weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: cypr1 » 29 lip 2013, 08:21

Witam serdecznie po długiej przerwie
Piszę bo mam prośbę , która z pewnością wyda się większości odwiedzających to forum dziwna być może kuriozalna.
Wyjaśnię o co chodzi .
Prawie rok temu prowadziłem z Lechem oraz chyba jeszcze z innymi osobami dyskusję na temat pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa poprzez weksle. O ile pamiętacie sami mieliśmy taki plan .Wtedy zadałem pytanie na forum pt „czy sprzedaż weksla jest przyjęciem depozytu pod tytułem zwrotnym „. Lechu mnie lekko mówiąc wyśmiał i byłoby świetnie ale temat drążyliśmy dalej. Lechowi wysłałem całą dokumentację programu „Idea T” bo tak nazwaliśmy program pozyskania kapitału na rozbudowę naszej fabryki między innymi przez weksle .
Ale zrobiliśmy jeszcze coś 
To samo pytanie zadaliśmy między innymi Komisji nadzoru finansowego KNF. A było to rok temu  .W międzyczasie zasięgnęliśmy kilku opinii prawnych, z których nie wiele wynikało. Po miesiącu czasu dostaliśmy też odpowiedź z komisji KNF z której wynikało jeszcze mniej niż z tych opinii prawnych bo KNF stwierdziło że 100 stron dokumentacji 30Mb danych to za mało żeby ocenić stan faktyczny czy możemy „stanowić zagrożenie dla rynku inwestycyjnego w Polsce  „ No cóż uznaliśmy, że wobec braku jednoznaczności w opiniach prawnych i braku jednoznacznego stanowiska KNF lepiej jest zaniechać pozyskiwania kapitału w ogóle w Polsce . Tym bardziej ,że mieliśmy oferty od naszych partnerów handlowych głównie z Niemiec i Kuwejtu, że sfinansują rozbudowę w zamian za dodatkowe zyski . Ale nie dawało nam spokoju dlaczego „ze strachu „ mamy zrezygnować choćby w teorii z takiej formy pozyskiwania kapitału .W związku z powyższym napisaliśmy kilka donosów na samych siebie do KNF w stylu :
(…) Otrzymałem ofertę od firmy Travaled na inwestycję i nie wiem czy to legalne na fali tak wielu oszustw jak Amber Gold się boimy i chcieliśmy wiedzieć czy tak może ta firma robić (…) i inne tego typu głupoty 
A było to rok temu dokładnie
Dodatkowo korespondowałem z znanym doktorem prawa – biegłym z dziedziny prawa bankowego , którego nazwiska nie mogę przytoczyć ponieważ jest autorytetem z tej dziedziny w Polsce , któremu oczywiście nadmieniłem ,że złożyliśmy zapytanie do KNF ( nie jedno a około 30 pytań) i czekamy na odpowiedź. W odpowiedzi autorytet napisał do mnie, że obawia się o odpowiedź. Tu cytat (…) KNf nie da Wam żadnej logicznej odpowiedzi bo po pierwsze sam jest w strachu, że może to się stać wykładnią prawa , po drugie prawie nikt z KNF w jego ocenie nie zna się na Prawie wekslowym no może na pożyczkach trochę. Sam z wielu nich uczyłem wie wiem co mówię (…)
Autorytet zachęcił mnie do przeczytanie kilku prac jego autorstwa abym sam lepiej problem zrozumiał .Tak też uczyniłem .Wydałem około 500 z i e boki wszystkie miałem u siebie w Kairze .Po ciekawej lekturze znowu korespondowaliśmy . Jak już byłem dużo mądrzejszy dzięki jego książkom i mogłem operować konkretnymi paragrafami z ustaw i dyrektyw unijnych wówczas uprzejmie oświadczył mi że taka opinia aby można ją przedstawić w sądzie dla obrony słuszności pozyskiwania w ten sposób kapitału z jego gwarancją, że podejmuje się obrony prawnej tego stanowiska kosztowałby mieni około 20.000 PLn bo on jest wielkim autorytetem ( w istocie jest bez odrobiny ironii) w tej kwestii i wszyscy się z nim liczą. Rozmowa była miła i w związku z tym na jej koniec jak już zauważył ,że dość dużo wiem ocenił, że wydaje się mu, że już nie muszę go prosić o opinię bo wszystkie odpowiedzi znalazłem w jego opracowaniach  I tak się rozstaliśmy w zgodzie .
No i zostałem „pasztetem „ polegającym na tym że:
1. Wg Autorytetu można tak pozyskiwać kapitał ale opracowanie na ten temat by trochę kosztowało 
2. Wg KNF 100 stron materiału i 30 MB danych to trochę za mało aby ocenić sytuację
3. Wg prawników co poniektórych też można tak pozyskiwać kapitał w Polsce ale….
Dodatkowo te 100 stron dokumentacji przesłałem do Polsat bussines i TVn 24
 rok temu cały czas podkreślam .
Ponieważ donosy napisane nie zdały rezultatu . Minęły dwa miesiące i nic- zadzwoniłem do prokuratury w Polsce i powiedziałem, że :
a) jestem firm cypryjską .
b) Na stałe mieszkam w Egipcie i Ghanie
c) gdzie prowadzę fabryki brykietu będące własnością cypryjskiej firmy ,
d) że nie mieszkam w Polsce od 15 lat i
e) chciałbym złożyć na cypryjską firmę doniesienie o możliwości popełnia przestępstwa z art. 171 Prawa bankowego
f) czyli na samego siebie i co mam w tej sprawie zrobić? .
Panią zatkało na jakiś miesiąc i po miesiącu otrzymałem informacje że muszę osobiście złożyć takie zawiadomienia w Warszawie. Ponieważ w Polsce nie bywam od 5 lat z racji braku czasu wiec temat upadł.
W związku jednak z podjętą decyzją o nieuruchomianiu programu pozyskiwania kapitału na rozbudowę fabryki poprzez weksle lub pożyczki z wiadomych powyżej wymienionych pozwoliliśmy sobie napisać do KNF kończąc te dwumiesięczną „konwersacje” że rezygnujemy z programu idea t i go w całości anulujemy w związku z brakiem jednoznacznej opinii ze strony ich instytucji .
Minął prawie rok . W tym czasie nic się nie działo
Żadne nowe dokumenty się nie pojawiły w związku z zaniechaniem programu Idea T a tu nagle 2 dni temu patrzymy nasza skromna firma z Cypru zawidniała jako ostatnia na liście ostrzeżeń publicznych KNF.
Oczywiście od razu zawiadomiliśmy odpowiednie media , które już miały nasze materiały . Grzecznie w piątek skontaktowaliśmy się z szacowną instytucją i grzeczne i zapytaliśmy. Czymże zasłużyliśmy sobie na ten zaszczyt . W odpowiedzi otrzymałem odpowiedz czy mogę przyjechać na „konferencje | do KNf celem złożenia wyjaśnień czy coś w tym stylu . Grzecznie odmówiłem bo skoro szacowna komisja nie miała czasu 12 miesięcy zaprosić nas do wyjaśnień gdy sami wysłaliśmy do niej całą dokumentację to uznałem, że żadna łąska z ich strony gdy już nas umieściła na tej liście 
Ponadto bytność na tej liście ani nas nie grzeje nie ziębi bo trudno aby nasi odbiorcy w Niemczech , którzy kupują od nas naszą produkcję w 100% interesowali się czy produkcja brykietu jest czynnością bankową Polsce czy nie jest, skoro i tak dajemy im towar w najlepszej cenie na świecie i w kredycie 
Konta bankowe mamy w Niemczech , Czechach i na Cyprze więc coż się może zderzyć

