Weksel integralną częścią deklaracji ?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kejwior
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:26

Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: kejwior » 12 sty 2014, 12:38

Witam,
przeglądając stronę remitent.pl oraz forum nie znalazłem odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie (być może słabo szukałem ;), dlatego zapytam tutaj:
Czy weksel jest integralną częścią deklaracji wekslowej?
Jakiś czas temu podpisałem umowę współpracy w której zabezpieczeniem ewentualnych przyszłych wierzytelności była deklaracja wekslowa z wekslem. Podpisaną deklarację z wekslem złożyłem na ręce kontrahenta. Obecnie doszło do rozwiązania współpracy, wszystkie sprawy finansowe zostały uregulowane, zostało także podpisane porozumienie o zakończeniu współpracy jednak kontrahent chce zwrócić mi tylko deklarację wekslową (bez uprzednio podpiętego do niej weksla). Twierdzi że w treści umowy wyraźnie jest napisane iż zabezpieczeniem jest deklaracja wekslowa która po zakończeniu umowy zostanie zwrócona. Ma rację, jednak ja składałem deklaracje wraz z wekslem. Dlatego pytam jak na wstępie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: Lech » 12 sty 2014, 14:50

Zabezpieczeniem nie jest deklaracja wekslowa - na podstawie deklaracji wekslowej roszczenia dochodzić nie można. Zabezpieczeniem jest weksel i to on powinien być zwrócony. Weksel nie jest "integralną częścią deklaracji" - jest samodzielnym papierem wartościowym, ważnym również (w szczególności) bez deklaracji - weksel w rękach kontrahenta nadal może być przez niego skutecznie wykorzystany (w przypadku niekorzystnego obrotu sprawy wobec Ciebie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kejwior
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:26

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: kejwior » 12 sty 2014, 14:59

Czy zatem skoro w umowie nie ma mowy o wekslu a o deklaracji wekslowej jako formie zabezpieczenia kontrahent zgodnie z prawem zwraca deklaracje bez weksla mimo tego ze weksel byl dolaczony do deklaracji? Wychodzi na to ze weksla nigdy nie bylo?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: Lech » 12 sty 2014, 15:02

Cóż, jeśli kontrahent upiera się, że zabezpieczeniem była deklaracja, to znaczy że do wręczenia weksla doszło niepotrzebnie - tym bardziej jest to powód do jego zwrócenia. Jeśli kontrahent jest w posiadaniu Twojego weksla "przez pomyłkę", to tym bardziej należy dążyć do jego zwrotu.

Trafiłeś albo na wyjątkowego głupka, albo na wyjątkowego cwaniaka.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: Lech » 12 sty 2014, 15:03

Ponadto - nie można mówić, że skoro umowa nie wspomina o wekslu, to weksla nie ma, ponieważ na pewno o wekslu wspomina deklaracja.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kejwior
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:26

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: kejwior » 12 sty 2014, 19:16

Panie Lechu, jest dokładnie tak jak Pan mówi! Dziękuję za poradę i za najlepszą stronę o wekslach w sieci.
kejwior
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:26

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: kejwior » 13 sty 2014, 14:23

Dzięki Pańskiej poradzie odzyskałem dzisiaj weksel którego "miało nie być" ;)
Sprawa jednak nie jest jeszcze zakończona. Czy aby anulować przyszłe wykorzystanie weksla wystarczy go przekreślić lub napisać "anulowano" czy należy bezwzględnie go zniszczyć ? Chciałbym go chwilowo zachować.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 14:40

To dobrze. Opiszesz dokładniej proces negocjacji? :)

Najlepszą gwarancją anulowania przyszłego wykorzystania weksla jest to, że znajduje się w Twoich rękach. Chcąc jednak zabezpieczyć się przed jego wykorzystaniem w przyszłości (gdyby "niepostrzeżenie" wydostał się z Twoich rąk), możesz go przekreślić, przekreślić podpis oraz napisać na nim "spłacono" lub podobne. Chodzi przede wszystkim o pozbawienie weksla Twojego podpisu (przekreślenie go).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kejwior
Posty: 8
Rejestracja: 12 sty 2014, 12:26

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: kejwior » 13 sty 2014, 22:33

Moje postępowanie było dosyć brutalne i stanowcze, może i trochę śmieszne ;)
Do umowy o której wspomniałem na początku jest jeszcze jedna umowa do której kontrahent nie wziął weksla. W tym przypadku postanowił więc on zachować sobie weksel z tej umowy która została rozwiązana i dołączyć do tej drugiej.
Przyjechałem do tego Pana, odebrałem deklarację wekslową, wskazałem że w deklaracji jest mowa o wekslu, tak jak Pan radził. Wtedy nagle weksel się znalazł ale Pan stwierdził że sobie go zostawi bo do drugiej umowy zapomniał wziąć a przecież w treści umowy jest że wziął. W tym momencie zabrałem mu szybko weksel z ręki i schowałem do kieszeni.
Facet momentalnie wezwał policję. Cierpliwie poczekałem, powiedziałem jak było, on tez przedstawił swoje racje, policjanci stwierdzili że to nie sprawa dla nich że mamy sobie to załatwić w sądzie i poszli.
Ja także poszedłem wraz z moim wekslem ;)
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: Lech » 13 sty 2014, 22:34

Rzeczywiście, paradne :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pp
Posty: 32
Rejestracja: 02 sie 2013, 03:44

Re: Weksel integralną częścią deklaracji ?

Post autor: pp » 13 sty 2014, 22:36

Scena prawie jak anegdotyczne "zjadł weksel w trakcie okazania" :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości