Weksel, a powiązania rodzinne

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 16 mar 2011, 20:26

Udzieliłem kredytu sp. z o.o., a w zamian otrzymałem weksel własny podpisany przez reprezentanta spółki z o.o. .
Jestem synem ( prowadzę działalność gospodarczą jako osoba fizyczna), natomiast weksel wystawił Prezes Spółki Z o.o., mój ojciec ( reprezentacja w KRS) , natomiast matka była wówczas jedynym udziałowcem. Na skutek kłopotów rodzinnych rodzice podjęli decyzję o pozbyciu się udziałów, a ojciec został odwołany z funkcji prezesa.
Zbliża się termin okazania weksla do zapłaty. Mama sprzedała udziały i reprezentacja w spółce również się zmieniła, jej nazwa i siedziba też.

A oto pytanie: Czy mam szanse na odzyskanie pieniędzy od spółki z o.o., czy obecny właściciel, który jest również jednosobowym zarządem ma prawo odmówić zapłaty weksla?

pozdr
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 16 mar 2011, 20:49

Twoim dłużnikiem nadal jest spółka. Powinna wykupić weksel.

Tradycją jest na tym forum, że jak mówimy o jakimś konkretnym wekslu, to podajemy jego treść (bez "wrażliwych" danych). Czy możesz zatem podać treść tego weksla? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Palestra » 16 mar 2011, 21:13

Podając treśc weksla masz pewnośc że weksel jest poprawny lub nie, gdyż niestety duża liczba weksli z tzw. netu jest z błędami.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 17 mar 2011, 15:24

Taki weksel mam

Weksel miejscowość i data
Miesiąc po okazaniu zapłacę za ten weksel własny "bez protestu"
na zlecenie imię i nazwisko sumę 75 000,00 zł
siedemdziesiąt pięć tysięcy zł.

Przedstawić do zapłaty w ciągu 2 lat.
Płatny w miejscowość.
pieczęć spółki
podpis na pieczęci
PREZES Zarządu
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 17 mar 2011, 15:29

Weksel poprawny, przy czym należy pamiętać, że weksel płatny w pewien czas po okazaniu powinien być okazany, na okoliczność czego wystawca umieszcza na wekslu wizę (widziałem, data, podpis), od której biegnie - w tym przypadku - miesięczny termin zapłaty.

Jeśli wystawca nie chce złożyć wizy, należy sporządzić na tę okoliczność protest!, radzę zatem wcześniej zorientować się choćby telefonicznie u pobliskiego notariusza na ile będzie to możliwe ;)

art. 104:
Weksle własne, płatne w pewien czas po okazaniu, powinny być w terminach, oznaczonych w art. 23, przedstawione celem zaznaczenia wizy przez wystawcę. Termin po okazaniu biegnie od daty wizy, podpisanej przez wystawcę na wekslu. Jeżeli wystawca wzbrania się umieścić wizę lub zaopatrzyć ją datą, odmowę należy stwierdzić protestem (art. 25); od daty protestu biegnie termin, w jaki po okazaniu weksel był płatny.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 18 mar 2011, 10:16

Dziękuję, wszystko wydaje się jasne, ale od razu mogę założyć, że będę musiał złożyć protest. Zastanawiam się w jaki sposób mam spotkać się z Prezesem w miejscu płatności weksla, bo on na stałe przebywa w innym mieście. Proszę o odpowiedź.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 18 mar 2011, 10:35

Masz się spotkać nie z prezesem, tylko okazać weksel w siedzibie spółki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 18 mar 2011, 12:44

Lech pisze:Masz się spotkać nie z prezesem, tylko okazać weksel w siedzibie spółki.
Rozumiem :-))
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 21 mar 2011, 14:44

Weksel miejscowość i data
Miesiąc po okazaniu zapłacę za ten weksel własny "bez protestu"
na zlecenie imię i nazwisko sumę 75 000,00 zł
siedemdziesiąt pięć tysięcy zł.

Przedstawić do zapłaty w ciągu 2 lat.
Płatny w miejscowość.
pieczęć spółki
podpis na pieczęci
PREZES Zarządu

Notariusz nie przyjmuje protestu bo jest "bez protestu" . Weksel okazany w siedzibie. I co dalej ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 21 mar 2011, 15:03

Są protesty i protesty.
Art. 46
Wystawca, indosant lub poręczyciel przez zastrzeżenie „bez kosztów”, „bez protestu” lub przez inne równoznaczne, napisane na wekslu i podpisane, mogą zwolnić posiadacza weksla od protestu z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia, jako warunku zwrotnego poszukiwania.
Klauzula "bez protestu" zwalnia zatem od protestu z powodu nieprzyjęcia weksla (przez trasata, czyli w przypadku odmowy położenia akceptu, czyli przyjęcia zapłaty "ciągnionego" na siebie weksla trasowanego), albo z powodu niezapłacenia weksla (w przypadku weksla własnego - przez wystawcę).

Tutaj mamy do dokonania protest z powodu odmowy położenia wizy, z którego klauzula "bez protestu" nas nie zwalnia.

Może warto porozmawiać z notariuszem o tym "niuansie", bo może zrozumiał, że chodzi o protest z powodu niezapłacenia?

Jeśli weksel był okazany, dłużnik powinien zaznaczyć na wekslu wizę. Jeśli nie chce zaznaczyć, powinien być sporządzony protest. W chwili obecnej masz weksel, z którego nadal nie wynika data płatności. Na usilnego możesz próbować iść z nim do sądu za miesiąc, ale ja za to nie ręczę :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
szaman
Posty: 4
Rejestracja: 30 mar 2011, 11:21

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: szaman » 03 kwie 2011, 23:33

skoro jest klauzula 'bez protestu" to nie trzeba iść do żadnego notariusza robić protesty.

Pisze się samodzielnie że przedstawiono data podpis
Najlepiej mieć jakiegoś niezależnego świadka i odczekać te 30 dni i do sądu.
nie ma co czekać. Notariusz miał racje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 04 kwie 2011, 06:13

szaman pisze:skoro jest klauzula 'bez protestu" to nie trzeba iść do żadnego notariusza robić protesty.

Pisze się samodzielnie że przedstawiono data podpis
Najlepiej mieć jakiegoś niezależnego świadka i odczekać te 30 dni i do sądu.
nie ma co czekać. Notariusz miał racje.
Szkoda że nie odniosłeś się do podanych przepisów.

Wyraźnie art. 46 zwalnia z protestu z powodu nieprzyjęcia przez trasata lub z powodu niezapłacenia przez wystawcę/trasata. I tylko tyle.

Prawo wekslowe zna wiele innych protestów, z których klauzula b.p. nie zwalnia i protest z powodu braku wizy (jak również zaopatrzenie samej wizy datą) musi być dokonywany.
Czarnecki, Bagińska pisze: Zwolnienie posiadacza weksla z protestu jest skuteczne tylko w granicach określonych w przepisie art. 46 ust. 1, a więc tylko z powodu nieprzyjęcia lub niezapłacenia/
[...]
Nie jest możliwe skuteczne zwolnienie się z innych protestów. [...]
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 27 cze 2011, 14:51

Witam po długiej przerwie.
Obyło się bez notariusza i po dłuugich pertraktacjach weksle okazano i wiza została ustanowiona.
Kolejnym kłopotem jest to, że zacząłem się ugadzać i zgodziłem się na zapłatę sumy wekslowej w innym terminie. No i dłużnik weklsowy (wystawca) nie zapłacił. I nie problem w tym, że nie otrzymałem zapłaty lecz w takim zapytaniu, że wystawca weksla ww. chce sprawdzić prawdziwość podpisu poprzedniego prezesa spółki i do tego potrzebny mu oryginał weksla. Czy jest sens przeprowadzenia takiej operacji wydania przed np. Notariuszem oryginału do sprawdzenia podpisu?
czy to tylko brednie na odciągnięcie sprawy w czasie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 27 cze 2011, 15:10

Radzę nie dawać oryginału weksla do dyspozycji dłużnika przed zapłatą. Jeśli są takie wątpliwości, to lepiej dłużnika pozwać i niech sobie składa zarzut rzekomo fałszywego podpisu i niech to sąd bada przez swojego biegłego. Ponadto notariusz nie bedzie w stanie potwierdzic prawdziwosci zlozonego juz podpisu, tym zajmuje sie grafolog i jest to dosc skomplikowana procedura.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 27 cze 2011, 15:15

Dziękuję, to rozwiewa moje wątpliwości. Pozew przygotowany, i sadzę, że gościowi chodzi o czas. Twierdzi również, że ma nie zaksięgowane zobowiązania, choć ja posiadam wyciąg z KH , ze takie istnieją w pozabilansówce. Czy w związku z tym może dłużnik składać protest? i co dalej będzie? Może lepiej sprzedać weksle niż samemu się motać?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 27 cze 2011, 15:21

Sprzedaż wierzytelności to rzadko jest dobry interes dla wierzyciela, zakładając w ogóle że będzie ktoś zainteresowany kupnem. Nie ma co sie teraz zastanawiać nad hipotetycznymi zarzutami wystawcy. Pozywaj i rób swoje :-)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Amal » 27 cze 2011, 15:39

Tak też zrobię, drań i tyle. Dam znać jak idzie. Dzięki.
Amal
Posty: 18
Rejestracja: 16 mar 2011, 20:15

Hurra!!!

Post autor: Amal » 28 sie 2011, 18:01

Witam po długiej przerwie.
Po złożeniu pozwów do sądu wyrok się uprawomocnił. Komornik zajął konto dłużnika wekslowego. Ściągnął pieniądze. Teraz dłużnik-nie dłużnik wydzwania do mnie, że to nie tak miało być, bo nie miał szansy się odwołać do sądu, bo był tak długo za granicą, a w firmie nie wiedzieli co robić i co to (ti ti ti ti ) ma być.

Grzecznie odpowiadam, że ŻYCIE.

pozdr
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel, a powiązania rodzinne

Post autor: Lech » 28 sie 2011, 18:16

To widzę, że w miarę szybko udało się uzyskać nakaz i całą prawomocność. Fajnie, że się udało, mam nadzieję, że zapamiętasz weksel jako dobry sposób na zabezpieczanie swoich roszczeń, mimo pewnych perturbacji z wizą :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 72 gości