Bardzo uprzejma Pani w KNF ( tam zawsze są bardzo uprzejme Panie usłyszawszy, że nie skorzystam z tego zaproszenia dodała żebym w takiej sytuacja kontaktował się już z Prokuraturą W Gdańsku . Pytam dlaczego w Gdańsku i dlaczego w Polce a nie np. na Alassce. No ćoż odpowiedziała miła Pani tak już to po prostu jest . Zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa wysłaliśmy 18 lipca .
W prokuraturze jeszcze przez 10 dni nie otrzymali żadnego zawiadomienia tak mi oznajmiono. No coż pomyślałem u mnie w Ghanie czy Egipcie wielbłądem szybciej bym taki list dowiózł 300 km niż polska poczta tam u Was działa ale nic .
Mając wiec chwilę czasu przez piątek i sobotę wysłałem do prokuratur dokumentację bo liczę na to że wreszcie jakiś sąd zajmie się zdefiniowaniem czy można przez weksle uzyskiwać kapitał w Polsce czy już nie . Wysłałem też do prokuratury kopię weksla który wystawiła firma Traveld mojej skromnej osobie płatny za rok . Dodałem ,że już go nie ma bo kupiłem za niego piwo i zapłaciłem nim . Dodałem, że nie zauważyłem na wekslu aby firma travaled zobowiązywała się na nim ,że ma mi coś „zwracać” co implikowałoby tytuł zwrotny tego papieru . Dodałem, że nie musi już mi nic zwracać bo ja go już nie mam .No cóż poczekamy aż zawiadomienie o przestępstwie dotrze do prokurator i będę informował na bieżąco forumowiczów o sytuacji .
Ale nie po to to wszystko piszę 
Otóż w oświadczeniu do Prokuratury napisałem, że chętnie przylecę i poddam się jurysdykcji polskiej bez względu na fakt ,że:
a) weksel jest wystawiony w Kairze ,
b) płatny ma być w Kairze ,
c) wystawiony przez cypryjską firmę
d) na osobę zamieszkującą w Egipcie ale
e) z pochodzenia polaka 
bo zależy mi i wielu ludziom zajmującym się wekslami w Polsce na wyroku sądu w tej bezprecedensowej sprawie nawet jakby miałaby się odbyć sprawa karna i miałbym być skazany w niej . 
Dodałem w tym oświadczeniu też że gdyby fakt wystawienia tylko jednego weksla był za skromny ( w sensie za mały bo był to weksel tylko na 1000 USd ) to postaramy się specjalnie wystawić jeszcze 100 albo 1000 weksli po 1 zł na polskie osoby zamieszkałe w Polsce , ponieważ w naszej ocenie wtedy będzie to juz jakaś skala zjawiska być może niebezpiecznego .
I Tu prośba do szanownych forumowiczów . Zwracam się z prośbą o jak największą ilość „ochotników „ , którym wstawimy weksle imienne płatne za rok każdy na wartość 1 zł polskich. Nie oczekujemy żadnej zapłaty za te weksle  .Natomiast osiągniemy taki cel, że będziemy mogli prokuraturze podać listę naszych inwestorów i wówczas być może zostaną oni przesłuchani i wtedy może przy większej ilości inwestorów będzie szansa na sprawę karną . A dzięki niej dowiemy się wszyscy czy w Polsce można pozyskiwać kapitał przez emisję programu weksli własnych czy też dalej należy żyć w „strachu” i się bać wszechmogącej Komisji KNF
Ponadto zobowiązujemy się do zapłaty za 24 miesiące oczywiście za te weksle każdemu tej 1 złotówki plus wspólna kawa 

z poważaniem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: Lech » 29 lip 2013, 11:04

Generalnie wniosek na razie jest taki, że nie znalazł się taki, który by stwierdził, że wasze postępowanie jest złe.
nasza skromna firma z Cypru zawidniała jako ostatnia na liście ostrzeżeń publicznych KNF.
To może być niezła reklama, zgodnie z zasadą "nieważne jak mówią, ważne że mówią". Teraz tylko czekać na kolejną aferę z KNF w tle dziennikarze zaczną wyciągać na wierzch listę ostrzeżeń i dostarczać darmowej reklamy ;)

Swoją drogą, KNF "się nie zna", ale ostrzeżenie zamieścił. Jak ulał pasuje do nich stwierdzenie przypisywane Axelowi Oxenstierna "Ach mój synu, gdybyś wiedział jak małą ilością mądrości rządzony jest świat!" ;)

Ten sposób pozyskiwania kapitału zdarza się stosować, wiem, bo sami tu w kancelarii pisaliśmy dla dość dużego podmiotu opinię prawną na ten temat, są interpretacje izb skarbowych, tudzież wyroki sądów, co prawda w kwestii podatku (PCC) od takich transakcji, skoro jednak nigdy nie zdarzyło się, aby do czegoś takiego przyczepił się KNF, to można z tego wyciągnąć odpowiedni wniosek.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: cypr1 » 29 lip 2013, 17:44

CZeść Lechu :)
piszesz nie zdarzyło się :) ale też nigdy się nie zdarzyło, żeby ktoś przed uruchomieniem takiego systemu pozyskiwania kapitału wysłał 100 stron dokumentacji do KNF i 30 konkretnych pytań na które byłą odpowiedź pt (...) nie jesteśmy w stanie ocenić czy ta działalność narusza prawo bankowe (...)

Inne natomiast było zachowanie odpowiedników KNF w UK czy w USA . Tam do tego stopnia szanują petenta i dbają o rynek finansowy w istocie a nie pozorują tę dbałość ze Pani w UK prowadziła telekonferencje, ze mną 3 godzinną w której proponowała sama dodać odpowiednie sformułowania by inwestorzy broń boże nie zostali wprowadzeni w błąd . I to się nazywa właśnie dbałość o inwestora indywidualnego
W USA nawet nam zaproponowano abyśmy ich informowali o sukcesach bo wydało się im to ciekawy bardzo pomysł.jednak czeki i weksle w USA ( głownie czeki ) to podstawowy codzienne system płatniczy. Może popularność ma na to wpływ . Nie wiem
Nam reklama nie jest potrzebna .Nie sprzedamy więcej brykietu niż produkujemy a wszytko co produkujemy sprzedajemy do Niemiec .Chodzi o zasadę .Dlaczego w Polsce należy się bać sfrustrowanych instytucji , które w obawie o własne premie klepią na komputerze listę bez jakiegokolwiek sprawdzenia. Prokurator teraz za pieniądze polskich podatników musi się tym zajmować.
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: cypr1 » 29 lip 2013, 18:05

Wypadałoby jednak aby osoby , które zajmują się prawem bankowym i papierami wartościowymi miałby choć blade pojęcie o istocie weksla , blade pojecie co to jest immanentna cecha zwrotności inkorporowana w dokument , co to jest funkcja płatnicza i kredytowa weksla. A przynajmniej żeby osoby te wiedziały ze słowo "zapłacę za weksel" nie oznaczą "zwrócę za weksel". KNf nawet nie porusza ,nawet nie dotyka kwestii masowości działania nakierowanej na ludność w opisanej w dyrektywach unijnych , gdzie wyraźnie się podkreśla kwestie takiej działalności jako PODSTAWOWEJ w danym podmiocie aby rozpatrywać ją pod kątem instytucji kredytowych lub inwestycyjnych .Czy też analizować pod katem przyjmowania depozytów pod jakimkolwiek tytułem zwrotnym

oto przykład wiedzy dyrektora KNF cytuję wywiad
Maciej Samcik, Bogdan Wróblewski: Czy art. 171 Prawa bankowego, który mówi o prowadzeniu działalności bankowej jako o "przyjmowaniu środków pieniężnych w celu obciążania ich ryzykiem" jest pana zdaniem wystarczająco precyzyjny? Może po sprawie Amber Gold, a także prokuratorskich umorzeniach doniesień KNF w sprawie Finroyal czy Pozabankowego Centrum Finansowego czas pomyśleć o poprawieniu tego przepisu?

Andrzej Jakubiak: Nie widzę takiej potrzeby. Półżartem powiem, że ten przepis jest prosty jak konstrukcja cepa. Każdy, kto przyjmuje od klientów pieniądze i używa ich do czegoś - czy to inwestuje, czy też udziela pożyczek - naraża klienta na ryzyko. A to oznacza, że łamie ten przepis Prawa bankowego. Nie widzę tu żadnego pola do alternatywnej interpretacji albo wskazywania niejednoznaczności tego przepisu.[/b]

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,123 ... &startsz=x

Wg tej koncepcji zaprezentowanej przez KNF publicznie
Jutro na liście powinny się znaleźć wszystkie te firmy emitujące obligacje ( wszak to tez dokument o charakterze zwrotnym):):)
Mało tego KNf dopuszcza i sankcjonuje przestępstwo w takim wypadku albowiem na rynku obligacji prywatnych pod jej okiem firmy pożyczkowe pozyskują kapitał na swoją właśnie czysto pożyczkową działalność poprzez zaciąganie długu u klientów w postaci obligacji .Wszak obligacja to papier wartościowy jak weksel w sensie definicji pojęcia papieru wartościowego.

Niekonsekwencje działań KNf widać więc na każdym kroku i wybiórczość opartą na kryteriach doboru ,że tak się wyrażę, kompletnie nie wiadomych lub przypadkowych .
Ostatnio zmieniony 29 lip 2013, 18:12 przez cypr1, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: Lech » 29 lip 2013, 18:10

Kij z firmami pożyczkowymi. Dałem zaliczkę firmie wstawiającej okna, nie sądzę, aby pieniądze tam leżały bezczynnie, z pewnością są (cytuję) "używane do czegoś", biedacy zostaną puszczeni w skarpetkach przez KNF :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: cypr1 » 29 lip 2013, 18:13

do więzienia z tym od okien :):) albo co najmniej do prokuratury:):)
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: cypr1 » 29 lip 2013, 18:25

Każdy kto chce podyskutować z prokuratorem o wekslu niech się czuje zaproszony do inwestycji za 1zł w naszą firmę bez koniecznosci wpłacania tej 1 zl

To co Lechu zostajesz Inwestorem ?
Bądź drugi bo ja sam jestem pierwszy :):)
To może być ciekawa rozprawa karna
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: Lech » 02 sie 2013, 08:15

Powiedz mi Cyprze, co posiadacz takiego weksla miałby robić:

- tylko mieć weksel
- być przesłuchiwanym jako poszkodowany
- zgłaszać popełnienie przestępstwa?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: weksel jako instrument pozyskiwania kapitału a depozyt

Post autor: cypr1 » 05 sie 2013, 15:21

Mój zamysł jest następujący

Wchodziłoby w rachubę tylko zeznanie, jako świadka w Polsce

Uzasadnienie
Zgłoszenie podejrzenia o przestępstwo, jako takie już jest, ponieważ wpisując na listę KNF zawiadomiła o podejrzeniu przestępstwa prokuraturę Gdańsk Śródmieście. Rozmawiałem wstępnie z zastępcą Prokuratora, który tę sprawę ma prowadzić w zeszłym tygodniu.Przesłałem prokuraturze nasze stanowisko (około 30 stron dokumentacji) w tym całą korespondencje z KNF oraz zawiadomienie do KNF sprzed roku o tym, że w związku z niejasnościami w ich odpowiedzi rok temu i w związku z, naszym zdaniem za dużym polem do improwizacji w zakresie możliwych interpretacji prawa rezygnujemy z programu Idea-T. Pamiętasz chyba Lechu ten program miał taką nazwę.Ja o ile pamiętam wysłałem Ci całą dokumentację równolegle jak posyłałem do Polsat biznes i TVN i do KNF. Donosy na siebie samych też wysłałem prokuraturze, Jakie skierowaliśmy sami na siebie do KNF rok temu. Dołączyłem też weksel wystawiony przez naszą firmę na mnie, jako osobę – właśnie taki sam Weksel inwestycyjny własny na kwotę 1000 USD płatny w Kairze za 24 miesiące, wystawiony w Kairze.Więc jakby jeden dowód przestępstwa jest.Moim zdaniem potrzeba kilku inwestorów lub więcej jeszcze.•Prokurator wraca z urlopu 12.08.2013, Ten właściwy, więc będę próbował się z nim skontaktować. Tak, więc zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa jakby już mamy.Nie potrzeba, więc nic zgłaszać.
W związku z powyższym, gdyby się nam udało wystawić kilka jeszcze weksli to posłalibyśmy listę takich inwestorów wekslowych do prokuratury pod warunkiem, że Wy, czyli inwestorzy wyraziliby na to zgodę, aby udostępnić ich dane prokuraturze. Bo ochrona danych osobowych i tajemnica handlowa nam oficjalnie nie pozwala takich danych przedstawić prokuraturze, ponieważ my nie mamy nic wspólnego z Polską. Nie byłoby z tym problemów gdybyśmy prowadzili jakąkolwiek działalność w Polsce lub mieli, chociaż Przedstawicielstwo czy biuro. Wtedy prokuratura mogłaby nam, ( czyli takiemu biuru) nakazać przedstawić takie dane i nie musielibyśmy inwestora pytać. Niestety my w ogóle nie mamy biura i nigdy nie mieliśmy. Mieliśmy, co prawda biuro- skrzynkę pocztową przez moją znajomą założone do przesyłania oryginałów konosamentów morskich i faktur.Zrezygnowaliśmy jednak, bo przeszliśmy na system elektroniczny zwalniania kontenerów poprzez „telex release” i na faktury elektroniczne i ponadto 100% dostarczamy do Niemiec i Arabii saudyjskiej i Kuwejtu a nie do Polski.
Mamy inwestorów z Niemiec, z Arabii Saudyjskiej inwestujących bezpośrednio w Egipski zakład, ale to nasi partnerzy handlowi lub znajomi i nie zgodzili się na udostępnianie żadnych danych odnośnie wymiany handlowej, jaką z nimi prowadzimy ani danych osobowych. Ja już ich pytałem, bo pomyślałem, że mógłbym ich wykorzystać i nie byłoby problemu. Ale oni jak słyszą POLSKA prokuratura to jakbym im opowiadał o kosmosie jakimś. No, bo jak wyjaśnisz firmie z Kuwejtu problem cypryjskiej firmy z wekslem w Polsce • Zrezygnowałem, więc z wyjaśniania im tych zawiłości, bo to nonsens) Innych pytałem i to samo usłyszałem. Swój drogą największy problem to było wyjaśnić im, dlaczego sami na siebie napisaliśmy donosy
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 84 gości