Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: Jacek » 01 mar 2015, 21:21

Taka sytuacja:

Wierzyciel kieruje sprawę do komornika. Po pewnym czasie umarza egzekucje na wniosek wierzyciela. Komornik obciąża dłużnika opłatą stosunkową/egzekucyjną w wysokości 5% (z urzędu). Potem wierzyciel kieruje sprawę do następnego komornika. I tak dalej robi na złość dłużnikowi, dając sprawę do 10 komorników, obciążając dłużnika już znacznymi kosztami.

Czy w takim działaniu jest coś niezgodnego z prawem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: Lech » 01 mar 2015, 21:43

Nie spotkałem się z taką sytuacją. Przede wszystkim dlatego, że jak dłużnik wypłacalny, to nie dopuści do egzekucji, a jak niewypłacalny, to wierzyciel nie będzie przez kilka lat 10 razy wszczynał egzekucji i płacił zaliczki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: Jacek » 01 mar 2015, 21:56

Sprawa skomplikowana

Dłużnik jest wypłacalny, ale dobrowolnie nie chce płacić, wierzyciel ma pewność że odzyska te pieniądze i szczerze to im później tym lepiej (odsetki).

Odnośnie zaliczek to każdemu komornikowi wierzyciel na tacy podaje informacje, płaci jedynie "groszowe" zaliczki na koszta korespondecji.

to czysta złośliwość wierzyciela, chodziło mi jedynie czy to zgodne z prawem (lub raczej - nie zakazane)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: Lech » 01 mar 2015, 22:04

Nie widzę przeszkód. Zresztą nie jest takie oczywiste, że się komornikom będzie chciało egzekwować te 5%, nie mówiąc o naliczaniu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wazka
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2015, 10:53

Re: Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: wazka » 01 mar 2015, 22:09

Ja bym spróbował zaskarżyć postanowienie o kosztach i wykazać, że egzekucja była wszczęta niecelowo. Jeśli wierzyciel wysyła wniosek egzekucyjny, po czym następnego dnia składa wniosek o umorzenie to trudno taką egzekucję uznać za celową.

Swoją drogą "dobrowolnie nie chce zapłacić" w sytuacji, kiedy wierzyciel ma w ręku tytuł wykonawczy to trochę mało przyszłościowa postawa :)
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: Jacek » 03 mar 2015, 20:39

Lech pisze:Nie widzę przeszkód. Zresztą nie jest takie oczywiste, że się komornikom będzie chciało egzekwować te 5%, nie mówiąc o naliczaniu.
W sumie kilka razy miałem sytuacje umorzenia na mój wniosek i każdorazowo komornik obciążał dłuznika kosztami. Czasami egzekwował kwoty rzędu 120 zł. W wiekszości przypadków nie płacili i wszczynał egzekucje (nie wymaga wtedy klauzuli wykonalnosci, jesli dluznik nie zaplaci w ciagu 7 dni ten od raz moze wszczac egzekucje)
wazka
Posty: 2
Rejestracja: 23 lut 2015, 10:53

Re: Zabawa z komornikiem na złość dłużnikowi

Post autor: wazka » 04 mar 2015, 15:36

Bywa taka praktyka, że postanowienie o ustaleniu kosztów wydane przez komornika A jest egzekwowane po koleżeńsku przez komornika B, który egzekwuje należność wraz ze swoją opłatą stosunkową :)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości