3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 22:40

http://www.remitent.pl/nakaz-zaplaty-ni ... weksla/846
Nakaz zapłaty to suwerenna decyzja sędziego
Jednakże wydanie go nie jest obligatoryjne, pomijając już fakt błędnego wypełnienia weksla, sąd może po prostu obawiać się wydania tak silnego tytułu egzekucyjnego, tłumacząc się wątpliwościami co do prawdziwości weksla. Może wówczas wydać nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym, albo w ogóle skierować sprawę do postępowania zwykłego (na rozprawę). Decyzja taka jest niezaskarżalna.

Kilka dni temu rozmawiałem z radcą prawnym z Opola, który opowiadał, że tamtejszy sąd już trzy razy nie wydał mu odpowiedniego nakazu z prawidłowo wypełnionego weksla. Sumy były duże (co było zapewne powodem obaw sądu), więc konieczność dopłaty przez wierzyciela 3/4 opłaty sądowej była bolesna, w jednym przypadku wierzyciel w ogóle zrezygnował z dochodzenia roszczenia.

Przed powyższym problemem ustrzec się – niestety – nie sposób…
Czy taka sytuacja jest możliwa już po wydaniu nakazu zapłaty i przesłaniu go stronom np. po zwróceniu się przez powoda o wydanie klauzuli wykonalności sąd wzywa go do zapłaty pozostałych 3/4 wpisu ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 22:45

Skoro było postępowanie nakazowe, to 3/4 dopłacać nie trzeba. Klauzula kosztuje o wiele mniej :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 22:52

to wiem Panie Lechu, ale czy np. w przypadku tzw. fikcji doręczenia tzn. wraca awizowany dwa razy nakaz zapłaty a kwota jest znaczna "nie strzeli" do głowy sędziemu coś takiego: "niech wpłaci te 3/4, skieruję na drogę postępowania zwykłego bo może dłużnik gdzieś wyjechał i nie podejmuje awiza a tak stawi się w sądzie i wszystko będzie jasne" czy moje pytanie jest takie :
Czy sąd może wezwać do 3/4 wpisu tylko i wyłącznie przed wydaniem nakazu czy też w wyżej opisanej sytuacji może to zrobić po zwrocie nie podjętego nakazu przez pozwanego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 22:59

non.nocere pisze:ale czy np. w przypadku tzw. fikcji doręczenia tzn. wraca awizowany dwa razy nakaz zapłaty a kwota jest znaczna "nie strzeli" do głowy sędziemu coś takiego: "niech wpłaci te 3/4, skieruję na drogę postępowania zwykłego bo może dłużnik gdzieś wyjechał i nie podejmuje awiza a tak stawi się w sądzie i wszystko będzie jasne"
Nie spotkałem się z taką sytuacją. Ale uchylenie nakazu w nakazowym niewiele zmieni, bo:
- zostanie wydany w upominawczym - i wówczas znów wracamy do fikcji doręczenia
lub
- zostanie wydany wyrok zaoczny - znów fikcja doręczenia.

Jeśli sędzia ma wątpliwości czy podwójna awizacja była pod poprawnym adresem, to powinien raczej zażądać dowodu poprawności adresu (np. z bazy meldunków).
non.nocere pisze: czy moje pytanie jest takie :
Czy sąd może wezwać do 3/4 wpisu tylko i wyłącznie przed wydaniem nakazu czy też w wyżej opisanej sytuacji może to zrobić po zwrocie nie podjętego nakazu przez pozwanego?
Znów wracamy do znaczenia słowa "może". Jakby sędzia chciał, to pewnie by mógł uchylić stary nakaz, wyznaczyć rozprawę itp. Ale tak się nie robi, nieprawdaż?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:06

w sumie powodu nie ma ale po przeczytaniu cytowanego artykułu zacząłem mieć wątpliwości czy przy kwocie 30 tys. pomimo pisemnej deklaracji, pisemnego oświadczenia dłużnika o przedstawieniu weksla do zapłaty w terminie płatności i uznaniu długu z powodu samego nieodebrania nakazu z pozwem ( bez zarzutów ) nie wezwie mnie do uzupełnienia o te 3/4 wpisu i czekania na termin z pół roku w postępowaniu zwykłym :/
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 23:09

No nie, jak już sprawa zaskoczyła w nakazowym, to będzie się dalej w niej toczyła aż do prawomocności lub zarzutów, proszę się nie obawiać na zapas :)

Ja do pozwów nie daję tony makulatury - jest poprawny weksel i niech sąd wydaje nakaz, a nie zaczyna się zastanawiać, czy aby te pozawekslowe umowy to ważne są. Jak jest tylko weksel, to nawet za bardzo zwątpienia nie ma jak uzasadnić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:18

dziękuję,
a co w sytuacji gdy dłużnik zgłosi jednak jakieś bzdurne zarzuty ale bez wniesienia wpisu ?

Czy jeżeli pracuje ( kawaler ) ale ma egzekucję komorniczą z poborów sąd zwolni go z wpisu tzn. czy sam fakt prowadzonej przeciwko niemu egzekucji powoduje, że uzyska to zwolnienie?

( oczywiście sąd zrobi jak zechce ale pytam co byłoby bardziej prawdopodobne ...)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 23:21

non.nocere pisze: a co w sytuacji gdy dłużnik zgłosi jednak jakieś bzdurne zarzuty ale bez wniesienia wpisu ?
To sąd wezwie do uiszczenia wpisu pod rygorem odrzucenia zarzutów. A Ty w tym czasie możesz:
- prowadzić postępowanie zabezpieczające na podstawie samego nakazu bez klauzuli
- zawnioskować o wydanie klauzuli wykonalności na podstawie art. 492 par. 3 kpc.
non.nocere pisze: Czy jeżeli pracuje ( kawaler ) ale ma egzekucję komorniczą z poborów sąd zwolni go z wpisu tzn. czy sam fakt prowadzonej przeciwko niemu egzekucji powoduje, że uzyska to zwolnienie?
Podejrzewam, że bardziej zależy to od tego ile tego wpisu jest, no i na ile wiarygodne będą same zarzuty...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:30

skoro ja miałem 375 zł to pozwany 1125 zł

co do zarzutów to sam nie wiem bo jest z pozwem nawet oświadczenie, że uznaje dług i przedstawiłem mu weksel do zapłaty w terminie płatności ( napisane własnoręcznie i podpisane przez dłużnika ) napisał jeszcze, że wie, że ma mi zapłacić na jego podstawie taką kwotę, ponadto poręczyła weksel konkubina i dopisała się na oświadczeniu, że informowałem go co to weksel
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: Lech » 10 kwie 2011, 23:33

To czego się jeszcze boisz? :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: 3/4 wpisu po wydaniu nakazu zapłaty?

Post autor: non.nocere » 10 kwie 2011, 23:43

różne dziwne rzeczy się dzieją w naszym pięknym kraju ale racja-nawet jak zgłosi zarzuty to i tak nic nie wskóra:)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 83 gości