Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
marcinm
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2011, 20:50

Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: marcinm » 13 mar 2011, 22:48

Witam

Przede wszystkim, chciałem bardzo serdecznie podziękować za przydatną i pomocną stronę wekslach.

Mam pewne pytanie związane z moją sytuacją:
W maju zeszłego roku, wykonywałem na zlecenie(umowa o dzieło) pewien serwis internetowy. Zlecenie było wykonywane na rzecz mojego ówczesnego kolegi, który założył firmę. W momencie wykonywania zlecenia, nikt specjalnie nie przejmował się sprawami formalnymi, ponieważ wszystko było dobrze.
Niestety z czasem, sprawy potoczyły się trochę gorzej... Rezultat jest taki, że zleceniodawca nadal zalega z wypłatą ponad 2500 PLN. Nie jest to być może jakaś ogromna suma, jednak jak dla mnie warta odzyskania. Zleceniodawca zarzeka się, że pieniądze zostaną wypłacone, jednak nie precyzuje terminu, przestaje odbierać telefony czy odpisywać na maila a sytuacja przeciąga się już od kilku miesięcy.
W związku z tym(mając na uwadze, że być może faktycznie ma intencje wypłacenia tych pieniędzy) wpadłem na pomysł porozmawiania i nakłonienia do podpisania weksla na zaległą kwotę. Będzie to dla mnie jasny i ostateczny sygnał jego intencji. Jeśli faktycznie zamierza wypłacić zaległą kwotę(jak przekonuje) w rozsądnym terminie, nie powinno być to problemem. Jeśli zaś nie ma takich intencji, pozostają mi inne drogi dochodzenia swoich praw.

W związku z tym, przygotowałem następujący weskel:
Weksel własny

Kraków, dnia …………………………………….. r. Weksel na sumę 2500 zł .
Dnia 15 kwietnia 2011 r. zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz XYZ, zamieszkałego ADRES sumę dwóch tysięcy pięciuset złotych. Wartość w postaci wykonania usługi otrzymałem. Płatny w Krakowie.


…………………………………………………
(podpis)
Moja pytania brzmią:
Czy weksel jest poprawny?
Czy na wekslu, powinienem w jakiś sposób określić dane dłużnika lub jego firmy, czy musi występować np. mój adres zamieszkania?
Czy ma znaczenie, czy weksel jest podpisywany przez osobę(właściciela firmy) czy też powinien zostać wystawiony w jakiś sposób imieniu firmy? Np. zawierać pieczątkę itp.
Co powinienem jeszcze wiedzieć w sytuacji podpisywania takiego weksla?

Proszę wybaczyć, jeśli pytania są amatorskie, jednak po przeczytaniu że weksel jest nieważny przy zwrocie "do dnia" zamiast "dnia", wole mieć pewność. :)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: Palestra » 13 mar 2011, 22:57

marcinm pisze:Witam

Przede wszystkim, chciałem bardzo serdecznie podziękować za przydatną i pomocną stronę wekslach.

Mam pewne pytanie związane z moją sytuacją:
W maju zeszłego roku, wykonywałem na zlecenie(umowa o dzieło) pewien serwis internetowy. Zlecenie było wykonywane na rzecz mojego ówczesnego kolegi, który założył firmę. W momencie wykonywania zlecenia, nikt specjalnie nie przejmował się sprawami formalnymi, ponieważ wszystko było dobrze.
Niestety z czasem, sprawy potoczyły się trochę gorzej... Rezultat jest taki, że zleceniodawca nadal zalega z wypłatą ponad 2500 PLN. Nie jest to być może jakaś ogromna suma, jednak jak dla mnie warta odzyskania. Zleceniodawca zarzeka się, że pieniądze zostaną wypłacone, jednak nie precyzuje terminu, przestaje odbierać telefony czy odpisywać na maila a sytuacja przeciąga się już od kilku miesięcy.
W związku z tym(mając na uwadze, że być może faktycznie ma intencje wypłacenia tych pieniędzy) wpadłem na pomysł porozmawiania i nakłonienia do podpisania weksla na zaległą kwotę. Będzie to dla mnie jasny i ostateczny sygnał jego intencji. Jeśli faktycznie zamierza wypłacić zaległą kwotę(jak przekonuje) w rozsądnym terminie, nie powinno być to problemem. Jeśli zaś nie ma takich intencji, pozostają mi inne drogi dochodzenia swoich praw.

W związku z tym, przygotowałem następujący weskel:
Weksel własny

Kraków, dnia …………………………………….. r. Weksel na sumę 2500 zł .
Dnia 15 kwietnia 2011 r. zapłacę bez protestu za ten weksel na rzecz XYZ, zamieszkałego ADRES sumę dwóch tysięcy pięciuset złotych. Wartość w postaci wykonania usługi otrzymałem. Płatny w Krakowie.


…………………………………………………
(podpis)
Moja pytania brzmią:
Czy weksel jest poprawny?
Czy na wekslu, powinienem w jakiś sposób określić dane dłużnika lub jego firmy, czy musi występować np. mój adres zamieszkania?
Czy ma znaczenie, czy weksel jest podpisywany przez osobę(właściciela firmy) czy też powinien zostać wystawiony w jakiś sposób imieniu firmy? Np. zawierać pieczątkę itp.
Co powinienem jeszcze wiedzieć w sytuacji podpisywania takiego weksla?

Proszę wybaczyć, jeśli pytania są amatorskie, jednak po przeczytaniu że weksel jest nieważny przy zwrocie "do dnia" zamiast "dnia", wole mieć pewność. :)

Z góry dziękuję za wszelką pomoc.
Witaj Marcinie;
moim zdaniem weksel jest ok tylko napisz zamiast "na rzecz" to "na zlecenie". Jeśli to nie jest spółka to wystarczy podpis właściciela firmy. Warto aby pod podpisem wystawca napisał swój aktualny adres.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: Lech » 13 mar 2011, 23:00

marcinm pisze:Przede wszystkim, chciałem bardzo serdecznie podziękować za przydatną i pomocną stronę wekslach.
Dziękuję ;)
marcinm pisze: Będzie to dla mnie jasny i ostateczny sygnał jego intencji. Jeśli faktycznie zamierza wypłacić zaległą kwotę(jak przekonuje) w rozsądnym terminie, nie powinno być to problemem.
Słuszna uwaga.
marcinm pisze:Czy weksel jest poprawny?
Tak - oczywiście zakładam, że data wystawienia jakaś będzie podana.
marcinm pisze: Czy na wekslu, powinienem w jakiś sposób określić dane dłużnika lub jego firmy, czy musi występować np. mój adres zamieszkania?
Nie. Nie.

Dłużnika identyfikuje się przez jego podpis. Jeśli jest to osoba fizyczna, wystarczy tylko on. Ciebie identyfikuje się poprzez podanie Twojego imienia i nazwiska jako remitenta, bez konieczności podawania adresu. Choć - jeśli ktoś chce - może podać dane adresowe - zarówno wystawcy, jak i remitenta.
marcinm pisze: Czy ma znaczenie, czy weksel jest podpisywany przez osobę(właściciela firmy) czy też powinien zostać wystawiony w jakiś sposób imieniu firmy? Np. zawierać pieczątkę itp.
Osoba fizyczna, bez względu na to, czy prowadzi działalność gospodarczą, czy nie, wystawia weksel poprzez podpisanie się swoim nazwiskiem. Może, ale nie musi, uczynić to pod pieczątką firmową.
Palestra pisze:tylko napisz zamiast "na rzecz" to "na zlecenie".
Jeśli weksel nie zawiera klauzuli "nie na zlecenie", to określenie "na rzecz" ma dokładnie takie samo znaczenie jak "na zlecenie".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: Palestra » 13 mar 2011, 23:03

Palestra pisze:tylko napisz zamiast "na rzecz" to "na zlecenie".
Lech pisze: Jeśli weksel nie zawiera klauzuli "nie na zlecenie", to określenie "na rzecz" ma dokładnie takie samo znaczenie jak "na zlecenie".
Ot, słuszna uwaga:)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
marcinm
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2011, 20:50

Re: Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: marcinm » 13 mar 2011, 23:38

Dziękuję za błyskawiczne odpowiedzi.
Użyję sformułowania "na rzecz".

Btw. o wekslach nieco więcej dowiedziałem się przy okazji szkoleń dla przyszłych przedsiębiorców. Cała sala młodych ludzi, zamierzających otworzyć w przyszłości swoje interesy, wprost nie mogła uwierzyć w prostotę i moc tego narzędzia :) W związku z tym bardzo cieszę się z powstania tego serwisu, zdecydowanie brakowało na ten temat rzetelnych informacji w sieci.

Jeszcze raz dzięki! :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: Lech » 13 mar 2011, 23:40

A możesz coś więcej napisać o tym szkoleniu? Kto je prowadził, dla kogo, co było mówione o wekslach itp. :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
marcinm
Posty: 3
Rejestracja: 13 mar 2011, 20:50

Re: Umowa o dzieło - dłużnik a weksel

Post autor: marcinm » 14 mar 2011, 00:58

Lech pisze:A możesz coś więcej napisać o tym szkoleniu? Kto je prowadził, dla kogo, co było mówione o wekslach itp. :)
Jasne,

Szkolenie było prowadzone przez firmę Combidata pod nazwą - "Być przedsiębiorcą. Własna firma spin off, spin out"
Więcej o szkoleniu można poczytać tutaj: http://www.eduportal.pl/spin

W dużym skrócie, szkolenie odbywało się w Krakowie, było finansowane z UE i przeznaczone dla (młodych)osób pragnących w przyszłości założyć własną firmę(w założeniu spin-off, spin-out - wywodzącą się np. z projektów badawczych na uczelni).
Tematyka była bardzo szeroka, od zakładania firmy, przez prawa autorskie, dofinansowania, zarządzanie, tworzenie biznesplanów etc.

O wekslach usłyszeliśmy w ramach Finansowania działalności gospodarczej prowadzonego przez Dariusza Pierzaka.(zresztą, bardzo fajnie poprowadzone szkolenie)
Weksle były tylko wspomniane, ale po dopytaniu dowiedzieliśmy się trochę więcej. Podstawowe rzeczy(bo dla nas, wtedy, też zupełnie nowy instrument):
O tym co musi zawierać weksel, o blankietach wekslowych, o wekslach in-blanco, o deklaracjach wekslowych, a także o tym w jaki sposób ściągalny jest weksel.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 63 gości