WEKSEL PARP

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Agnieszka
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2011, 07:51

WEKSEL PARP

Post autor: Agnieszka » 29 mar 2011, 08:02

Witam,
obecnie trwa proces zamyskania naszego projektu z PARPEm, w listopadzie 2010 został złożony końcowy wniosek o płatnośc, PARP do tej pory go ne rozliczył. Projekt był roczny i zakończyl się w 2009 roku. Obenie otrzymałam prośbe od PARP, iż wygasła gwarancja bankowa(faktycznie wygasła 30.06.2010) i zwracają się z prośba o złożenie dodatkowego zabezpieczenia w formie weksla in blanco wraz z deklaracją wekslową na pełna kwotę przyznanego dofinansowania. Chciałabym zapytać czy oni maja do tego prawo skoro nasz wkład został juz włożony, bo chyba najpierw powinni rozliczyć ostatni wniosek o płatność. Czy taki weksel in blano może miec dla nas jakieś niekorzystne skutki finansowe? Czy musimy go składać i czy na całą kwotę dofinansowania?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL PARP

Post autor: Lech » 29 mar 2011, 08:07

Pani Agnieszko,

akurat na temat weksla in blanco dla PARP pisałem niedawno tutaj: http://www.remitent.pl/parp/1914

W mojej ocenie weksel ten w niedostateczny sposób chroni interes wystawcy przed niezgodnym z umową wypełnieniem weksla przez remitenta (PARP), czy nawet przez dowolną inną osobę, w której ręce weksel się przypadkiem dostanie. Zwrócił już na to uwagę rzecznik praw obywatelskich, Janusz Kochanowski, jednakże z tego co widzę, PARP aktualnie nie stosuje się do jego sugestii (chodzi np. o wpisywanie PARP jako remitenta na wekslu in blanco, co w chwili obecnej nie ma miejsca).

Czy PARP może żądać zabezpieczenia, tego nie wiem, nie znam bowiem obowiązujących w tym zakresie przepisów i zawartych umów. Może jednak warto rozważyć kupno gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej na kolejny okres?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Agnieszka
Posty: 2
Rejestracja: 29 mar 2011, 07:51

Re: WEKSEL PARP

Post autor: Agnieszka » 29 mar 2011, 08:25

Dziękuję bardzo,
nie wiem czy to ma sens przedłużać, gdyz nie będziemy kontunowac wspołpracy z PARPem, w piśmie nie powołali się też na żadne przepisy ani na warunki umowy, gdyz w umowie widnieja zapisy, iż gwarancja jest wymagana przy podpsiywaniau umowy, nie ma wzmianki na temat co w przypadku kiedy wygasnie , a nie został rozliczony projekt.
Dodatkowo widnieje zapis w umowie, iż zabezpioeczenie ustanawiane jest na X kwotę co stanowi 25% przyznanego wsparcia, lecz nie mniej niż 150% średniej wysokości transzy w ramach projektu.
Za bardzo nie wiem co mam robić, gdyż nie chce się narażać na jakieś niekorzystne skutki finansowe.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: WEKSEL PARP

Post autor: Lech » 29 mar 2011, 08:32

Cóż, pytanie czy PARP ma podstawę do żądania zabezpieczenia w tym przypadku to pytanie z dziedziny, którą się niestety nie zajmuję...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości