Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kwazar
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2013, 15:49

Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Post autor: kwazar » 30 lip 2013, 11:14

Witam,
przy podpisywaniu umowy zlecenia podpisałam weksel na kwotę 100 tyś zł bez umowy wekslowej. Weksel miał być zabezpieczeniem, że nie wyniosę żadnej tajemnicy firmy. Umowa została rozwiązana, wystosowałam wezwanie do zwrotu weksla na które dostałam odpowiedź odmowną. Sprawę zgłosiłam na policję z art 276 kk. Pytanie czy zgłoszenie tego na policję jest wystarczające do odzyskania tego weksla czy muszę zakładać jeszcze sprawę cywilną? Jeśli tak to na podstawie jakich artykułów i jak wyglądają opłaty sądowe przy wniesieniu sprawy? Czy mogę się ubiegać o zwrot kosztów sądowych i jeśli tak to na jakiej podstawie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Post autor: Lech » 30 lip 2013, 11:23

Szczerze powiedziawszy nie wiem, czy art. 276 miałby tu zastosowanie. O takim przypadku w praktyce nie słyszałem.

Skuteczniejszą metodą byłoby raczej powództwo o zwrot weksla na podstawie art. 222 kc.

Opłata sądowa i zwrot kosztów pozostaje w decyzji sądu, ponieważ takie sprawy są bardzo rzadkie, trudno podać mi jakieś konkretne przykłady. Co prawda działam przy dwóch sprawach o zwrot weksla, są one jednak na razie na etapie przedsądowym. W razie ewentualnego wytoczenia powództwa będziemy starać się o ustalenie opłaty tymczasowej w minimalnej wysokości 30zł - bo jaką inną kwotę można brać przy wekslu nie wymieniającym sumy? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwazar
Posty: 2
Rejestracja: 28 lip 2013, 15:49

Re: Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Post autor: kwazar » 30 lip 2013, 11:41

Dziękuję za odpowiedź. Zgłoszenie na policję z art 276kk oparte jest na tym, że firma ukrywa dokument. Rozumiem, znalazłam informację, że podczas wnoszenia sprawy mogę ponieść koszty 5% wartości rzeczy o której zwrot się upominam. To czy to oznacza, że skoro weksel przy podpisywaniu go był już wypełniony na 100 000 zł to będę musiała wnieść opłatę 5 000zł? Czy źle to zrozumiałam?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Post autor: Lech » 30 lip 2013, 11:49

Tak można by to interpretować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
gaba
Posty: 7
Rejestracja: 25 cze 2012, 13:02

Re: Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Post autor: gaba » 31 lip 2013, 15:32

Lech pisze: Skuteczniejszą metodą byłoby raczej powództwo o zwrot weksla na podstawie art. 222 kc.
a nie na podstawie 465 k.c.?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Odzyskanie weksla po ustaniu umowy - sprawa cywilna

Post autor: Lech » 31 lip 2013, 15:44

Raczej nie w przypadku weksli in blanco - one przecież nie stwierdzają istnienia zobowiązania.

Co do weksli zupełnych - problem zazwyczaj nie istnieje - jeśli weksel nie jest zwracany, to wystawca po prostu nie płaci.

Mogą jeszcze istnieć weksle zupełne, które pełnią funkcję gwarancyjną, nie mamy jednak odpowiedzi jak zastosować przepis "dłużnik spełniając świadczenie może żądać zwrotu dokumentu", skoro takie świadczenie mogło w ogóle nie powstać :)

465kc. ma niewątpliwie zastosowanie w przypadku weksli zupełnych, nie pełniących funkcji gwarancyjnej. Wówczas faktycznie - bez zwrotu weksla płacić nie trzeba, płacąc część można żądać pokwitowania i wzmianki na wekslu (i wynika to nawet z prawa wekslowego).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości