Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych faktur

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych faktur

Post autor: cypr1 » 05 sie 2013, 22:58

Poruszam tę kwestię z racji tej, że znajomy z Wrocławia przedstawił mi wekslowy problem, bo słyszał, że coś się tym zajmuję.Oczywiście w żadnym wypadku nie czuję się specjalistą w wekslach, więc poproszę o komentarz szanownych forumowiczów
Firma X z Wrocławia kupiła zboże z Niemieckiej firmy „Y”
Kupowała to zboże przez okres 3 miesiące 2013 roku (około 40 ciężarówek)
Firmy X i Y uzgodniły, że firma „X „z Polski będzie każdorazowo płacić wekslem za każda fakturę.Za każdy samochód jeden weksel. Łącznie weksli na 135.000 Euro.
1. Każdy weksel był wystawiony do faktury bez VAT , ponieważ to był import ( transakcja wewnątrz-unijna)
2. Każdy weksel był wystawiony na płatność za 24 miesiące.
3. Data płatności minie, więc dopiero w 2015 roku za te weksle.
4. cena zakupu na fakturze była podniesiona przez ten fakt na 23 % w stosunku do normalnej ceny
5. Weksel każdy od firmy „X” jest z możliwością indosowania.
6. „X” jest spółką prawa handlowego - Sp. zoo
7. Każdy weksel jest poręczony osobiście przez jednoosobowego członka Zarządu – mojego kolegę Kolega sam jest polakiem, ale mieszka na stałe w Niemczech – spólka jest natomiast polska.
8. Wszystkie transakcje miały miejsce w 2013
9. na fakturach nie było wzmianki o wekslach tylko termin płatności 90 dni .
10. Niemiecka firma twierdzi, że nie ma obowiązku pisać na fakturze że chce weksle bo może się jej odwidzieć i będzie chciała gotówkę a tej pewności nie miła gdy wystawiała fakturę i nic zmieniać nie będzie na fakturach i sprawę uważa za załatwioną i twierdzi, że dalej ą interesuje płatność wekslami za następny towar przy podniesionej cenie o 23 %
Mój kolega chce zamknąć firmę „X” w Polsce i znana kancelaria doradcza powiedziała mu, że z punktu widzenia prawa podatkowego te faktury nie są zapłacone i od nich musi zapłacić podatek dochodowy spółka zoo w Polsce , gdy będzie się likwidowała.Mało tego kancelaria twierdzi, że „X „ musi zapłacić, czyli przelać pieniądze do firmy „Y” aby faktury były zapłacone i nie wystąpiła konieczność zapłacenia dodatkowego podatku dochodowego.
Mało tego jako argument kancelaria ta podnosi że w momencie gdy zapłacono wekslem to w spółce „X” wystąpiło zobowiązanie i od tego zobowiązania też trzeba zapłacić podatek dochodowy podczas likwidacji spółki ( paranoja jakaś mim zdaniem ale nic  )
Firma „Y” z Niemiec natomiast twierdzi, że sprawę ma uregulowaną z firmą „X” i żadnych pieniędzy nie przyjmie, bo będzie musiała od tych pieniędzy zapłacić w Niemczech podatek dochodowy od zysków nadzwyczajnych. Ponieważ otrzymane weksle zdyskontowała w jednej z niemieckich firm zajmujących się takimi transakcjami i otrzymała za te weksle pieniądze i już po prostu ich nie ma . I średnio mówiąc wisi jej kto te weksle ma 


Oniemiałem jak to usłyszałem – oniemiałem potrójnie, bo wg mnie, wychodzi na to, że nikt nie chce pieniędzy i do tego wychodziłoby na to, że gdy w Polsce weźmiesz kredyt na spółkę zooo( wystawiając weksle bowiem zaciągasz w pewnym sensie kredyt ) i go nie spłacisz ze względu na obojętne, co to jeszcze od tego kredytu podczas likwidacji musisz zapłacić podatek dochodowy a i tak kredyt zwrócić musisz bo go poręczałeś osobiście gdy spółka wystawca weksla ( kredytobiorca ) zbankrutował – to chyba jakieś jaja:
ja twierdzę że
1. Faktury są zapłacone w dniu wręczenia tych weksli
2. Wiec nie na podstaw, aby wyciągać je z kosztów bo na jakiej podstawy oraz twierdzę że nei istnieje takie prawo w Polsce że spółka od niespłaconego kredytu ( weksla) ma zapłacić podatek dochodowy
Proszę o komentarz
pozdrowienia z Kairu
bracia Muzułmanie dalej wierzą ze ich prezydent wróci i stoją na ulicach. Kompletnie paraliżując miasto . A my pilnujemy zakładu produkcyjnego.Jest wiec fajnie :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych fa

Post autor: Lech » 06 sie 2013, 06:56

Zasadniczo faktury są zapłacone wekslami, więc oczywiście nie ma potrzeby wyciągania z kosztów.

Ale kolega jest, mówiąc kolokwialnie, w czarnej d...

Zapłacił za fakturę wekslem, ale nie ma na to dowodu, za 90 dni firma może zgłosić się do niego po zapłatę za faktury
A za 2 lata po tę samą zapłatę, ale z weksla, zgłosi się posiadacz weksla
Na domiar złego rzeczywiście w przypadku braku dowodu, że faktury zostały zapłacone, należałoby wyjąć je z kosztów.

