weksle in blanco

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

weksle in blanco

Post autor: woj » 05 kwie 2011, 10:42

Witam wszystkich.
Chciałbym się poradzić w następującej kwestii. Otóż jestem w posiadaniu kilku weksli In blanco. Weksle te były zbyte przez bank – osoby go reprezentujące( KRS) - bez klauzul zabezpieczających go – bank- przed odpowiedzialnością – mam tu na myśli :
- ustępuj na rzecz
- rekta weksel
- ustępuję na zlecenie bez obliga
Weksle są wystawione na drukach które obowiązywały do 2007 r – druki o dużych nominałach.
Bank zrobił indos - ustępuję na zlecenie.-tylko tyle- w 1999r. podczas gdy denominacja była w 1995r.
Weksle są bez protestu
Weksle te weszły w obieg gospodarczy a ja jestem kolejnym indosatariuszem. Nie ukrywam że chciałbym te weksle spieniężyć. Bardzo proszę o opinię jak mam je przedstawić do wykupu w bezpieczny sposób. Warto tu jeszcze nadmienić że do tych weksli brak deklaracji wekslowych – podobno są jakieś nie potwierdzone przez notariusza za zgodność z orginałem kserokopie bodaj umów wekslowych.
Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 10:44

Czy weksle te zostały już uzupełnione, czy nadal są in blanco?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 05 kwie 2011, 10:53

Weksle w dalszym ciągu są nie wypełnione
woj
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 11:01

I to jest problem. Na jakiej podstawie uważasz, że Ty możesz je uzupełnić?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 05 kwie 2011, 11:13

Myślę że mogę wypęłnić weksel i uregulować nim moje zobowiązanie o ile mój wierzyciel taką formę zaakceptuje. Jeśli masz inny pomysł jestem otwarty na logiczne sugestie.
woj
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 11:22

Nie widzę tutaj podstaw do uzupełnienia weksla bez porozumienia z wystawcą.

Proszę poczytać:

Posiadacz weksla, który drogą indosu nabył weksel niewypełniony i następnie weksel ten wypełnił w sposób wskazany przez indosanta, nie może się zasłaniać dobrą wiarą wobec zarzutów wystawcy, że weksel wypełniono niezgodnie z jego wolą (orzeczenie SN z dnia 10.07.1931r. C. III 227/31)

Nabywca blankietu wekslowego powinien poinformować się o umowie co do wypełnienia, wypełniając weksel czyni to na własne niebezpieczeństwo (wyrok SA w Poznaniu z 04.07.1930r. 144/29)

Nabywca weksla in blanco, który sam go wypełni, nie może się powoływać na dobrą wiarę, jeżeli przed wypełnieniem weksla nie poinformował się u osób na wekslu podpisanych i u akceptanta [w wekslu własnym: wystawcy - przyp. remitent.pl], jak daleko sięga ich odpowiedzialność (orzeczenie SN z dnia 02.05.1930r. Rw. III 1. 1648/29)

Nabycie weksla in blanco zaopatrzonego w indos, ale nie wypełnionego, nie stwarza indosatariuszowi ułatwień w dochodzeniu praw z weksla i ochrony przewidzianej w art. 16 i 17 prawa wekslowego (wyrok SN z dnia 2002.04.16 V CKN 1107/00)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 05 kwie 2011, 12:26

