beneficjent dyskonta

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Adam
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2011, 00:32

beneficjent dyskonta

Post autor: Adam » 13 sie 2013, 15:51

Witam, trafiłam na problem praktyczny
mamy spółkę która emituje weksel własny zupełny z dyskontem (dla ułatwienia dostaje 900 zł za weksel o wartości 1000) o rocznym terminie wykupu

remitent indosuje weksel

weksel zostaje przedstawiony do wykupu przez trzeciego indosariusza

kto jest podatkowym beneficjentem operacji i jak to udowodnić w US ??

indosy były robione przez podmioty zagraniczne które nie ujawniają szczegółow
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5630
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: beneficjent dyskonta

Post autor: Lech » 13 sie 2013, 18:43

Co to znaczy "podatkowy beneficjent" oraz kto i dlaczego ma to udowadniać przed US?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
Adam
Posty: 6
Rejestracja: 03 sty 2011, 00:32

Re: beneficjent dyskonta

Post autor: Adam » 14 sie 2013, 22:21

już tłumaczę bardziej :)
otóż art 21 ust pkt 1 ustawy o CIT wskazuje że wypłatę odsetek (lub należności za dyskonto - jak mi Pani w KIP oświadczyła) dla podmiotu zagranicznego należy obciążyć tzw. "podatkiem u źródła" w wysokości 20% wypłacanej kwoty (i przelać tę kwotę na rachunek US wraz z deklaracją CIT-10Z)
czyli trzeba zapłącić haracz - pytanie kogo wskazac jako beneficjenta na cit10z
inna sprawa - czy kwota dyskonta to "odsetki" ??
i kolejny problem - można nie płacić podatku u żródła jeżeli beneficjentem odsetek jest podmiot dla którego można zastosować umowę o unikaniu podwójengo opodatkowania (wtedy beneficjent płaci podatek u siebie)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5630
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: beneficjent dyskonta

Post autor: Lech » 15 sie 2013, 07:36

Adam pisze:już tłumaczę bardziej :)
otóż art 21 ust pkt 1 ustawy o CIT wskazuje że wypłatę odsetek (lub należności za dyskonto - jak mi Pani w KIP oświadczyła) dla podmiotu zagranicznego należy obciążyć tzw. "podatkiem u źródła" w wysokości 20% wypłacanej kwoty (i przelać tę kwotę na rachunek US wraz z deklaracją CIT-10Z)
Wyglądałoby na to, że przepis żąda nie możliwego :) Wystawiając weksel i sprzedając go za 900zł i odkupując go po cenie nominalnej 1000zł jesteś zobowiązany do odkupienia go właśnie za 1000zł, bez potrącania jakiegokolwiek podatku, tym bardziej jeśli po zapłatę zgłasza się inny podmiot, który nie ma obowiązku spowiadania się przed wystawcą za ile weksel kupił (pomijając już fakt, że mógł wejść w posiadanie weksla jako zapłatę za towar).

Z lektury art. 21 nie rozszerzałbym znaczenia "odsetek" również na dyskonto.

Nie jestem doradcą podatkowym, więc ani nie mogę, ani nie chcę dawać jakichś szczegółowych rad, polecam jednak zasięgnięcie opinii u kogoś innego niż przypadkowa pani z KIP :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Kontakt szyfrowany przez aplikację Telegram - @LechMa
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 24 gości