Obowiązek zwrotu weksla przez Bank

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
curanderos
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2014, 09:16

Obowiązek zwrotu weksla przez Bank

Post autor: curanderos » 22 sty 2014, 09:23

Witam,

Kredytobiorca (spółka z o.o.) wystawia i składa w Banku weksel własny in blanco celem zabezpieczenia otrzymanego kredytu. Ja jestem jednym z kilkorga osób trzecich, zobowiązanymi z weksla, którzy podpisujemy się na wekslu jako - nie wiem, czy to właściwe słowo - poręczyciele. Kredyt zostaje spłacony. Bank informuje o terminie wydania weksla zarówno Kredytobiorcę, jak i pozostałych, podpisanych na wekslu, ale uprzedza o konieczności legitymowania się odpowiednim umocowaniem wynikającym z KRS. Jak rozumiem Bank chce wydać weksel spółce z o.o., która na marginesie już nie istnieje.

Wydawało mi się do tej pory, na przykładzie kredytu konsumenckiego, że to ja i pozostali "poręczyciele" jesteśmy osobami, wobec których Bank ma jednostronny obowiązek zwrotu weksla, który przestał stanowić zabezpieczenie spłaconego zobowiązania.

Sprawa jest jeszcze bardziej złożona, ponieważ Bank dopuścił się kilka lat temu nieuczciwego wprowadzenia weksla na wtórny rynek finansowy, a przyznał się do błędu dopiero po interwencji KNF. Otrzymałem nawet od Banku stosowne odszkodowanie, ale nie mogłem doprosić się zwrotu weksla.

Obecna informacja z Banku o wydaniu weksla jest najprawdopodobniej skutkiem kilku zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przez Bank przestępstwa, a ja obawiam się tylko, czy wydanie weksla nie do moich rąk, jest dla mnie bezpieczne. Proszę o komentarz i z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Obowiązek zwrotu weksla przez Bank

Post autor: Lech » 22 sty 2014, 17:15

Zasada jest taka, że weksel zwraca się wystawcy, a nie poręczycielom. W Twoim przypadku, nawet gdyby uznać, że z uwagi na nieistnienie wystawcy, weksel zwróci się poręczycielom, to nie widzę powodu, abyś był to akurat Ty, a nie inni poręczyciele.

W praktyce trzeba po prostu poprosić bank o skasowanie Twojego poręczenia (np. przez skreślenie Twojego podpisu na wekslu), a dalej niech bank blankietem rozporządza tak jak uważa.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
curanderos
Posty: 2
Rejestracja: 22 sty 2014, 09:16

Re: Obowiązek zwrotu weksla przez Bank

Post autor: curanderos » 22 sty 2014, 23:21

Dziękuję za szybką odpowiedź. W kwestii hipotetycznego zwrotu weksla poręczycielom zamiast wystawcy jesteśmy (poręczyciele) solidarnie zgodni i chcemy weksel po prostu zniszczyć. Niestety nie możemy wierzyć nawet wystawcy, który być może odbierze weksel i go zachowa. Martwi mnie "prośba do banku", czyli prawdopodobnie brak narzędzi do skutecznego wyegzekwowania skasowania poręczenia; bank na pewno nie pójdzie mi na rękę..., pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 78 gości