Deklaracja wekslowa

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
czeslaw
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2014, 16:39

Deklaracja wekslowa

Post autor: czeslaw » 12 lut 2014, 16:42

Witam, mam pytanie odnosnie deklaracji wekslowej. A mianowicie "ze wystawca poinformowal wspolmalzonka o wystawieniu weksla i ze wspolmalzonek sie zgadza i nie przekracza to zarzadu nad majatkiem wspolnym"
Czy w takiej sytuacji posiadacz weksla bedzie w stanie uzyskac klauzule wykonalnosci na wspolmalzonka? mimo tego ze nia ma podpisu na deklaracji?
Malzonek niekoniecznie musial poinformowac wspolmalzonka ze wystawia weksel. Z gory dziekuje za odpowiedz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 lut 2014, 17:32

Nie uzyska klauzuli, nie ma dowodu, że małżonek wyraża zgodę. Nadto nawet gdyby taka zgoda była, nie dostałby klauzuli "na współmałżonka", tylko klauzulę na egzekucję z majątku dłużnika wchodzącego w skład wspólnoty majątkowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
czeslaw
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2014, 16:39

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: czeslaw » 12 lut 2014, 21:26

Dziękuję za odpowiedź. Mam jeszcze jedno pytanie czy w takim wypadku mogę dochodzić należności z nieruchomości którą posiada dłużnik wraz z współmałżonkiem, czy tylko z wynagrodzenia o pracę dłużnika i jego małżonki.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 lut 2014, 21:46

Który przypadek masz na myśli? Jeśli "bez klauzuli na małżonka", to tylko z majątku osobistego dłużnika - czyli bez nieruchomości objętej wspólnotą.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
czeslaw
Posty: 3
Rejestracja: 12 lut 2014, 16:39

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: czeslaw » 12 lut 2014, 22:34

Dziękuję ponownie za odpowiedź , chodzi mi o przypadek w którym uzyskam klauzulę na egzekucję z majątku dłużnika wchodzącego w skład wspólnoty majątkowej (tak jak wspomniałem małżonka nie poręczyła weksla lecz tylko był powyższy zapis na deklaracji wekslowej). Czyli jeśli dobrze rozumuję to niestety egzekucja nie przebiegnie z nieruchomości co napewno wydłuży czas odzyskania pieniędzy.
Jeśli jestem w błędzie to proszę o spreostowanie i jeszcze raz dziękuje za odpowiedź i wyjaśnienie
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Deklaracja wekslowa

Post autor: Lech » 12 lut 2014, 22:37

Jeśli UZYSKASZ klauzulę (ale nie uzyskasz w tym przypadku), to MOŻESZ prowadzić egzekucję z majątku wspólnego wchodzącego w skład wspólnoty majątkowej małżeńskiej, czyli też z takiej nieruchomości. Chyba że ta nieruchomość nie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej małżeńskiej, a jedynie małżonkowie są wspólnie właścicielami po 50% udziałów w nieruchomości w ramach ich osobistych majątków, tak jakby byli sobie "obcymi" - wówczas prowadzisz egzekucję wyłącznie z 50% udziału dłużnika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 79 gości