weksel własny a przejęcie spółki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
iryda
Posty: 1
Rejestracja: 07 paź 2013, 14:08

weksel własny a przejęcie spółki

Post autor: iryda » 07 paź 2013, 14:19

Witam.
Jestem wierzycielem pewnej spółki z o.o. (nazwę ja "spółka A"
Spółka A wystawiła weksel własny in blanco na moją rzecz (z datą wystawienia, deklaracją wekslową i że na moja rzecz).
W imieniu spółki A weksel podpisał prezes spółki A (uprawniony).
Spółka A planuje połaczyc sie teraz z inna spółką "B" przez przejęcie przez spółkę B spółki A. Zatem spółka A przestanie istnieć w obrocie i teoretycznie jej zobowiązania przejdą na spółke B.

Moje pytanie jednak dotyczy tego czy mój weksel bedzie nadal mozliwy do zrealizowania (wystawiony przez spółkę A, podpisany przez jej prezesa, deklaracja wekslowa)??
w deklaracji sa sformułowania:
- spółka A w załączeniu składa do mojej dyspozycji weksel ....
- na 7 dni przed terminem płatności ja zobowiązuję sie powiadomić spółke A listem poleconym o wypełnieniu weksla.

Czy to połączenie spółek stanowi dla mnie zagrożenie?
Z góry dziękuje za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5836
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel własny a przejęcie spółki

Post autor: Lech » 07 paź 2013, 14:25

Zapewne mamy tu do czynienia z połączeniem spółek przez przejęcie (inkorporację):

A + B = B

Spółka B przejmując spółkę A przejmuje też jej długi i wierzytelności. Przejmuje również samo zobowiązanie z weksla (a co ważniejsze, zobowiązanie z umowy, którą weksel zabezpieczał). Weksel będzie zatem możliwy do otrzymania roszczenia, jedynie należy pamiętać, aby w razie (puk puk) dochodzenia należności na drodze sądowej, wykazać odpowiednim dokumentem fakt połączenia spółki A i B
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 74 gości