podrobienie podpisu poręczyciela

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
zbigniew123
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2011, 20:39

podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: zbigniew123 » 04 kwie 2011, 22:06

Witam!
Pod koniec 2008 r moja była małżonka ( jesteśmy po rozwodzie już rok) zajęła się prowadzeniem własnej działalności gospodarczej (prowadziła tą działalność przez rok) w ramach której zawarła z pewną firmą X umowę dealerską i zobowiązała się do wystawienia weksla in blanco na zabezpieczenie płatności zobowiązań finansowych na rzecz owej firmy X. Jak wynika z deklaracji wekslowej ów firma X gdy moja żona nie wypełni jakiś zobowiązań finansowych (jakich dokładnie nie zostało określone) wynikających z umowy z firmą X to ta firma X upoważniona będzie do wypełnienia weksla in blanco na kwotę nie przekraczającą rzeczywiście istniejącego w dniu wypełnienia weksla zobowiązania mojej byłej żony w stosunku do firmy X.
Cały problem polega na tym iż podrobiła ona bez mojej wiedzy na wekslu mój podpis jako poręczyciela.
W czerwcu 2010 roku gdy dostałem od prawnika reprezentującego firmę X pismo zatytułowane "przedstawienie weksla do zapłaty" szczęka mi opadła gdyż dowiedziałem się iż jestem zadłużony na 50 tyś złotych. W celu wyjaśnienia sprawy skontaktowałem się z ów prawnikiem który polecił mi wysłanie listem poleconym oświadczenia iż podpis na wekslu został w celu użycia za autentyczny podrobiony na wekslu. Zapewnił mnie też że nie mam się czego bać jeśli podpis został podrobiony to wszystko ustali grafolog i że na sprawie którą wytoczą mojej żonie wszystko się wyjaśni.
I tak oto 6 dni temu dostałem nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym w którym wzywa się mnie i moją byłą żonę do solidarnej zapłaty owej kolosalnej sumy wraz z odsetkami plus kwotą 2912 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania wraz z informacją iż w terminie dwóch tygodni mogę wnieś do sądu zarzuty.
Moje pytania są następujące:
-mogę coś z tym jeszcze zrobić czy jestem już ugotowany?
- jeśli mogę to jakie zarzuty mogę wnieść do sądu np. podrobienie podpisu?
- z tego co się dowiedziałem te 50 tysięcy jest za meble do sklepu za które na oko nie dałbym więcej niż 2 tyś zł.
(mimo iż była żona nie ma już sklepu nadal ma ona te meble)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 06:16

Panie Zbigniewie,

skoro nie złożył Pan podpisu na wekslu, to wekslem tym żadnego zobowiązania Pan nie zaciągnął.

Należy:
- w ciągu 2 tygodni od otrzymania nakazu zapłaty złożyć zarzut sfałszowania podpisu poręczyciela na wekslu (w razie spóźnienia odwołanie się nie będzie już możliwe)
- dopłacić opłatę za zarzuty - w tym przypadku będzie to pewnie około 1865zł do zwrotu od powoda po wygranej sprawie
- zawnioskować o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty
- złożyć na policji zawiadomienie o tym przestępstwie

To by było najważniejsze. Ewentualne zarzuty niezgodnego z umową wypełnienia weksla pozostawmy wystawcy...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: Palestra » 05 kwie 2011, 09:29

A żona jakoś się tłumaczy?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
zbigniew123
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2011, 20:39

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: zbigniew123 » 05 kwie 2011, 11:09

Dziękuję uprzejmie za szybką odpowiedź w mojej sprawie.
Jeśli chodzi o byłą żonę to nie dostała podobno jeszcze nakazu zapłaty i odpowiedziała mi złośliwie że mam się teraz co martwić.
Zastanawia mnie czy zawiadomienie policji w tym wypadku jest obligatoryjne.
Może jestem zbyt dobrym człowiekiem gdyż mimo iż była żona postąpiła bardzo nieuczciwie zastanawiam się jakie może mieć dla niej to przestępstwo skutki karne gdyż chodzi mi też tutaj o to że chciałbym by odpowiadała ona za swoje zobowiązania i niegospodarność majątkiem własnym ale jednocześnie obawiam się o naszą dziewięcioletnią córkę która zgodnie z postanowieniem sądu na sprawie rozwodowej pozostała pod opieką matki a ja mimo iż staram się widywać z córką jak najczęściej ze względu na moją pracę nie jestem w stanie się nią stale opiekować.
Czy ze względu na tą sytuację i na to iż nie była ona wcześniej karana może dostać wyrok w zawieszeniu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 11:16

zbigniew123 pisze: Zastanawia mnie czy zawiadomienie policji w tym wypadku jest obligatoryjne.
W sumie nie jest obligatoryjne. Po zarzutach podpis będzie badał grafolog w ramach sprawy cywilnej.
zbigniew123 pisze: Czy ze względu na tą sytuację i na to iż nie była ona wcześniej karana może dostać wyrok w zawieszeniu?
[/quote][/quote]

Jest taka szansa, ale nie będę się wypowiadał, bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

Jednak tylko natychmiastowa spłata zaległości przez żonę pozwalałaby na pozostawienie sprawy bez wnoszenia zarzutów. W przeciwnym przypadku trzeba niestety ujawnić tę nieprawidłowość...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zbigniew123
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2011, 20:39

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: zbigniew123 » 06 kwie 2011, 16:32

Dziękuję bardzo za naświetlenie mi sprawy. Napiszę na forum dla celów edukacyjnych jak się cała sprawa potoczy i zakończy. Mam jeszcze jedną wątpliwość w nakazie zostało sformułowane zdanie o którym zapomniałem wspomnieć otóż być może jest to przyczyną iż była żona nie dostała żadnego pisma gdyż w tym zaadresowanym do mnie jest sformułowany obowiązek solidarnego zapłacenia kwoty czy to oznacza że muszę wnosić zarzuty o zgrozo wraz z byłą żoną? Zawsze wydawało mi się że każda strona musi dostać pismo oddzielnie i że we własnym zakresie musi się bronić.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: Lech » 06 kwie 2011, 21:00

Solidarnie, oznacza to, że wierzyciel może dochodzić całości zobowiązania od któregokolwiek z was. Skoro nakaz zapłaty obejmuje również żonę, to i żona też powinna dostać pozew. Jeśli faktycznie go nie dostała, może dlatego, że powód podał jej błędny adres - warto sprawdzić to w aktach sprawy, do czego jako jeden z pozwanych też masz prawo [właściwie nawet nie trzeba patrzeć w akta - zobacz w pozwie czy są podane też dane żony]. Zarzuty składasz samodzielnie.

Dla formalności możesz jeszcze podać treść weksla, to napiszę, czy jest poprawna.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zbigniew123
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2011, 20:39

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: zbigniew123 » 07 kwie 2011, 16:17

Dane byłej żony też są podane tj. adres zamieszkania jest ten sam gdyż domem po rozwodzie podzieliliśmy się po połowie.

W nawias dałem dane nieco przeze mnie zmodyfikowane i wypełnione przez posiadacza weksla

Weksel
(Wrocław), dnia (13.12.2008 r.) Na (49.453,28 zł) w dniu (30.07.2010 r.)
zapłac(ę) za ten weksel na zlecenie: (nazwa firmy sp.j.) sumę
(czterdzieści dziewięć tysięcy czterysta pięćdziesiąt trzy złote i dwadzieścia osiem groszy.


