Jak podnieść skuteczność windykacyjną?

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
milkas
Posty: 1
Rejestracja: 08 gru 2017, 09:01

Jak podnieść skuteczność windykacyjną?

Post autor: milkas » 15 gru 2017, 10:50

Pracuję w jednostce samorządu terytorialnego, zajmuję się m.in. sprawami związanymi z dłużnikami alimentacyjnymi. Przyznam, że to dla mnie trudne sprawy i często osobiście się w nie angażuję - kiedyś sama byłam w sytuacji, w której przez dłuższy czas bezskutecznie próbowałam odzyskać od byłego męża zaległe alimenty. W związku z tym poszukuję skutecznych sposobów na podnoszenie skuteczności windykacyjnej, oprócz dopisywania takich osób na listę dłużników, co jest mobilizujące, ale niestety nie dla wszystkich. Wiem, z jakich możliwości możemy korzystać, ale chciałabym się dowiedzieć, czy ktoś z was je stosuje i właśnie przede wszystkim - które się sprawdzają?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jak podnieść skuteczność windykacyjną?

Post autor: Lech » 17 gru 2017, 18:50

Większość osób parających się windykacją, nie zajmuje się windykacją alimentów. Ba, często jest tak, że dłużnik posiadający "normalne" długi ucieka z ich spłatą poprzez wpadnięcie (celowe, bądź nie) w długi alimentacyjne, przez co jakiekolwiek egzekucje, jeśli są skuteczne, zaspokajają w pierwszej kolejności długi alimentacyjne, pozostałe długi pozostawiając niespłacone. Jako że alimenty są długiem, który narasta z każdym miesiącem, często dłużnicy wpadają w spiralę zadłużenia, z której niezmiernie trudno jest wyjść. Vide pan Mateusz Kijowski, defrauduje setki tysięcy, internet robi mu zbiórki, a długi pewnie pozostaną :) A co dopiero mówić o zwykłym człowieku :)

Co tu dużo mówić, jeśli trafiają do ciebie przypadki na pograniczu beznadziejności, to wiele się nie poradzi - z pustego i Salomon nie naleje. Trzeba po prostu konsekwentnego i metodycznego działania - aby w razie podjęcia pracy przez dłużnika, otrzymania spadku, majątku itp. wiedział, że trzeba będzie jakoś do tematu spłat podejść.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
redein
Posty: 1
Rejestracja: 23 sty 2018, 17:38

Re: Jak podnieść skuteczność windykacyjną?

Post autor: redein » 23 sty 2018, 17:39

Wprawdzie nie jestem na bieżąco ze sprawami tego typu, bo nie zajmuję się nimi od jakiegoś czasu, ale z mojego doświadczenia wiem, że skuteczne są takie metody, które stosuje się regularnie. Nawet małe utrudnienia, na które napotyka dłużnik potrafią go po prostu zniechęcić do dalszych opóźnień z opłatami. Polecam artykuł z bazy wiedzy Erif: https://erif.pl/baza-wiedzy/dluznik-ali ... pieniadze/ , opisanych jest kilka możliwości postępowania. Ja zawsze stawiałem właśnie na systematyczne działanie: przeprowadzanie wywiadów środowiskowych czy rejestrowanie w urzędzie pracy w przypadku bezrobotnych dłużników.
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 33 gości