Cytowane przez ciebie orzeczenia SN są, za wyjątkiem jednego, z okresu nim zaczęła obowiązywać ustawa - 1936 r. Nie ukrywam ,że w różnych publikacjach zetknołem sie z innymi opiniami. Pozwolisz ze zacytuje jedną z nich.
-,,Jeśli weksel został przeniesiony w drodze indosu to, niezależnie od powodów jego wystawienia, będziemy musieli nabywcy weksla (indosatariuszowi) zapłacić przyrzeczoną na wekslu kwotę. Jeśli natomiast przeniesienie praw nastąpiło w drodze przelewu, będziemy mogli wobec nabywcy podnosić wszelkie zarzuty jakie możemy podnieść względem zbywcy. Najlepiej pokaże to następujący przykład: Na zabezpieczenie przyszłej płatności (np. z tytułu czynszu najmu lokalu) wystawiliśmy weksel in blanco, nie uzupełniając go określoną kwotą. Wekslowi towarzyszyło porozumienie (deklaracja wekslowa) określające, kiedy remitent weksla (ten na czyją rzecz weksel został wystawiony) może weksel wypełnić i na jaką kwotę. Remitent okazał się jednak nieuczciwy i wbrew porozumieniu uzupełnił weksel i przeniósł w drodze indosu na inną osobę. Nabywca weksla w dobrej wierze domaga się od nas zapłaty. Jeśli na wekslu brak było klauzuli "nie na zlecenie" będziemy musieli zapłacić. Oczywiście względem nieuczciwego kontrahenta przysługuje nam stosowne roszczenie. Jeśli jednak weksel zawierał klauzulę "nie na zlecenie" to wówczas wobec ewentualnego nabywcy możemy podnosić wszelkie zarzuty, a więc także i ten, że wierzytelność objęta wekslem nie istnieje, bo brak było podstaw do jego uzupełnienia. "
Na jednym z blogów znalazłem też informację na temat działania w złej lub dobrej wierze. W przybliżeniu chodziło o to że w ciągu indosów wystarczy, że jeden indosatariusz przede mną działał w dobrej wierze i w ten sposób przejął weksle, to dobra wiara przekłada sie na następnych posiadaczy weksla.
powstaje też pytanie o sytuacje następującą:
Wypełniam weksel/le i indosuję go/je dalej jako wypełniony/e bądż zbywam na rynku aby pokryć część strat gospodarczych jakie poniosłem a dla których równoważnikiem miało być przyjęcie weksli o których mowa.
woj.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 12:33

Sprawa jest skomplikowana i trudno ją opisać w jednym zdaniu, ale:

1. Przed 1936r. prawo wekslowe było bardzo podobne i orzeczenia zachowują zazwyczaj ważność

2. Weksel może być wypełniony zgodnie z umową - pisemną lub dorozumianą - Ty, jako kolejny indosant, z oczywistych powodów nie masz legitymacji do uzupełnienia weksla, bo i na jakiej podstawie?
-,,Jeśli weksel został przeniesiony w drodze indosu to, niezależnie od powodów jego wystawienia, będziemy musieli nabywcy weksla (indosatariuszowi) zapłacić przyrzeczoną na wekslu kwotę. Jeśli natomiast przeniesienie praw nastąpiło w drodze przelewu, będziemy mogli wobec nabywcy podnosić wszelkie zarzuty jakie możemy podnieść względem zbywcy. Najlepiej pokaże to następujący przykład: Na zabezpieczenie przyszłej płatności (np. z tytułu czynszu najmu lokalu) wystawiliśmy weksel in blanco, nie uzupełniając go określoną kwotą. Wekslowi towarzyszyło porozumienie (deklaracja wekslowa) określające, kiedy remitent weksla (ten na czyją rzecz weksel został wystawiony) może weksel wypełnić i na jaką kwotę. Remitent okazał się jednak nieuczciwy i wbrew porozumieniu uzupełnił weksel i przeniósł w drodze indosu na inną osobę. Nabywca weksla w dobrej wierze domaga się od nas zapłaty. Jeśli na wekslu brak było klauzuli "nie na zlecenie" będziemy musieli zapłacić. Oczywiście względem nieuczciwego kontrahenta przysługuje nam stosowne roszczenie. Jeśli jednak weksel zawierał klauzulę "nie na zlecenie" to wówczas wobec ewentualnego nabywcy możemy podnosić wszelkie zarzuty, a więc także i ten, że wierzytelność objęta wekslem nie istnieje, bo brak było podstaw do jego uzupełnienia. "
To prawda, tylko że w tym przypadku sytuacja taka nie zachodzi. To nie remitent uzupełnił weksle, tylko Ty sam próbujesz je uzupełnić, nie mając do tego uprawnienia od wystawcy.
Na jednym z blogów znalazłem też informację na temat działania w złej lub dobrej wierze. W przybliżeniu chodziło o to że w ciągu indosów wystarczy, że jeden indosatariusz przede mną działał w dobrej wierze i w ten sposób przejął weksle, to dobra wiara przekłada sie na następnych posiadaczy weksla.
Ale działaniem w dobrej wierze nie jest nabycie weksla in blanco i uzupełnienie go bez porozumienia się z wystawcą!
Wypełniam weksel/le i indosuję go/je dalej jako wypełniony/e bądż zbywam na rynku aby pokryć część strat gospodarczych jakie poniosłem a dla których równoważnikiem miało być przyjęcie weksli o których mowa.
Technicznie wykonalne. Wówczas kolejny nabywca "w dobrej wierze" jest chroniony. Do Ciebie wówczas wystawca ma roszczenie związane z uzupełnieniem weksla niezgodnie z umową oraz z art. 270 par. 2 kk.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 05 kwie 2011, 14:51