Rozwiązanie:
- zażądanie od sprzedawcy odrębnego pokwitowania, że faktury zostały zapłacone wekslem
lub
- zażądanie zwrotu weksli i zapłata za faktury gotówką lub w innej formie.

Dodam jeszcze, że w przypadku likwidacji firmy wystawcy (sp. z o.o.) należność z weksla staje się wymagalna od razu, bez czekania na termin płatności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych fa

Post autor: cypr1 » 06 sie 2013, 07:26

właśnie nie
Firma niemiecka wystosowała pismo do niego że wszystkie faktury zostały zapłacone .On ma zestawienie
1. faktura numer xxxx wartość 15.000 euro - ,zapłata weksel nr 1/2013
2. fura numer yyyy wartość 14500 ,zapłata weksel 2/2013

razem wartość faktur 130.000 euro , wartość weksli razem numer od 1 do 37 na wartość 130.000 euro

On o to zestawienie nie prosił nawet
Oni sami mu je wysłali jak im zakomunikował problem
Weksle są zaksięgowane w Polskiej spółce i w niemieckiej
W niemieckiej dodatkowo zaksięgowana ich sprzedaż stąd Niemcy się upierają że nie chcą przyjąć pieniędzy

Ale Lechu co jest z wekslami gdy polska spółka chce się zlikwidować , na zobowiązaniach ma nie spłacone weksle ( a nie faktury ) ,Do tego weksle są płatne w 2105 roku więc nie jest to należność w żaden sposób umorzona ani przeterminowana
Ponadto jak spółka tych weksli nie spłacić to on osobiście musi spłacić i ma roszczenie wobec własnej spółki
Wiec na mój gust płacenie do tego podatku dochodowego jest idiotyzmem i kompletną nielogicznośćią .

Masz rację że gdyby te weksle nie były przypisane jako zapłata do określonych faktur to byłyby niezależnym zobowiązaniem spółki więc nie istniałby dowód że te weksle są zapłata za te faktury ale jest zestawienie z pieczątkami od niemieckiej firmy i pokwitowanie przyjęcia weksli jako zapłaty za faktury

Dlaczego ma wiec zapłacić podatek dochody od zobowiązania nie przeterminowanego ??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych fa

Post autor: Lech » 06 sie 2013, 07:39

Skoro jest pokwitowanie zapłaty za faktury, to faktury są zapłacone.

Zakończenie działania spółki z długami nie jest takie proste. Na przykład jeśli jest to upadłość likwidacyjna, tak jak pisałem, przyszłe wierzytelności stają się wymagalne z dniem ogłoszenia upadłości.

W przypadku normalnej likwidacji (nie upadłości), jeśli nie znamy wierzycieli, wypadałoby złożyć do depozytu sądowego kwoty odpowiadające przyszłym roszczeniom.

To już oczywiście zadanie dla likwidatora spółki, choć może wygodniej byłoby po prostu działalność zawiesić?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cypr1
Posty: 50
Rejestracja: 08 lip 2012, 12:28

Re: Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych fa

Post autor: cypr1 » 06 sie 2013, 08:01

Mówisz o likwidacji a jeśli firma zgłasza wniosek o upadłóść bo jest nie wypłacalna to jaki depozyt ?
Zakładam teraz teoretycznie bo kolega nie powodu do zbankrutowania ( ale jak wiesz dzisiaj zbankrutowac może każda spółka wystarczy że sobie kupi mercedes S Class na kredyt w poniższym przypadku . Firma podpada w długi i ma niespłacone weksle na 100.000 zł oraz kredyt do banku na 100.000 i pożyczkę do Providenta na 100.000 PLn

razem wiec ma dług :
1. weksle 100.000
2. kredyt do banku 100.000
3. porvident 100.000
4. należności za dzierżawę 100.000

dla ułatwienia

Ma więc zadlużenie na kwotę 400.000 PLN
Powiedzmy ze należności ma na 300.000 PLN
kapitał zakładowy i majątek cały na 50.000 pln


w ciągu 14 dni od daty powzięcia informacji że bilans firmy jest ujemny Zarząd zgłasza wniosek o upadłość
Sąd odrzuca wniosek o upadłość bo nie ma środków na pokrycie kosztów procesu upadłościowego
Firma wiec nie ma pieniędzy na działalność , nie ma pieniędzy na syndyka i nie ma pieniędzy na likwidację
Pisze wniosek do US o deklaracje zerowa w związku z nieprowadzeniem działalności gospodarczej

to powiedz mi z jakiego powodu zapłacić jeśli Ciebie rozumiem

19 % podatku dochodowego do ( trzech zobowiązań kredytowych czyi od 300.000 PLN ) bo nie widzę różnicy między zobowiązaniem z weksla spółki a zobowiązaniem do spłaty kredytu w banku chyba że ty widzisz z punktu widzenia księgowania zobowiązań



B zaczynam wątpić w t Prawo u CIebie w Polsce :):)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zapłata wekslem a podatek dochodowy od niezapłaconych fa

Post autor: Lech » 06 sie 2013, 08:03

Dlaczego ma płacić - tego nie wiem. Spytaj się tej kancelarii, która taką opinię wydała. Nie znam sprawy, więc nie mogę komentować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 93 gości