Deklaracja wekslowa

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
cheetah
Posty: 6
Rejestracja: 12 sie 2013, 15:44

Deklaracja wekslowa

Post autor: cheetah » 12 sie 2013, 15:53

Dzień dobry, pytanie jest dość specyficzne, dotyczące deklaracji wekslowej. Przytoczę tylko fragment który powoduje moje wątpliwości

Przedmiotem deklaracji jest sposób w jaki Remitent wypełni weksel własny in blanco wystawiony na zabezpieczenie wykonania załącznika do deklaracji wekslowej oraz kary umownej X wynikającej z umowy o dzieło (...) zawartej (...) pomiędzy Remitentem a Wystawcą weksla (...).


Co w momencie jeśli nie powstał lub nie został podpisany przeze mnie jako wystawcę weksla załącznik do deklaracji, oraz co w wypadku gdy umowa o dzieło nie została zawarta pomiędzy Remitentem a wystawcą weksla? Taka umowa została zawarta lecz remitent na tym wekslu nie jest w jakikolwiek związany z osobą która podpisała umowę
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 sie 2013, 16:04

Jeśli weksel in blanco ma zabezpieczać roszczenie wynikające z określonej umowy pomiędzy remitentem a wystawcą, a umowa taka nie została zawarta pomiędzy tymi stronami, to brak jest podstaw do tego, aby remitent kiedykolwiek uzupełnił taki weksel (przynajmniej do czasu zawarcia umowy, o której wspomina deklaracja).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cheetah
Posty: 6
Rejestracja: 12 sie 2013, 15:44

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: cheetah » 12 sie 2013, 16:13

deklaracja mówi o umowie która została zawarta wcześniej w 2013 pomiędzy inną osobą fizyczną a tym samym remitentem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 sie 2013, 16:17

Opis rozumiem tak, że wystawca weksla Jan Kowalski zawiera "deklarację wekslową" z remitentem Markiem Malinowskim, na mocy której weksel ma zabezpieczać umowę o dzieło zawartą między nimi,

jednak do zawarcia umowy o dzieło nie dochodzi - umowa jest zawierana między Janem Kowalskim a inną osobą niż remitent ("co w wypadku gdy umowa o dzieło nie została zawarta pomiędzy Remitentem a wystawcą weksla? Taka umowa została zawarta lecz remitent na tym wekslu nie jest w jakikolwiek związany z osobą która podpisała umowę").

Jeśli stan faktyczny jest inny, to proszę o jaśniejsze przedstawienie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cheetah
Posty: 6
Rejestracja: 12 sie 2013, 15:44

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: cheetah » 12 sie 2013, 16:33

wystawca weksla Jan Kowalski podpisuje z Adamem Nowakiem deklarację wekslową, dotyczącej umowy o dzieło oraz załącznika do deklaracji wekslowej która została zawarta pomiędzy Adamem Nowakiem a Marianem Gruszką, gdzie ja jestem Janem Kowalskim

Załącznik do deklaracji nie został stworzony ani podpisany przez Jana Kowalskiego, tylko Mariana Gruszkę, Adam Nowak domaga się roszczeń z tytułu umowy i załącznika która nigdy nie została zawarta pomiędzy Janem Kowalskim a Adamem Nowakiem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 sie 2013, 16:35

Zapis umowy nie stanowi tak jak Ty piszesz - weksel zabezpiecza umowę o dzieło zawartą pomiędzy wystawcą a remitentem, czyli pomiędzy Janem Kowalskim a Adamem Nowakiem.

Nie jest napisane kto ma zawrzeć załącznik do deklaracji, trudno jednak uznać, aby ten załącznik do deklaracji był zawierany przez inne strony niż sama deklaracja.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cheetah
Posty: 6
Rejestracja: 12 sie 2013, 15:44

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: cheetah » 12 sie 2013, 16:39

Lech pisze:Zapis umowy nie stanowi tak jak Ty piszesz - weksel zabezpiecza umowę o dzieło zawartą pomiędzy wystawcą a remitentem, czyli pomiędzy Janem Kowalskim a Adamem Nowakiem.
.
Nie ma umowy o dzieło zawartej pomiędzy Janem Kowalskim a Adamem Nowakiem, nigdy jej nie było i nie będzie, czy jeśli nie ma umowy weksel będzie nieważny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 sie 2013, 16:42

Po doczytaniu dopisanej części - umowa wekslowa określa, że weksel zabezpiecza roszczenie wynikające z dokumentu będącego załącznikiem do umowy, przy czym załącznik ten jest umową zawartą pomiędzy remitentem a osobą trzecią.

Podstawowe pytanie jest takie - czy załącznik ten rzeczywiście jest załącznikiem do deklaracji i czy rzeczywiście świadomie zobowiązałeś się do zapłaty roszczenia z czyjejś umowy?

Po "rozsupłaniu" tego zagadnienia można dojść do wniosku, że w umowie wekslowej zobowiązałeś się do następujących roszczeń:

1. Z tytułu umowy o dzieło, od zawarcia umowy jednak nie doszło
2. Niezależnie od p. 1 - z tytułu umowy będącej załącznikiem do deklaracji - stając się niejako poręczycielem dłużnika i spłacając jego zobowiązanie.

Konstrukcja opisana w p. 2 nie jest niemożliwa, pozostaje pytanie, na ile remitent ma dowód, że umowa, z której będzie chciał dochodzić roszczenia, była tym właśnie załącznikiem do deklaracji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cheetah
Posty: 6
Rejestracja: 12 sie 2013, 15:44

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: cheetah » 12 sie 2013, 16:50

Nie otrzymałem ani nie podpisałem żadnego załącznika do deklaracji, jeśli został on stworzony to został podpisany przez Malinowskiego który podpisywał pierwszą umowę o dzieło w żadnym miejscu poza deklaracją wekslową nie jest wymieniany Jan Kowalski
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 sie 2013, 16:54

Aby w ogóle rozważać możliwość uznania weksla za zabezpieczenie umowy będącej załącznikiem do deklaracji, umowa ta musi być właśnie załącznikiem do deklaracji. Załączniki się parafuje, oznacza jako "załącznik do deklaracji" lub w inny sposób jednoznacznie określa, że właśnie ta umowa jest załącznikiem.

Jeśli zawierając deklarację określiliście, że weksel zabezpiecza umowę będącą załącznikiem do deklaracji, a załącznika takiego nie było, to nie doszło do ustanowienia zabezpieczenia wekslowego (analogicznie jak weksel nie zabezpiecza umowy o dzieło, do zawarcia której nie doszło).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
cheetah
Posty: 6
Rejestracja: 12 sie 2013, 15:44

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: cheetah » 12 sie 2013, 16:58

Myślę że mój temat został wyczerpany w 100% mogę spać spokojniej. Wielkie podziękowania i wyrazy szacunku.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 81 gości