Pewnie to umknęło Twojej uwadze - pierwszym remitentem był bank. Brak deklaracji wekslowych, nie sposób zdefiniować wystawców, a z tego co wiem dochodzić roszczeń mogę od indosantów, gdy się nie zabezpieczyli w żaden z wcześniej wymienionych sposobów.
ponadto:
(cyt)
Dla oceny zarówno dobrej wiary, jak i rażącego niedbalstwa miarodajna jest chwila nabycia weksla. Późniejsza zła wiara nie ma znaczenia 13. Zgodnie z reprezentowanym w doktrynie stanowiskiem, prawa osoby, która nabyła weksel w dobrej wierze i bez rażącego niedbalstwa, przechodzą na jej następców prawnych już bez względu na ich dobrą wiarę 14. Ciężar dowodu złej wiary lub rażącego niedbalstwa co do wiadomości o treści porozumienia spoczywa na dłużniku, który taki zarzut podnosi.

ponadto:
. Jak stanowi art. 10 prawa wekslowego, jeżeli weksel niezupełny w chwili wystawienia został uzupełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa. Dotyczy to jednak w zasadzie dalszego posiadacza, a zatem indosatariuszy (nabywców), a nie remitenta (osoby, na której rzecz zapłata ma nastąpić).
woj.
Skomentuj proszę jak mam to odnieść do mojej sytuacji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 14:54

woj pisze:Pewnie to umknęło Twojej uwadze - pierwszym remitentem był bank. Brak deklaracji wekslowych, nie sposób zdefiniować wystawców, a z tego co wiem dochodzić roszczeń mogę od indosantów, gdy się nie zabezpieczyli w żaden z wcześniej wymienionych sposobów.
Co to znaczy "nie sposób zdefiniować wystawców"?
woj pisze: Skomentuj proszę jak mam to odnieść do mojej sytuacji?
Powtórzę raz jeszcze: NIE MA dobrej wiary, jeśli nabywa się weksel in blanco i wypełnia go bez porozumienia z wystawcą, ani bez oparcia w umowie wekslowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 05 kwie 2011, 20:19

Co to znaczy "nie sposób zdefiniować wystawców"?
Wyjaśniam,
To znaczy, że nie posiadając deklaracji nie jestem w stanie stwierdzić czy Jan Kowalski - wystawca weksla mieszka w Warszawie , Krakowie czy we Wlewsku lub Źieluniu natomiast indosant - bank reprezentowany przez prokurentów którzy podpisali się na wekslu- indos-i przypieczętowali podpisy pieczęcią banku mając do tego prawo - KRS - jest dla mnie transparentnt. W takiej sytuacji nie nuszę chyba szukać przysłowiowego Jana Kowalskiego aby powiadomić go o moich zamiarach.
woj
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 05 kwie 2011, 20:24

