Kazus wekslowy (trata komisowa)

Studencie! Tutaj możesz zamieścić pytania, na jakie trafiłeś na egzaminie z prawa wekslowego na swojej uczelni
nhnk
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2018, 19:40

Kazus wekslowy (trata komisowa)

Post autor: nhnk » 15 paź 2018, 19:52

Dzień dobry,
głowię się mocno nad kazusem dotyczącym prawa wekslowego. Wydawało mi się, że po raz pierwszy w życiu, dzięki stornie remitent.pl, zrozumiałem mniej więcej o co w wekslach chodzi, ale smutna rzeczywistość zweryfikowała ten stan ;)
Anna M. jest w posiadaniu weksla trasowanego. Weksel został wystawiony 1 stycznia 2017 r. w Gdyni przez Janusza M. na zlecenie Jana K. Weksel został trasowany na Pawła W. (dłużnika Macieja S.) na rachunek Macieja S. Remitent indosował weksel na Magdę M. Weksel jest zaopatrzony w klauzulę waluty i klauzulę pokrycia, jest płatny a vista i nie przedstawiony do przyjęcia. Anna M. 1 czerwca 2017 r. dowiedziała się, że wystawca weksla Janusz M. jest postacią fikcyjną, a jego podpis został sfałszowany.
Czy w świetle nieważności podpisu wystawcy weksla opisany weksel jest ważny? Czy którakolwiek z osób podpisanych na wekslu jest dłużnikiem wekslowym? Omów znaczenie poszczególnych klauzul wekslowych. Co ma zrobić Anna M. aby dochodzić swoich praw z tego weksla?
Problem mam nie tyle z odpowiedzią na pytania, co ze zrozumieniem treści samego kazusa. Pozwolę sobie opisać, co i jak rozumiem.
Anna M. - jest w posiadaniu weksla (prawdopodobnie jest to ta sama osoba, co Magda M. - bo to na nią weksel był indosowany i przypuszczam, że autor się pomylił).
Janusz - wystawił weksel na zlecenie Jana K. (oznacza to, że gdyby nie doszło do indosowania weksla, to zobowiązany z weksla miałby zapłacić na rzecz właśnie Jana, który jest remitentem).
"Weksel został trasowany na Pawła W." - to Paweł miałby zapłacić na rzecz Jana, tym samym Paweł jest trasatem.
"na rachunek Macieja S." - i w tym fragmencie przestaję rozumieć, co się dzieje.
Remitent (Jan) indosował weksel na Magdę (Annę?).

Będę niezmiernie wdzięczny za wyjaśnienie czy moje domysły są prawidłowe i co w tym wszystkim robi Maciej S. i stwierdzenie "na rachunek".
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kazus wekslowy (trata komisowa)

Post autor: Lech » 16 paź 2018, 07:46

Problem mam nie tyle z odpowiedzią na pytania, co ze zrozumieniem treści samego kazusa.
Odpowiedź na główne pytanie jest następująca - fikcyjność wystawcy i fałszywość jego podpisu nie unieważnia weksla.
Pozwolę sobie opisać, co i jak rozumiem.
Anna M. - jest w posiadaniu weksla (prawdopodobnie jest to ta sama osoba, co Magda M. - bo to na nią weksel był indosowany i przypuszczam, że autor się pomylił).
Lepiej nie zakładać błędności zadania :) Posiadaczem jest Magda M., a Anna M. dowiedziała się o fałszywości podpisu - Anna M. nie uczestniczy chyba w tym stosunku wekslowym. Bez szkody dla tego zadania można po prostu przyjąć, że o tym fakcie dowiedziała się osoba trzecia, i stąd pojawiło się to zagadnienie :)
Janusz - wystawił weksel na zlecenie Jana K. (oznacza to, że gdyby nie doszło do indosowania weksla, to zobowiązany z weksla miałby zapłacić na rzecz właśnie Jana, który jest remitentem).
Tak.
"Weksel został trasowany na Pawła W." - to Paweł miałby zapłacić na rzecz Jana, tym samym Paweł jest trasatem.
Musiałby zapłacić, gdyby Paweł W. stał się akceptantem, to znaczy gdyby podpisał się na wekslu i w ten sposób go zaakceptował. Ponieważ do położenia akceptu przez Pawła W. nie doszło, tym samym nie jest on dłużnikiem wekslowym.
"na rachunek Macieja S." - i w tym fragmencie przestaję rozumieć, co się dzieje.
Artykuł 3, "Weksel może być wystawiony na rachunek osoby trzeciej." Sytuacja występująca obecnie wyłącznie w teorii, zachęcam do lektury komentarzy :) oraz viewtopic.php?t=1599
Remitent (Jan) indosował weksel na Magdę (Annę?).
Na Magdę.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nhnk
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2018, 19:40

Re: Kazus wekslowy (trata komisowa)

Post autor: nhnk » 16 paź 2018, 09:54

Dziękuję bardzo za odpowiedź, powoli się rozjaśnia :) Zapoznałem się z podlinkowanym tematem i prosiłbym tylko o potwierdzenie, czy już dobrze rozumiem sytuację opisaną w kazusie:

Janusz - wystawił weksel na zlecenie Jana K. (oznacza to, że gdyby nie doszło do indosowania weksla, to zobowiązany z weksla miałby zapłacić na rzecz właśnie Jana, który jest remitentem).
"Weksel został trasowany na Pawła W." - po akcepcie to Paweł miałby zapłacić na rzecz Jana, tym samym Paweł jest trasatem.
"na rachunek Macieja S." - czy oznacza to, że zapłata dokonana przez Pawła Janowi będzie traktowana jak pochodząca od Macieja?

Co do Anny i Magdy, to zgodnie z treścią kazusa Anna jest posiadaczem weksla. Magda natomiast jest indosatariuszem. Jeśli nie przyjmiemy założenia, że autor zadania się pomylił, to odpowiedź na pytanie "Co ma zrobić Anna M. aby dochodzić swoich praw z tego weksla?" jest taka, że nic nie może, ponieważ nie dysponuje nieprzerwanym szeregiem indosów?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kazus wekslowy (trata komisowa)

Post autor: Lech » 19 paź 2018, 07:32

nhnk pisze:
16 paź 2018, 09:54
"na rachunek Macieja S." - czy oznacza to, że zapłata dokonana przez Pawła Janowi będzie traktowana jak pochodząca od Macieja?
Zapłata nie będzie dokonana przez Pawła, bo nie jest on dłużnikiem wekslowym (brak akceptu). Tu też wolałbym zobaczyć treść tego weksla, a nie opis. Bo jeśli weksel byłby *wystawiony* na rachunek Macieja S., to znaczyłoby to, że Maciej S. jest dłużnikiem wystawcy. Weksel jest jednak *trasowany* na rzecz Macieja S., co by sugerowało pozawekslowe stosunki nie wystawcy z Maciejem, tylko trasata z Maciejem, co odpowiada opisowi. Ogólnie to trochę zawiły przypadek :)
Co do Anny i Magdy, to zgodnie z treścią kazusa Anna jest posiadaczem weksla. Magda natomiast jest indosatariuszem. Jeśli nie przyjmiemy założenia, że autor zadania się pomylił, to odpowiedź na pytanie "Co ma zrobić Anna M. aby dochodzić swoich praw z tego weksla?" jest taka, że nic nie może, ponieważ nie dysponuje nieprzerwanym szeregiem indosów?
Albo taka: powinna nabyć weksel na drodze indosu, cesji, lub spadkobrania :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
nhnk
Posty: 3
Rejestracja: 15 paź 2018, 19:40

Re: Kazus wekslowy (trata komisowa)

Post autor: nhnk » 22 paź 2018, 08:55

Dziękuję raz jeszcze za odpowiedź, pozwoli Pan, że jeszcze trochę podrążę jednak ;) Treści weksla z oczywistych względów nie mam.
Za punkt honoru postawiłem sobie zrozumienie weksli, miałem odpuścić tę tratę komisową, ale niestety nie jestem w stanie, ale CHYBA już wiem co się w tym kazusie dzieje :)

Zajrzałem do komentarza Bagińska/Czarnecki do art. 3 p.w.:
"2. Wystawienie weksla na rachunek osoby trzeciej. Przez wystawienie weksla na rachunek osoby trzeciej (komitenta), trasat w razie przyjęcia takiego weksla i w razie zapłacenia przez niego sumy wekslowej obciąża rachunek osoby trzeciej (komitenta) oraz zwalnia tę osobę od długu z kupna komisowego. W razie zapłacenia weksla przez wystawcę osoba trzecia odpowiada wobec wystawcy na zasadzie przepisów ogólnych (zob. T. Szente, Komentarz, s. 18)."
Zestawiając to z Pańskim poprzednim postem, rozumiem całą opisaną sytuację w ten sposób, że:
1. Skoro Paweł jest dłużnikiem Macieja i jednocześnie weksel został trasowany na Pawła na rachunek Macieja, to żeby miało to sens, to strony całego stosunku wekslowego są połączone jeszcze jakimiś innymi stosunkami, co do których kazus milczy.
2. Gdyby zmodyfikować kazus w ten sposób, że Paweł jest wierzycielem Macieja (a nie dłużnikiem), to wówczas po akcepcie Paweł zapłaci "z pieniędzy należących do Macieja".

Od początku nie grało mi właśnie to, że zgodnie z treścią zadania Paweł jest dłużnikiem Macieja i miałby (pod warunkiem akceptu) zapłacić "z jego pieniędzy" i tym samym niejako zwiększyć swoje zadłużenie u Macieja. Zatem rozwiązaniem tego problemu są albo jakieś inne stosunki (pkt 1), albo przyjęcie założenia, że to Maciej jest dłużnikiem (pkt 2). Zgadza się?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Kazus wekslowy (trata komisowa)

Post autor: Lech » 22 paź 2018, 09:19

Pomyślę nad tym wyłącznie teoretycznym (w dzisiejszych czasach) zagadnieniem w wolnej chwili :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości