Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 000zł

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
tjomek
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 19:14

Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 000zł

Post autor: tjomek » 09 mar 2011, 19:21

Weksel inblanco, (wypełniony na starym druku skarbowym, z opłatą 2zł z napisem "na kwotę nie przekraczająca 2.000zł), rok 98-00,

kwota wpisana na inblanco przekracza 2.000zł, pożyczka była udzielona na kwotę zgodną z wekslem, facet trzymający weksel jest kutasem i żeby dopierdzielić uzupełnił weksel kwotą 900.000, data płatności luty 2011, na wekslu "bez protestu".

Głównie interesuje mnie to że na wekslu jest ten urzędowy druk "nie przekraczający kwoty 2.000", a zostało wypełnione j/w, na 100% niezgodnie z umową ustną i stanem faktycznym, deklaracji wekslowej nie ma. Na umowę ustną jest jeden świadek, posiadacz weksla nie ma świadka na 100%.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 000zł

Post autor: Palestra » 09 mar 2011, 19:42

Co do zasady to, że weksel jest uzupełniony na wyższą kwotę niż przewiduje opłata skarbowa właściwie nie ma znaczenia. Od stycznia 2007 została zniesiona całkowicie opłata skarbowa od weksli.
Co teraz- należy wnieśc zarzut wypełnienia weksla niezgodnie z wolą wystawcy. Opłacic 3/4 pozwu tj. ok 3000 zł i czekac na rozprawę.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 000zł

Post autor: Lech » 09 mar 2011, 21:11

3/4 z 5% opłaty sądowej od 900 tysięcy złotych, to 33 750zł (słownie: trzydzieści trzy tysiące siedemset pięćdziesiąt złotych) i taką kwotę należy uiścić, aby w ogóle sąd raczył się pochylić nad zarzutami - oczywiście jeśli to nakaz w nakazowym, a nie upominawczym.

Przy czym w tym przypadku odpowiednio umotywowane pismo powinno spowodować zwolnienie strony z kosztów sądowych.

Złożyć zarzut niezgodnego z porozumieniem wypełnienia weksla in blanco, powołać świadka. Są jakieś inne dowody (przelew/potwierdzenie otrzymania tychże 2000zł itp.)?

Jeśli prawdą jest, że remitent jest takim k**asem, że wypełnił weksel na prawie milion złotych bezpodstawnie, proszę również zgłosić do prokuratury podejrzenie popełnienia przestępstwa - wypełnienia opatrzonego cudzym podpisem blankietu niezgodnie z wolą podpisanego (art. 270 par. 2 kodeksu karnego).

Zachowam sobie ten wątek w zakładkach, jak mi jeszcze ktoś kiedyś będzie mówił, że prawidłowe zabezpieczenie się przy wystawianiu weksla in blanco to bzdura...

EDIT: jeszcze drugi zarzut: przedawnienie roszczenia, które weksel zabezpieczał - tak abyś tych 2000zł też mu nie płacił.
EDIT2: w sumie to tjomek nie napisał, czy to chodzi o sprawę sądową, czy tylko przedsądowe żądania remitenta...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: Palestra » 09 mar 2011, 21:34

O Boże ja przeczytałem 90.000 zł a tu 900.000 za 2000zł..... Tego by nawet Rostwoski Vincent nie wymyślił hehe W takim przypadku oczywiści 33 tyś zł( wartośc Audi a4 rok tak myśle 2003-2004) opłaty sądowej.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
tjomek
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 19:14

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: tjomek » 10 mar 2011, 15:34

Panowie, więc sytuacja wygląda tak, żona tego kut* podpisała oświadczenie że spłacono na jej ręce taką kwotę. A weksel miał być zniszczony.

Teraz, otrzymałem pismo ze skanem tego weksla, i nie mam zamiaru mu ani grosza zapłacić, więc teraz co robić? Na razie sam kut* wysłał mi dwa wezwania do zapłaty. Czekać aż pójdzie do sądu? Jaki ruch wykonać?

Wpłata 33k po to tylko aby sąd (aktualnie nic w sądzie nie wylądowało, żadnego nakazu zapłaty nie ma), zajął się tym (a tym bardziej że pewnie teraz nie można żadnych zarzutów wnosić, bo on do sądu jeszcze nie poszedł), też niezbyt sensowna i kosztowna. W przypadku gdy on pójdzie z tym do sądu to czy wpłata takiej kwoty jest niezbędna?

Opcja z doniesieniem do prokuratury, bardzo ciekawa.
Zastanowię się nad tym, bo kut* zaszedł "mi" za skórę tym ruchem. Sprawa dawno zapomniana, a on przy okazji podziału majątku z moją siostrą wypełnił weksel na mnie. Czy to też może być zarzutem? Czy informacja w której on w pewien sposób daje do zrozumienia siostrze mojej, że nie ma pieniędzy na taki a nie inny podział, będzie musiał odzyskać pieniądze od swojego dłużnika? Czy to bardziej do tego doniesienia się przyda.

Zgadzam się że te opłaty wekslowe zostały zniesione, jednak w chwili podpisywania był wykorzystany prawidłowy weksel adekwatny do pożyczanej kwoty. Podpis na wekslu jest, więc nie podpisał nikt weksla gdzie była pożyczka większa niż 2000zł na wekslu gdzie pisze "nie przekraczającej 2000zł"

rzecz jasna nie dotyczy to mnie :) w pewnym sensie fikcyjna w pewnym nie, zajmijmy się treścią a nie historią :)
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: Palestra » 10 mar 2011, 19:01

Moim zdaniem możesz już składac zarzut do prokuratora tak jak ci radził Lech. Będziesz miał dowód, że coś robiłeś już przed pozwem w tej sprawie. K..as będzie musiał jeszcze udowodnic skąd miał ten blisko milion żeby tobie pożyczyc a to nie jest 10.000, które można zarobic na "grzybach i jagodach w sezonie". Bądź dobrej myśli i działaj bez nerwów tylko konsekwentnie bo to zawsze prowadzi do sukcesu.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
tjomek
Posty: 3
Rejestracja: 09 mar 2011, 19:14

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: tjomek » 10 mar 2011, 20:04

rozumiem że doniesienie do prokuratury na niego, może pomóc mi w późniejszym "postępowaniu wekslowym"

udowodnić że miał taką kasę nie bedzie miał problemu :/ tylko że przy pożyczce i podpisywaniu weksla były trzy osoby, nikt więcej. Czy moment w którym on wyciąga taki weksel też ma znaczenie, tj jego podział majątku? Czy jeżeli wniesie on ten weksel do sądu, dostanę wezwanie do jakiegoś złożenia wyjaśnień, czy też ewentualnego wniesienia zarzutu? I czy obligatoryjnie przed złożeniem tych zarzutów trzeba wpłacić 3/4 z 5%? Czy można je później odzyskać?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: Palestra » 10 mar 2011, 20:15

To na pożyczkodawcy(remitencie) ciąży obowoązek udowodnienia, że przekazał tobie 900.000 zł. Takie pieniądze dzisiaj pożycza się raczej przez przelew. Jeśli on twierdzi, że pożyczył ci pieniądze a'la Tymiński (przywiózł je w teczce) to niech to udowodnij.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: Lech » 10 mar 2011, 20:42

tjomek pisze:Czy jeżeli wniesie on ten weksel do sądu, dostanę wezwanie do jakiegoś złożenia wyjaśnień
Najprawdopodobniej dostaniesz nakaz zapłaty, do którego w ciągu 2 tygodni będziesz mógł wnieść zarzuty, w przeciwnym przypadku uprawomocni się.
I czy obligatoryjnie przed złożeniem tych zarzutów trzeba wpłacić 3/4 z 5%? Czy można je później odzyskać?
Można je odzyskać od powoda po wygraniu sprawy. Ale to zależy od tego, czy powód będzie wówczas wypłacalny, bo to nie sąd Ci zwraca opłatę, tylko egzekwujesz ją z majątku powoda.

Uiszczenie opłaty od zarzutów od nakazu w postępowaniu nakazowym jest obligatoryjne, z wyjątkiem sytuacji, kiedy sąd zwolni stronę z tych kosztów, po złożeniu przez nią odpowiedniego wniosku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco -pożyczka na 2000zł,wypełniony na 900 0

Post autor: Lech » 11 mar 2011, 09:48

tjomek pisze:Głównie interesuje mnie to że na wekslu jest ten urzędowy druk "nie przekraczający kwoty 2.000", a zostało wypełnione j/w, na 100% niezgodnie z umową ustną i stanem faktycznym
Co do samej opłaty skarbowej, to każdy kto się zna, powie ci, że nie jest ona i nigdy nie była obowiązkowym elementem weksla, tym samym ważne są weksle wystawione na blankietach i przekraczające w swojej sumie uiszczoną opłatę.

Również wypełnienie weksla in blanco może się odbyć na kwotę wyższą niż opłata sądowa (zresztą do weksli in blanco stosowało się opłatę stałą - 15zł, i po uzupełnieniu weksla na daną kwotę prawo nie przewidywało obowiązku dopłaty, zresztą jak miałby to zrobić wystawca, skoro nie miał weksla, a to na nim ciążył obowiązek zapłaty tego podatku).

Zatem co do zasady sam fakt opłaty skarbowej nie świadczy o tym, że tylko do takiej kwoty weksel mógł być uzupełniony. Jest na to wiele orzeczeń, natomiast jako ciekawostkę i wyjątek (potwierdzający regułę) mogę podać odmienne orzeczenie, konkretnie chodzi o orzeczenie z 1932 roku (S.N. 9.III.1932 I C. 2367/31), o którym Michał Howorka pisał w swoim komentarzu do prawa wekslowego:

"...wręczenie weksla niewypełnionego zawiera upoważnienie do wypełnienia na sumę wartości blankietu"

Jest to raczej wyjątek, a nie reguła, niemniej jednak jak ktoś już walczy w sądzie z takim wekslem, może podnieść taki zarzut. Wysokość uiszczonej opłaty skarbowej może być bowiem jedną z przesłanek świadczącą o tym, jakie były inne (ustne) ustalenia stron co do wypełnienia weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 56 gości