Płatny :( Nazwa i adres kancelarii prawnej)
Podpis wystawcy: (Parafa i pieczęć byłej żony)
Podpis poręczyciela:( Pieczęć od działalności gosp żony oraz podpis i nr pesel)
zbigniew123
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2011, 20:39

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: zbigniew123 » 07 kwie 2011, 16:34

Natomiast na deklaracji wekslowej:
Zważywszy że zgodnie z umową(puste miejsce) zawartą w dniu (puste miejsce) r. (pomiedzy nazwa firmy) z siedziba przy (adres firmy)Dealer zobowiązuje się do wystawienia (puste miejsce) weksla/i własnego?ycg in blanco na zabezpieczenie płatności zobowiązań finansowych Dealera na rzecz ( nazwa firmy) wynikających z umowy Dealer oświadcza co natępuje:
1. Dealer niniejszym składa do dyspozycji ( nazwa firmy) weksel/weksle własny in blanco, podpisany przez dealera
2 tutaj dosyć długa i ogólnikowa informacja co grozi z nie wywiązanie sie ze zobowiązan finansowych, o odsetkach , o tym ze weksel zostanie opatrzony data płatności wedle własnego uznania i że wskażą miejsce płatności wedle uznania i że osoba zobowiązana zostanie poinformowana listem poleconym 7 dni przed terminem płatności.
pieczęć i podpis przedstawiciela firmy oraz pieczęć i podpis byłej żony
---- czyli z tego można wywnioskować że przy podrabianiu podpisu na wekslu był przedstawiciel poszkodowanej firmy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: Lech » 07 kwie 2011, 16:37

To, kto tam był przy podrobieniu, to z umowy pewnie się nie dowiemy. Ale tak patrząc na ten podpis, to wydaje Ci się, że pochodzi z ręki eksmałżonki, czy jakiejś innej osoby?

I jak z tym adresem w pozwie - jest żona pozwana na aktualne dane?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
zbigniew123
Posty: 6
Rejestracja: 04 kwie 2011, 20:39

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: zbigniew123 » 07 kwie 2011, 17:05

Lech pisze:To, kto tam był przy podrobieniu, to z umowy pewnie się nie dowiemy. Ale tak patrząc na ten podpis, to wydaje Ci się, że pochodzi z ręki eksmałżonki, czy jakiejś innej osoby?

I jak z tym adresem w pozwie - jest żona pozwana na aktualne dane?

Patrząc na ten podpis to jestem w 99% pewny że podchodzi z ręki eksmałżonki nawet na oko widać że jej podpis i ten jako mój jest tym samym charakterem pisma sporządzony.
Co do adresu to jest on aktualny gdyż jestem zameldowany na razie pod tym samym adresem co moja była żona natomiast nakaz został zaadresowany tylko do mnie.
Może po prostu kłamie że nie dostała pisma i liczy na to że odpowiem finansowo za jej oszustwo.

Trudno o dobrą i uczciwą kobietę w dzisiejszych czasach niestety. Otóż gdyby była dobra i uczciwa to bym się z nią nie rozwodził.
Awatar użytkownika
kutyjka
Posty: 364
Rejestracja: 24 paź 2013, 19:27
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: kutyjka » 25 lip 2014, 17:34

Lech pisze: Jest taka szansa, ale nie będę się wypowiadał, bo nie jestem specjalistą w tej dziedzinie.

Jednak tylko natychmiastowa spłata zaległości przez żonę pozwalałaby na pozostawienie sprawy bez wnoszenia zarzutów. W przeciwnym przypadku trzeba niestety ujawnić tę nieprawidłowość...

Wg mnie powinno się przestępstwo zgłaszać, a jego zatajenie chyba też penalizuje kodeks karny...
Życie jest zbyt krótkie aby każdy weksel przedstawiać do zapłaty przed wytoczeniem powództwa
http://www.snafinanse.pl/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: podrobienie podpisu poręczyciela

Post autor: Lech » 25 lip 2014, 21:29

kutyjka pisze:Wg mnie powinno się przestępstwo zgłaszać, a jego zatajenie chyba też penalizuje kodeks karny...
Tylko pewne zbrodnie trzeba zgłaszać, podrobienia podpisu - nie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości