Ważność weksla o zawyżonej kwocie wykupu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
pagani
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2014, 12:24

Ważność weksla o zawyżonej kwocie wykupu

Post autor: pagani » 11 cze 2014, 12:43

Dzień dobry,
podpisałem weksel in blanco wraz z deklaracją wekslową, w której upoważniłem wierzyciela m.in. do:
1) określenia miejsca i terminu płatności (obowiązek zawiadomienia mnie na co najmniej 7 dni przed tym terminem - to spełnił),
2) wypełnienia go kwotą należności z faktur oraz odsetkami umownymi oraz kosztami windykacji.

Odsetki i koszty windykacji (10% od łącznego zadłużenia z odsetkami) są w umowie sprzedaży, za którą zalegam z płatnościami. Wierzyciel wystawił weksel na zadłużenie z faktur plus odsetki plus te 10% kosztów windykacji.

Pytanie ad. 1):
- czy w sądzie mogę się bronić, że ustalenia ustne były inne, tj. że weksel miał być płatny po miesiącu od zawiadomienia mimo, że w deklaracji jest inaczej?,
- czy mam szanse uniknąć płacenia tych 10% windykacji, a jeżeli tak to czy cały weksel będzie nieważny, czy tylko jego część i sąd każe mi zapłacić część z kwoty wpisanej na wekslu?
Przepraszam, trochę się rozpisałem, ale mimo wielogodzinnej lektury Pana bloga, tego forum i zasobów googla:) nie znalazłem odpowiedzi na te pytania.
Pozdrawiam serdecznie i dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność weksla o zawyżonej kwocie wykupu

Post autor: Lech » 11 cze 2014, 12:48

Weksel jest ważny w każdym przypadku, nawet jeśli wpisana suma jest niesłuszna. To, na czym możecie prowadzić spór, to fakt, czy wpisana suma jest poprawna. Nawet jeśli wykażesz, że 10% się nie należy (choć wg waszej umowy się należy), to nie powoduje to nieważności pozostałych 90%.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pagani
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2014, 12:24

Re: Ważność weksla o zawyżonej kwocie wykupu

Post autor: pagani » 11 cze 2014, 13:16

Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
A co do pierwszego pytania, to rozumiem, że moje zeznania, że termin płatności miał być miesięczny od zawiadomienia a nie 7-dniowy jak w deklaracji, nie będą miały znaczenia?

To forum, zresztą tak jak i blog, jest nieocenioną kopalnią wiedzy, tym cenniejszą, że tych wszystkich weksli podpisuje się bez namysłu coraz więcej...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ważność weksla o zawyżonej kwocie wykupu

Post autor: Lech » 11 cze 2014, 13:22

Panie Wojciechu,

wszystko można zeznać, tylko przy zeznawaniu przeciw dokumentowi trzeba mieć na uwadze 247kpc.

No i po co? Aby wątpliwie uszczknąć 21 dni odsetek? Jeśli nie mamy argumentów na roszczenie co do zasady, to nie ma co rzeźbić...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pagani
Posty: 3
Rejestracja: 11 cze 2014, 12:24

Re: Ważność weksla o zawyżonej kwocie wykupu

Post autor: pagani » 11 cze 2014, 13:48

Jeszcze raz bardzo dziękuję za pomoc i wyjaśnienia, pozdrawiam.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 88 gości