woj pisze:Co to znaczy "nie sposób zdefiniować wystawców"?
Wyjaśniam,
To znaczy, że nie posiadając deklaracji nie jestem w stanie stwierdzić czy Jan Kowalski - wystawca weksla mieszka w Warszawie , Krakowie czy we Wlewsku lub Źieluniu natomiast indosant - bank reprezentowany przez prokurentów którzy podpisali się na wekslu- indos-i przypieczętowali podpisy pieczęcią banku mając do tego prawo - KRS - jest dla mnie transparentnt. W takiej sytuacji nie nuszę chyba szukać przysłowiowego Jana Kowalskiego aby powiadomić go o moich zamiarach.
woj
Warunkiem odpowiedzialności indosanta jest przedstawienie weksla do zapłaty wystawcy (oraz dokonanie protestu, jeśli weksel nie zawiera klauzuli bez protestu), jeśli zatem nie przedstawisz weksla Jasiowi Kowalskiemu, to z banku też nic nie dostaniesz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 06 kwie 2011, 06:39

Warunkiem odpowiedzialności indosanta jest przedstawienie weksla do zapłaty wystawcy (oraz dokonanie protestu, jeśli weksel nie zawiera klauzuli bez protestu), jeśli zatem nie przedstawisz weksla Jasiowi Kowalskiemu, to z banku też nic nie dostaniesz.
W związku z powyższym jak mam to zrobić skoro, o czym mówiłem wcześniej, wystawcy nie mogę zlokalizować. czy metodą jest wybranie z "książki telefonicznej" Jasia K i powiadomienie go o wszczęciu procedury a jak on nie odpowie przełożenie tej procedury na indosanta. Indosant przecież, w moim przypadku,odpowiada w ten sam sposób co wystawca.
Przypominam - weksle są bez protestu.
woj
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 06 kwie 2011, 08:52

Indosant nie odpowiada tak samo jak wystawca.

Jak przedstawić weksel? Nie wiem. Może warto spytać się swojego indosanta, od kogo weksel dostał?

To, co chcesz zrobić, ociera się o kryminał, więc nie oczekuj, że prawo ci będzie to ułatwiać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
woj
Posty: 8
Rejestracja: 05 kwie 2011, 09:56

Re: weksle in blanco

Post autor: woj » 07 kwie 2011, 18:55

Witam ponownie po małej przerwie.
Chciałbym jeszcze raz wrócic do poruszonego tematu.
Z zajmowanego przez ciebie stanowiska wynika że w zasadzie jestem w posiadaniu papierów które jak uda mi się zbyć to będzie mój sukces a to co zrobią z nimi potencjalni nabywcy to już nie mój problem. Natomiast prosił bym cię o skomentowanie par,10 prawa weksl. bo zapis literalny kłócisię z reprezentowanym przez ciebie stanowiskiem. Proszę również o skomentowanie stwierdzenia że : "Indosant nie odpowiada tak samo jak wystawca".
Woj
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksle in blanco

Post autor: Lech » 07 kwie 2011, 19:01

art. 10
Jeżeli weksel, niezupełny w chwili wystawienia, uzupełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa.

Otóż złą wiarą JEST wypełnienie weksla in blanco bez dowiedzenia się, jakie warunki wypełnienia przewidywała umowa wekslowa. Posiadacz takiego weksla powinien dowiedzieć się u swojego poprzednika, jak również u wystawcy, jakie było ich uprawnienie do wypełnienia weksla. Orzeczenia były już podane w tym wątku.

"Indosant nie odpowiada tak samo jak wystawca"

Najważniejsze różnice:
indosant odpowiada tylko wówczas, jeśli weksel zostanie przedstawiony do zapłaty w terminie płatności (i zostanie sporządzony protest, jeśli nie ma klauzuli b.p.),
roszczenie wobec indosanta przedawnia się w ciągu roku (przeciw wystawcy - 3 lata)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 60 gości