zawiadomienie na pismie o zamiarze uzycia weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
aurea
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2013, 20:06

zawiadomienie na pismie o zamiarze uzycia weksla

Post autor: aurea » 12 lip 2013, 22:17

Witam,
Mam parę pytań dotyczących użycia weksla. Niektóre mogą być zupełnie podstawowe, proszę wybaczyć, ale ten temat to dla mnie zupełna nowość.
Trzy i poł roku temu zawarłam umowę pożyczki z właścicielem prywatnej firmy inwestycyjnej. Zobowiązanie Pożyczkobiorcy polegało na wypłacaniu mi raz na kwartał 10% od sumy kapitału (w skali roku) plus dodatkowych środków określonych w umowie. Od kilku miesięcy są wyraźne problemy z realizacja tych zobowiązań. (wcześniej wszystko przebiegało bez zarzutu) Wobec tego ok 10 dni temu zażądałam zerwania umowy, wycofania inwestycji i zwrócenie mi kapitału. Niestety to też okazało się niemożliwe. Postanowiłam więc wykorzystać przysługujące mi zabezpieczenie wekslowe.
I teraz pytanie. W deklaracji wekslowej stoi zapis : „ Przed wykonaniem praw wynikających z ustanowionego zabezpieczenia Remitent zawiadomi Wystawcę na piśmie z wyprzedzeniem co najmniej dwóch dni roboczych o zamiarze skorzystania z tych praw. Zawiadomienie obejmować będzie też określenie charakteru niewykonania przez Wystawce jego zobowiązania”
Czy Wystawca musi potwierdzić na piśmie że otrzymał takie zawiadomienie? Jak ma ono wyglądać, czy jest jakiś wzór?
I jaki jest później tor działania z wekslem, następny krok? Ile trwa cały proces? Czy wobec wyraźnych trudności finansowych taka realizacja weksla może potrwać bardzo długo? Jak dokładnie muszę określić „charakter niewykonania zobowiązań”, czy do złotówki?
Jak precyzyjnie określić kwotę do wpisania w weksel, skoro co kwartał oprócz odsetek dochodziła jeszcze suma uszczuplająca główny kapitał?
Będę wdzięczna za poradę, pomoc.
Serdecznie dziękuję
aurea
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zawiadomienie na pismie o zamiarze uzycia weksla

Post autor: Lech » 12 lip 2013, 22:50

aurea pisze: I teraz pytanie. W deklaracji wekslowej stoi zapis : „ Przed wykonaniem praw wynikających z ustanowionego zabezpieczenia Remitent zawiadomi Wystawcę na piśmie z wyprzedzeniem co najmniej dwóch dni roboczych o zamiarze skorzystania z tych praw. Zawiadomienie obejmować będzie też określenie charakteru niewykonania przez Wystawce jego zobowiązania”
Czy Wystawca musi potwierdzić na piśmie że otrzymał takie zawiadomienie? Jak ma ono wyglądać, czy jest jakiś wzór?
Posiadacz weksla powinien na okoliczność ewentualnego sporu dysponować jakimkolwiek dowodem wykonania takiego wezwania, w praktyce może to być dowód nadania listu poleconego. Wzoru nie ma, po prostu musisz napisać zawiadomienie tak, jak się z wystawcą umawiałaś.
następny krok? Ile trwa cały proces?
Następny krok to wytoczenie powództwa, nakaz zapłaty jest zwykle wydawany w kilka tygodni, jak dłużnik się nie odwołuje, to sprawa zakończona.
Czy wobec wyraźnych trudności finansowych taka realizacja weksla może potrwać bardzo długo?
Wobec trudności finansowych może się okazać, że realizacja weksla może nie skończyć się nigdy (brak majątku u dłużnika).
Jak dokładnie muszę określić „charakter niewykonania zobowiązań”, czy do złotówki?
Przede wszystkim należałoby zobaczyć w umowie czego masz prawo żądać. Napisałaś, że "zerwanie umowy" okazało się niemożliwe, nie wiem co innego okazało się możliwe, ale jakoś to trzeba określić i przedstawić swoje żądanie uzasadniające wypełnienie weksla. Bez znajomości umowy trudno wróżyć.
Jak precyzyjnie określić kwotę do wpisania w weksel, skoro co kwartał oprócz odsetek dochodziła jeszcze suma uszczuplająca główny kapitał?
Za mało danych, aby coś wywróżyć :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
aurea
Posty: 2
Rejestracja: 12 lip 2013, 20:06

Re: zawiadomienie na pismie o zamiarze uzycia weksla

Post autor: aurea » 12 lip 2013, 23:35

Bardzo dziękuję,
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości