Ugoda na jedna wierzytelność, a egzekucja z innego tytułu

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Ugoda na jedna wierzytelność, a egzekucja z innego tytułu

Post autor: Jacek » 04 gru 2015, 13:26

Witam.
Posiadam dłużnika, wobec którego mam dwie wierzytelności, nakazy zapłaty wydane przez sąd.
W sprawie jednej wierzytelności - większa suma - zawarłem ugodę, dłużnik się z niej wywiązuje.

Natomiast w sprawie drugiej wierzytelności nie mamy spisanej żadnej ugody, do tej pory nie egzekwowałem tej kwoty. Mam zapytanie, czy posiadając ugodę na jedną wierzytelność, mogę przymusowo egzekwować drugą wierzytelność? w Ugodzie nie mamy jakiś specjalnych zapisów odnośnie takiej sytuacji.

Czy w takiej sytuacji przysługuje skuteczne powództwo przeciwegzekucyjne?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ugoda na jedna wierzytelność, a egzekucja z innego tytuł

Post autor: Lech » 04 gru 2015, 14:24

Ugoda dotyczy tego stosunku, którego dotyczy, zatem na jednym stosunku można się ugodzić, a drugi normalnie egzekwować.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Jacek
Posty: 178
Rejestracja: 27 gru 2013, 08:59

Re: Ugoda na jedna wierzytelność, a egzekucja z innego tytuł

Post autor: Jacek » 18 gru 2015, 16:23

Czy zapis w ugodzie cywilnej miedzy dluznikiem a wierzycielem zawartej na okres 40 lat doyczacemu spłaty w ratach konkretnego zadluzenia, mówiący iż "w czasie obowiazywania ugody wierzyciel nigdy nie podejmie zadnej egzekucji komorniczej wobec dluznika" jest skuteczny prawnie?
czy w takim przypadku, gdy sąd wobec tego samego dluznika - w innej sprawie, np. za pare lat - orzeknie nakaz zaplaty (czy w ogole wyrok dotyczacy zapłaty z innego tytułu niz jest owa ugoda) to czy dluznikowi bedzie na podstawie tej ugody przyslugiwoac skuteczne powodztwo egzekucyjne?

dodam, ze w ugodzie istnieje rowniez logiczny zapis, ze wierzyciel nie bedzie prowdzil egzekucji z konkretnego nakazu na ktory jest ugoda.

ten zapis w ugodzie to cos takiego jak zapis w deklaracji wekslowej, ze dluznik nigdy nie podniesie zadnego zarzutu, cos w tym stylu moim zdaniem, ale chce sie upewnic co o tym sadzicie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Ugoda na jedna wierzytelność, a egzekucja z innego tytuł

Post autor: Lech » 20 gru 2015, 17:17

Panie Jacku, ma Pan pecha z tymi ugodami... ;)

Nie znam jej treści, ale uznałbym pewnie, że te "wszystkie egzekucje" to egzekucje wynikające z tej ugody, a już na pewno nie egzekucje z tego, co nie istniało jeszcze w momencie godzenia się.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 30 gości