąd to robi z urzędu i z urzędu wyśle mi pozew z klauzulą. Ile tak mniej więcej będzie chciał ode mnie komornik za zabezpieczenie majątku dłużnika?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 20 cze 2013, 15:46

Niektóre sądy klauzulę wysyłają same, niektóre na wniosek, musisz się dowiedzieć w sekretariacie.

Komornik za zabezpieczenie takiej kwoty bierze stawkę minimalną - 3% przeciętnego wynagrodzenia (o ile pamiętam, jest to obecnie jakieś 70zł) plus koszty i wydatki takie jak znaczki pocztowe, koszy zapytań do urzędów, jeśli będzie miał robić itp.

Te koszty, które poniesiesz w postępowaniu zabezpieczającym, jeśli będziesz chciał je odzyskać od dłużnika, będziesz musiał pisać do sądu aby Ci zasądził w postanowieniu (w ramach tej samej sprawy Nc), bo komornik tychże kosztów nie ściąga z automatu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 20 cze 2013, 23:43

WItam,

Panie Lechu, mam pytanie, zaniosłem osobiście pozew do sądu 11-06, wczoraj przeglądając odpis z pozwu zauważyłem, że zrobiłem pomyłkę w dacie złożenia pozwu , która znajduje się na ostatniej stornie przy moim podpisie, mam tam 18-06. Czy sąd zwróci mi cały pozew do ponownego złożenia z poprawną datą czy przymknie na to oko? Opieczętowane mam wszytsko, że wpłynęło 11-06.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 21 cze 2013, 07:16

Nie powinno to mieć żadnego znaczenia. To nie jest "data złożenia pozwu", tylko data jego podpisania. Jakbyś miał pełnomocnika, to się np. patrzy, czy w tej dacie był umocowany do działania w Twoim imieniu. W tym przypadku nawet datowanie pozwu "wprzód" nie sądzę, aby miało jakieś ujemne skutki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 21 cze 2013, 20:11

Bardzo dziękuję za odp:)
Bambaryła
Posty: 39
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:11

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Bambaryła » 05 lip 2013, 14:50

Panie Lechu. W poniedziałek uprawomocni się mój nakaz zapłaty. Sporządziłem już wniosek o nadanie klauzuli wykonalności i tu pojawia się wątpliwość. Czy załączając oryginalny nakaz zapłaty do tego wniosku jestem zobligowany do wniesienia 6 zł opłaty? Dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 05 lip 2013, 16:45

To są zwyczaje, o które najlepiej pytać w sekretariacie.

Możliwe sytuacje, z którymi się spotkałem:

- sąd wysyła tytuł wykonawczy z urzędu za darmo
- sąd wysyła tytuł wykonawczy na wniosek za darmo
- sąd wysyła tytuł wykonawczy na wniosek za 6zł
- jw. ale jak się da tytuł egzekucyjny, to wysyłają za darmo

i może jeszcze jakieś kombinacje.

Poza tym nie liczyłbym, że prawomocność będzie akurat w poniedziałek, jeśli liczysz ją "2 tygodnie od odebrania nakazu przez pozwanego", bo do tego sąd jeszcze odczekuje z tydzień dając czas, czy poczta nie przyniesie żadnych zarzutów.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bambaryła
Posty: 39
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:11

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Bambaryła » 11 lip 2013, 16:00

Sprawa zakończona w Sądzie. Wczoraj otrzymałem postanowienie o nadaniu klauzuli wykonalności wraz z tytułem wykonawczym. Cała sprawa od A do Z trwała niecałe 1,5 miesiąca. Teraz chcę złożyć wniosek egzekucyjny u komornika i mam w związku z tym 2 pytania:

1) czy mogę wpisać na wniosku, że chcę egzekucji m.in. z ruchomości z dopiskiem - prawdopodobnie własność lub współwłasność samochodu X i Y o numerze rej. zaczynającym się np od WF. Tak samo z wynagrodzeniem - "prawdopodobne miejsce zatrudnienia to..." lub konto bankowe najprawdopodobniej w PKO SA lub PKO BP
Wątpliwość pojawia się w związku z tym, że ja nie mam dokładnej wiedzy a jedynie zdawkowe informacje o źródłach przychodu i majątku dłużnika.
2) jak wygląda sprawa ze zleceniem komornikowi poszukiwania majątku dłużnika?? Załóżmy, że wpiszę sposoby egzekucji jak wyżej, to czy mam pisać zdanie, że zlecam komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika za wynagrodzeniem ? Czy koszty w związku z tym będą mi zwrócone?

