Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Ania83
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2013, 22:07

Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Ania83 » 09 wrz 2013, 08:31

Szanowny Panie,

mam pewien problem a w zasadzie szereg problemów związanych z wypełnieniem i dochodzeniem należności z weksla, stąd liczę ogromnie na Pana sugestie.

Weksel, z którym mam do czynienia to weksel in blanco, który w zamyśle stron służy zabezpieczeniu spłaty należności z umowy o świadczenie usług.

Wystawcą weksla jest (a przynajmniej miała być) sp. z o.o. Dodatkowo, zgodnie z umową, weksel jest poręczony przez inną spółkę z o.o.

To wynika z umowy. Natomiast sam weksel wygląda w ten sposób, że oprócz wskazania miejsca i daty wystawienia, słowa weksel oraz formuły "dnia [] zapłacę za ten weksel własny na zlecenie[] sumę. płatny w []" zawiera podpis jednego członka zarządu spółki wystawcy - zgodnie z reprezentacją, brak jest natomiast pieczęci spółki oraz np. wskazania że ta osoba to prezes zarządu.

Poniżej, pod nadrukowanym słowem poręczam jest podpis członka zarządu spółki poręczyciela, zgodnie z reprezentacją, ale również bez wskazania pieczęci spółki oraz np. wskazania że ta osoba to prezes zarządu takiego podmiotu.

Z deklaracji do weksla wynika, że wystawcą jest spółka z o.o., natomiast nie ma w niej umowy o poręczeniu wekslowym (to jest tylko w umowie).

Moje wątpliwości dotyczą więc skuteczności tego zabezpieczenia oraz jego prawidłowego wypełnienia.

czy mimo tych okoliczności mogę przedstawić weksel do zapłaty spółce- wystawcy i spółce poręczycielowi? czy jest szansa na uzyskanie w sądzie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym w takiej sytuacji?

z góry dziękuję za każdą sugestię,

Pozdrawiam,
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Lech » 09 wrz 2013, 08:36

Jeśli na wekslu znajdują się same popisy osób fizycznych (wystawcy i poręczyciela) bez pieczątki lub bez innego określenia, że podpis jest składany w imieniu spółki, to z takiego weksla żadna ze spółek nie odpowiada. Odpowiadają natomiast podpisane osoby fizyczne (pozostaje jednak pytanie na ile zasadne będzie dochodzenie od nich roszczenia, skoro jest to weksel kaucyjny, a wobec tych osób żadnego roszczenia pozawesklowego remitent nie ma).

Myślę, że warto przekonać podpisane osoby do złożenia prawidłowych podpisów w imieniu swoich spółek i "postraszyć" je ich osobistą odpowiedzialnością za zapłatę weksla w razie odmowy.

Można się też zastanowić nad dopisaniem "nazwy firmy" nad podpisem wystawcy, jeśli z treści podpisanych umów wynika, że taka była wola stron. Nie widzę natomiast możliwości uzupełnienia podpisu poręczyciela, jeśli ten w żaden pozawekslowy sposób nie określił, że to spółka, a nie prezes ma być poręczycielem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ania83
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2013, 22:07

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Ania83 » 09 wrz 2013, 10:20

Dziękuję,

tego właśnie się obawiałam.

Szans na uzupełnienie weksla raczej nie ma. Jeszcze jedna okoliczność - chociaż w tej sytuacji nie wiem na ile to ma znaczenie - spółka w międzyczasie zmieniła firmę i adres (siedzibą pozostała Warszawa) - czy w takim razie wypełniając weksel obecnie powinnam użyć aktualnych danych?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Lech » 09 wrz 2013, 10:22

Dane na wekslu powinny być aktualne na dzień jego wystawienia - przecież nie oczekujemy, że na wekslu wystawionym na przykład w 2010r. znajdą się dane firmy aktualne na rok 2013.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ania83
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2013, 22:07

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Ania83 » 09 wrz 2013, 10:29

Wystawienia, a więc z daty zawarcia umowy (wesel został wtedy podpisany)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Lech » 09 wrz 2013, 10:32

Wystawienia, czyli wtedy, kiedy weksel był podpisany i wręczony. Daty samej umowy pozawekslowej nie trzeba do tego mieszać, weksel mógł być wszak wystawiony wcześniej lub później.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Ania83
Posty: 4
Rejestracja: 08 wrz 2013, 22:07

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Ania83 » 09 wrz 2013, 15:56

I mam jeszcze jedno pytanie,

czy weksle można wypełnić tylko żądając kwoty aktualnego zadłużenia czy również na przyszłość?

niestety wierzytelność z umowy płatna jest miesięcznie, a dłużnik już jednoznacznie oświadczył, ze płacić nie zamierza a umowa obowiązuje do końca roku,

teoretycznie można się wstrzymać i przedstawić weksel do zapłaty po zakończeniu umowy ale dłużnik już rozprzedaje majątek spółki uciekając przed wierzycielami, stad moje pytanie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco/brak pieczęci wystawcy i poręczyciela

Post autor: Lech » 09 wrz 2013, 16:00

To już zależy od ustaleń między stronami. Zwykle weksel uzupełnia się na sumę aktualnej zaległości. Można jednak tak skonstruować umowę, że w momencie powstania istotnej zaległości, wszystkie należności, w tym i przyszłe, stają się natychmiast wymagalne. O szczegółach się nie wypowiem, bo to zależy od rodzaju umowy.

Jeśli takich ustaleń nie ma, trzeba czekać, albo dochodzić z weksla tego, co na chwilę obecną jest zasadne. A na przyszłość w takich sytuacjach żądać nie jednego, a kilku weksli in blanco.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 80 gości