Weksel in blanco bez weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Albert
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2014, 13:59

Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Albert » 06 mar 2014, 14:05

Witam, przeglądam z zaciekawieniem forum i mam taki problem. Podpisalem deklaracje wekslową (bez protestu, nie na zlecenie) nie bylo w umowie weksla ani rowniez go nie podpisalem. Umowe o wspolprace rowniez podpisałem. Czy jezeli nie podpisze weksla, ktorego byc moze dostane do podpisania to nikt nie bedzie mogl go uzyc? Nie ufam firmie i chce uniknac klopotow. Na deklaracji nie bylo wpisanej kwoty itd.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Lech » 06 mar 2014, 14:13

No cóż, jeśli nie ma weksla, to nie ma weksla ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Albert
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2014, 13:59

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Albert » 06 mar 2014, 14:17

W deklaracji jest napisane ze to "wlasny weksel" wiec moze ja mam go wystawic? A mam takie pytanie Panie Leszku czy jak zjawie sie w siedzibie firmy i powiem ze nie moge zgodzic sie na weksel to oni moga sami go wystawić? Generalnie podpisałem deklaracje ale nie weksel ani go nie widzialem czy to on jest podstawą do obarczenia mnie kosztami? Musi byc oraz musi byc na nim moj podpis? Czy firma moze zerwac ze mna podpisana umowę ( byla z miesiecznym uzgodnieniem) bo nie ukrywam ze z checia bym to zrobil.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Lech » 06 mar 2014, 14:20

Albert pisze:W deklaracji jest napisane ze to "wlasny weksel" wiec moze ja mam go wystawic?
Taka pewnie była intencja, abyś wystawił, czyli przynajmniej podpisał, ale skoro tego nie zrobiłeś, to dopóki tego nie zrobisz, to kontrahent weksla nie będzie miał, a sama deklaracja wekslowa do niczego mu się nie przyda (co najwyżej może być dowodem w postępowaniu opartym na stosunku cywilnym-niewekslowym).
A mam takie pytanie Panie Leszku czy jak zjawie sie w siedzibie firmy i powiem ze nie moge zgodzic sie na weksel to oni moga sami go wystawić?
Nie, bo zakładam, że nie podpisałeś się pod upoważnieniem szczególnym do wystawienia weksla.
Generalnie podpisałem deklaracje ale nie weksel ani go nie widzialem czy to on jest podstawą do obarczenia mnie kosztami? Musi byc oraz musi byc na nim moj podpis? Czy firma moze zerwac ze mna podpisana umowę ( byla z miesiecznym uzgodnieniem) bo nie ukrywam ze z checia bym to zrobil.
Warunki i konsekwencje rozwiązania umowy wynikają z samej umowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Albert
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2014, 13:59

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Albert » 06 mar 2014, 14:27

Upoważnieniem szczególnym? W deklaracji było napisane, że pracodawca może wystawić kwotę oraz określone było miejsce wpłaty i wszelkie dane zarówno moje jak i firmy plus informacja o dostarczeniu listem poleconym do 14 dni. Standardowa deklarcja stanowiaca aspekty: nie na zlecenie, bez protestu, kwoty nie było z racji "in blanco" oraz że w załączniku winien być weksel a w umowie go nie znalazłem. Zastanawiam się po prostu jakie będą konsekwencje jak zjawie się w firmie i stwierdzę ze nie pasuje mi deklaracja wekslowa i nie chce sie w to bawić. Dodatkowo napiszę, że umowa była podpisana i oddana w ręce pracodawcy, swoją umowę którą dostałem nie podpisywałem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Lech » 06 mar 2014, 14:33

Albert pisze:Upoważnieniem szczególnym?
O takim: http://www.remitent.pl/jak-sporzadzic-p ... eksla/1416
W deklaracji było napisane, że pracodawca może wystawić kwotę oraz określone było miejsce wpłaty i wszelkie dane zarówno moje jak i firmy plus informacja o dostarczeniu listem poleconym do 14 dni. Standardowa deklarcja stanowiaca aspekty: nie na zlecenie, bez protestu, kwoty nie było z racji "in blanco" oraz że w załączniku winien być weksel a w umowie go nie znalazłem. Zastanawiam się po prostu jakie będą konsekwencje jak zjawie się w firmie i stwierdzę ze nie pasuje mi deklaracja wekslowa i nie chce sie w to bawić. Dodatkowo napiszę, że umowa była podpisana i oddana w ręce pracodawcy, swoją umowę którą dostałem nie podpisywałem.
Albo jeszcze lepiej - stwierdzisz, że weksel już podpisałeś ;)

Ogólnie jak się pracodawca uprze, to jakoś będzie Cię chciał może zwolnić, ale oficjalnym powodem na pewno nie będzie brak chęci podpisania weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Albert
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2014, 13:59

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Albert » 06 mar 2014, 14:41

Pewnie będę musiał podpisać lub sam go wygenerować. Ehh... Podjadę tam i przedstawię swoje stanowisko, że nie jestem chętny wystawiać weksel, chociaż teraz widzę, że w deklaracji jest napisane przez pracodawcę, że załanczam weksel in blanco w załączniku nr... (deklaracja podpisana przeze mnie) więc będę musiał go wystawić? Mogą się na to powołać i zmusić do wystawienia?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Lech » 06 mar 2014, 14:49

Zmusić Cię nie zmusi - nie chcesz, nie wystawisz. Pracodawca będzie chciał, to Cię zwolni, zgodnie z warunkami zawartej umowy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Albert
Posty: 5
Rejestracja: 06 mar 2014, 13:59

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Albert » 06 mar 2014, 15:03

Wiele się dowiedziałem :) a najważniejsza informacja to taka że "oni" nie mogą wystawić weksla nawet mając moją deklarację. W końcu jest napisane że "weksel własny" . Dziwne że nie podsuneli mi tego przy podpisywaniu deklaracji. Czyli może wynikać z tego, że dopiero przy uszkodzeniu sprzetu w ich mniemaniu moga zarzadac podpisanego weksla? Gorzej że jak czytam mogą wystawić go na jakąkolwiek sumę :/. Rozmawiałem z pracownikami to oni rowniez podpisywali, gorzej bo weksle tez na kwote okolo 4 tys. I nie widzą w tym problemu (taki wymog itd) a dla mnie strach w oczach :D

Podsumowując mam dwie opcje:

1. Pójdę normalnie do pracy ufając takim zagraniom bo w koncu kazdy musiał to podpisac słysząc od szefa o zabezpieczeniu i dbaniu o sprzet. Ewentualnie przepracuje 2 miesiące i złożę wypowiedzenie.

2. Pojadę jak najszybciej i powiem, że nie pasuje mi taka deklaracja chociaz naraże sie pracodawcy bo w umowie mam miesieczne wypowiedzenie (czas nie okreslony zawarta) i może mnie inaczej "uwalić" . Chociaz osobiscie po tych wszystkich rozważaniach wolałbym tam nie pracowac albo jak najszybciej zrezygnowac.

Ps. W deklaracji było również zawarte, że weksel zostanie zwrócony po zakończonej współpracy. Mam ogólnie niezły mętlik, co Pan by zaproponował za rozwiązanie? Może to ja jestem za bardzo narwany i wystraszony wekslem in blanco i nie jest to taka straszna forma?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel in blanco bez weksla

Post autor: Lech » 09 mar 2014, 01:31

Napisz jak się dalej sprawa potoczy(ła).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości