Poręczyciel wekslowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Gina36
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2014, 17:46

Poręczyciel wekslowy

Post autor: Gina36 » 05 lut 2014, 18:02

Dzień dobry, posłuchajcie takich faktów:
Jestem poręczycielem wekslowym przy kredycie hipotecznym.
Weksel kredytobiorcy podpisałam z tyłu weksla tak: Poręczam (moje imię i nazwisko). Przód weksla wygląda mniej więcej tak:
Weksel
... dnia...
(miejsce i data wystawienia)

Dnia... zapłac. za ten ... weksel bez protestu... z siedzibą w ... sumę ... słownie ... (klauzule wekslowe). Płatny w ...

Niżej jest tylko imię i nazwisko wystawcy.

Były mąż jest kredytobiorcą , z którym miałam zawartą rozdzielność majątkową zanim wziął ten kredyt. Nie będę pisała jakim cudem stałam się poręczycielem, bo to i tak nic nie zmieni. Ostatnio dowiedziałam się, że przy kredytach hipotecznych nie ma poręczycieli wekslowych :/ zaczynam nic nie kapować.

Czy taki weksel jest ważny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 05 lut 2014, 18:04

Oczywiście, że jest ważny. Jesteś poręczycielką weksla i odpowiadasz za zapłatę weksla, sprawa kredytu hipotecznego to sprawa drugorzędna - w skrócie - nie masz płacić za kredyt, tylko płacić za weksel, a z jakiego tytułu weksel będzie wystawiony, to już sprawa pomiędzy wystawcą a remitentem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gina36
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2014, 17:46

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Gina36 » 05 lut 2014, 18:15

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź, mam jeszcze dwa pytania.
1. Czy mogę być poręczycielem wekslowym kiedy totalnie nic nie mam. Moja zdolność kredytowa wynosiła 0zł (brak pracy, ruchomości, nieruchomości itp).
2. Czy podpis poręczenia wekslowego nie powinien być tuż pod wekslem lub na przedłużce, mój jest na odwrocie. Poza nim (moim podpisem i słowem poręczam) nic nie ma.

Przepraszam, że tak drążę. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 05 lut 2014, 18:23

Gina36 pisze:1. Czy mogę być poręczycielem wekslowym kiedy totalnie nic nie mam.
Możesz.
2. Czy podpis poręczenia wekslowego nie powinien być tuż pod wekslem lub na przedłużce, mój jest na odwrocie. Poza nim (moim podpisem i słowem poręczam) nic nie ma.
Poręczenie może być umieszczone też na rewersie weksla, opatrzone słowem "poręczam" - wszystko jest w porządku.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Gina36
Posty: 3
Rejestracja: 05 lut 2014, 17:46

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Gina36 » 05 lut 2014, 18:35

Dziękuję bardzo.
elan
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2014, 19:51

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: elan » 01 kwie 2014, 16:07

Witam proszę o wyjasnienie dotyczące poręczenia ,otóz jako poręczyciel podpisałam deklaracje wekslowa ,nie ma mojego podpisu na wekslu .Czy w obecnej sytuacji jestem poręczycielem czy nie ,czy mogą dochodzic roszczen tylko z samej deklaracji.Prawnik z Kancelari która prowadzi sprawę powiedział że ktos przeoczył mj podpis ale wygrali sprawe z deklaracji.Na chwilę obecna syn otrzymał pozew o postepowanie w trybie upominawczym.Prosze o opdowiedz jaka jest moja sytuacja,czy mam juz sie bać!!
Weksel wypisany jest troszkę dzienie bo pirewsz data jest tylko w formie dnia i miesiaca - 19 grudnia na kwote ........ 24 grudnia 2013 zapłacę za ten własny weksel na zlecenie .......(nazwa firmy) kwota słownie.
Podpis wystawcy potwierdzony notarialnie.Może troszkę chaotycznie opisałam ale chcę wiedziec co mnie czeka w tym przypadku.Czekam na odpowiedz pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 01 kwie 2014, 19:12

Nie podpisując weksla nie odpowiadasz jako poręczyciel wekslowy. Być może jesteś jednak poręczycielem na zasadach prawa cywilnego - to zależy pod czym tak naprawdę się podpisałaś.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
elan
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2014, 19:51

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: elan » 01 kwie 2014, 19:31

Dziekuje za odpowiedz ,przesyłam wzor deklaracji ,ktora podpisałam ,prosze o odpowiedz jakie konsekwencje poniose z tego tytułu,pozdrawiam Ela
Załączniki
seklaracja 2.JPG
seklaracja 2.JPG (80.06 KiB) Przejrzano 11712 razy
deklaracja 1.JPG
deklaracja 1.JPG (160.75 KiB) Przejrzano 11712 razy
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: Lech » 01 kwie 2014, 20:30

Nie wygląda mi to na poręczenie cywilne, a w braku podpisu na wekslu - nie ma i poręczenia wekslowego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
elan
Posty: 5
Rejestracja: 14 mar 2014, 19:51

Re: Poręczyciel wekslowy

Post autor: elan » 01 kwie 2014, 21:03

Dziękuje ,zobaczymy jak sprawy sie potoczą.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości