Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
wromek
Posty: 31
Rejestracja: 09 sty 2014, 08:53
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: wromek » 27 wrz 2016, 22:33

Witam,
chciałbym przenieść moją wierzytelność z tytułu umowy najmu na moją partnerkę po to, aby skierowała sprawę o zapłatę, do sądu.
Jak to zrobić najlepiej? Cesją, darowizną, czym? :)

Pozdrawiam, wromek
Pozdrawiam, wromek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: Lech » 27 wrz 2016, 22:50

Cesją, a powodem (kauzą) cesji będzie darowizna, sprzedaż, tudzież inny powód, który uzasadni taki przelew wierzytelności.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wromek
Posty: 31
Rejestracja: 09 sty 2014, 08:53
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: wromek » 28 wrz 2016, 20:07

Dzięki. A przelew wierzytelności polega na tym, że przelewam całą umowę wraz z obowiązkiem rozliczenia kaucji, czy rozliczenie kaucji pozostaje na mnie? Generalnie o to mi właśnie chodzi, żeby roszczenie o rozliczenie kaucji pozostało na mnie a dochodzenie kwoty niezapłaconych czynszów poszło już na moją partnerkę.

Pozdrawiam, wromek
Pozdrawiam, wromek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: Lech » 28 wrz 2016, 22:04

Przelać możesz to, co ci się należy.

Jeśli zatem za czynsz wisi ci 2000zł, a kaucji masz pobranej 500zł, to co najwyżej możesz przelać 1500zł, bo tyle de facto jest ci winny najemca.

Przelanie i dochodzenie 2000zł, przy jednoczesnym zachowaniu kaucji wygląda mi na chciejstwo "zjedzenia ciastka i mania ciastka" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
wromek
Posty: 31
Rejestracja: 09 sty 2014, 08:53
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: wromek » 29 wrz 2016, 05:22

Problem jest trochę bardziej skomplikowany. Wg ustawy kaucję powinienem rozliczyć do 30. września 2016-czyli jeszcze mam czas, na tę chwilę dług wynosi 1850 zł, co przekracza 1500 zł i mój prawnik by już coś takiego łyknął za koszty zastępstwa procesowego. Kaucja to 750 zł, co po rozliczeniu będzie stanowiło w okolicach 1100 zł-słabo. Wg niektórych mogę przelać to co mi się należy od dłużnika a obowiązek rozliczenia kaucji pozostawić na sobie ale wolę o diagnozę zapytać kilku lekarzy a nie tylko jednego, bo już się kiedyś na tym przejechałem ;)

Ps. Kaucję chcę rozliczyć ale w późniejszym terminie, bo teraz nie mam do tego jeszcze wszystkich danych, poza tym chcę trochę zrobić pod górkę cwaniaczkowi, żeby np. wezwał "mnie" do zwrotu kaucji.

Pozdrawiam, wromek
Pozdrawiam, wromek
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: Lech » 29 wrz 2016, 07:24

Moim zdaniem sam cwaniakujesz ;) Jeśli chcesz dochodzić swojego, a tym bardziej komuś przelewać, to już po rozliczeniu kaucji.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: Prawnik z Poloneza » 29 wrz 2016, 11:09

racja jest jak dupa i leży po środku :)

Ty masz wierzytelność o zapłatę czynszu do niego, on do Ciebie o zwrot kaucji.

możesz przelać całą wierzytelność na kogo sobie chcesz, ale on tę swoją kaucję będzie mógł potrącić z tą wierzytelnością, czyja by nie była (513 § 2 KC).

finał będzie taki, że cesjonariusz wygra przegra praktycznie w połowie, więc kosztów za wielu nie zobaczycie, ale jak Twój prawnik tego nie widzi to niech robi za darmo :)
wromek
Posty: 31
Rejestracja: 09 sty 2014, 08:53
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: wromek » 11 paź 2016, 08:40

Lech pisze:Moim zdaniem sam cwaniakujesz ;) Jeśli chcesz dochodzić swojego, a tym bardziej komuś przelewać, to już po rozliczeniu kaucji.
Kaucję mogę rozliczyć dopiero pod koniec listopada mimo, że termin jest 30 dni od zakończenia umowy. Nie mam możliwości rozliczyć kaucji bez wyników ogrzewania w tym mieszkaniu.
Pozdrawiam, wromek
wromek
Posty: 31
Rejestracja: 09 sty 2014, 08:53
Lokalizacja: Poznań
Kontaktowanie:

Re: Przeniesienie wierzytelności z tyt. um. najmu.

Post autor: wromek » 11 paź 2016, 08:43

Prawnik z Poloneza pisze:racja jest jak dupa i leży po środku :)

Ty masz wierzytelność o zapłatę czynszu do niego, on do Ciebie o zwrot kaucji.

możesz przelać całą wierzytelność na kogo sobie chcesz, ale on tę swoją kaucję będzie mógł potrącić z tą wierzytelnością, czyja by nie była (513 § 2 KC).

finał będzie taki, że cesjonariusz wygra przegra praktycznie w połowie, więc kosztów za wielu nie zobaczycie, ale jak Twój prawnik tego nie widzi to niech robi za darmo :)
Dzięki za wskazówkę. Jednak art. który przytaczasz mówi w części "Nie dotyczy to jednak wypadku, gdy wierzytelność przysługująca względem zbywcy stała się wymagalna później niż wierzytelność będąca przedmiotem przelewu." Czyli jak bym przelał wierzytelność w dzień po zakończeniu umowy najmu to dłużnik nie mógłby sobie potrącić kaucji, bo na rozliczenie kaucji mam ustawowo miesiąc od zakończenia umowy najmu. Dobrze kombinuję?
Pozdrawiam, wromek
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 29 gości