Dzięki za wszelką dotychczasową pomoc. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 11 lip 2013, 16:08

Bambaryła pisze:Cała sprawa od A do Z trwała niecałe 1,5 miesiąca.
Ujdzie :)
prawdopodobnie własność lub współwłasność samochodu X i Y o numerze rej. zaczynającym się np od WF

To, że jest to własność lub współwłasność, pisać nie musisz. Musisz jednak dokładnie wskazać o jaki samochód chodzi i... gdzie się znajduje. Jeśli nie wiesz jaki jest to samochód, należy wysłać zapytanie do bazy CEPIK (komornik to robi).
"prawdopodobne miejsce zatrudnienia to..." lub konto bankowe najprawdopodobniej w PKO SA lub PKO BP
Pomiń "prawdopodobne". Czyli podajesz pracodawcę i bank (bez numeru konta). Jak nie będzie to aktualne, to nikt Ci jaj nie urwie.
2) jak wygląda sprawa ze zleceniem komornikowi poszukiwania majątku dłużnika?? Załóżmy, że wpiszę sposoby egzekucji jak wyżej, to czy mam pisać zdanie, że zlecam komornikowi poszukiwanie majątku dłużnika za wynagrodzeniem ? Czy koszty w związku z tym będą mi zwrócone?
Koszty będą wyegzekwowane od dłużnika (jeśli będą wyegzekwowane). Zleć poszukiwanie majątku, w ramach którego:
- komornik wyśle zapytanie do ZUS celem ustalenia miejsca pracy
- komornik sprawdzi OGNIVO gdzie dłużnik ma konto
- komornik wyśle do odpowiedniego urzędu zapytanie, czy na terenie danej gminy dłużnik ma nieruchomości

a ponadto w ciemno wysłać zajęcia do "prawdopodobnego" pracodawcy, "prawdopodobnego" banku itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Bambaryła
Posty: 39
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:11

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Bambaryła » 11 lip 2013, 16:31

a ponadto w ciemno wysłać zajęcia do "prawdopodobnego" pracodawcy, "prawdopodobnego" banku itp.
Ja mam to zrobić?? :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 11 lip 2013, 16:33

Wskazać ich we wniosku i zażądać zajęcia kont/wynagrodzeń itp.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 17 lip 2013, 00:49

Panie Lechu, mam pytanie, czy można wypełnić weksel zupełny na maksymalną kwotę pożyczki np. 10,000 zł a w pozwie żądać np. 5000 zł pomimo, że na wekslu jest kwota wyższa? Chciałbym dawać ludziom do podpisu weksle zupełne z wypisana maksymalną kwotą jaką będę miał prawo od nich ściągnąć, aby mieli pewność, że w razie czego więcej nie zapłacą.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 17 lip 2013, 05:06

Można.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: kwiatek158 » 17 lip 2013, 09:37

Dziękuję za odp.
Bambaryła
Posty: 39
Rejestracja: 21 maja 2013, 10:11

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Bambaryła » 24 lip 2013, 13:29

Witam ponownie,

komornik wyliczył mi zaliczkę na kwotę 213,10 zł składającej się m.in.
- listy 5,70 x 10 sztuk
- zapytanie do US 45 zł
- koszt poszukiwania ok 61 zł
- inne (nie mam pisma przed sobą)

Wyszło trochę dużo, dlatego mam pytanie, czy w piśmie z załącznikiem (dowód wpłaty) mam napisać, aby te koszty komornik wyegzekwował od dłużnika na mocy art 770 kpc?? Dłużnik pochodzi z rejonu działalności tego komornika, więc o kosztach obciążających tylko mnie nie ma mowy. Dzięki
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: umowa pożyczki + weksel

Post autor: Lech » 24 lip 2013, 13:38

Wyliczenie wygląda znośnie. Wystarczy wpłacić, komornik będzie to ściągał z automatu. Jak nie ściągnie i umorzy, to na pieczątce na tytule wykonawczym będzie informacja ile nieściągniętych kosztów poniosłeś i w przyszłości będziesz mógł przystąpić do ponownej egzekucji również tych kwot.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 59 gości