dlugi w spadku...

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
leoski
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2017, 19:57

dlugi w spadku...

Post autor: leoski » 17 gru 2017, 20:54

Witam!
Dostalem przedsadowe wezwanie do wykupu weksla na nazwisko mojego ojca. Sprawa dziwna dla mnie poniewaz: rodzice moi rozwiedli sie 55 lat temu jak mialem 2 lata. Od tego czas nie widzialem ojca, nie placil zadnych alimentow, nie utrzymywalismy z nim kontaktu. Dla mnie ten czlowiek jakby nie istnial. Nie mialem zadnej wspolnoty majatkowej z ojcem. Nie znalem adresu jego zamieszkania, nie wiem czy ten czlowiek zyje, czy mial rodzine etc.. etc..slowem kompletna pustka.
Wezwanie do wykupu weksla tez nie kompletne. Cyt-" Przedsadowe wezwanie do wykupienia weksla.W lewym rogu imie nazwisko adres osoby prywatnej. Stosownie do art476kc... wzywa sie pana jako prawnego nastepce/ spadkobierce Pana xxx do wykupienia weksla pana xxx wystawionego na kwote ... w terminie 7 dni od daty niniejszego wezwania wraz z odsetkami od dnia platnosci do do dnia splaty na rachunek wierzyciela/posiadacza weksla"
Podano nr konta a poza tym tlustym drukiem ostrzezenie o niezastosowaniu sie do niniejszego wezwania.
Czy na podstawie tak sformulowanego pisma w ktorym nie ma zadnych konkretnych informacji (np; dane mojego ojca, ksero weksla, data wystawienia i wykupu weksla...) zobowiazany jestem wykupic weksel.
Sprawa byla by prosta w przypadku gdybym znal ojca ale ja nie wiem nic o ty czlowieku od 55 lat.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: dlugi w spadku...

Post autor: Lech » 17 gru 2017, 21:06

Musisz się dowiedzieć:

- kiedy zmarł ojciec i kiedy się o tym dowiedziałeś (aby sprawdzić, czy możesz odrzucić spadek, albo czy bez odrzucenia przyjmiesz go wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza)
- poprosić wierzyciela o skan weksla - aby sprawdzić na przykład, czy weksel nie jest już przedawniony.

Po ojcu dziedziczysz, również długi, ale wierzyciel będzie cię mógł pozwać dopiero po przeprowadzeniu postępowania spadkowego - a w jego toku może się okazać, że nie jesteś jedynym spadkobiercą, wówczas w razie czego (gdybyś jako spadkobierca odpowiadał za długi ojca) może się okazać, że masz jakichś braci/siostry, albo są inne osoby, które wraz z tobą dziedziczą.

Na razie - bez przeprowadzenia postępowania spadkowego - za nic nie płać. Wierzyciel też nie może cię pozwać dopóki nie będzie przeprowadzone postępowanie spadkowe, więc jakby się straszył pozwem, to miej to na uwadze.

Jeśli nic o ojcu nie wiesz, idź do urzędu i weź akt jego zgonu (skoro nie żyje), a potem odrzuć spadek (masz na to czas w ciągu pół roku od dnia, kiedy dowiedziałeś się o śmierci ojca, czyli teoretycznie, od dnia poinformowania cię o śmierci przez wierzyciela, skoro wcześniej nie utrzymywałeś z ojcem żadnego kontaktu i nie wiesz, że nie żyje).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leoski
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2017, 19:57

Re: dlugi w spadku...

Post autor: leoski » 17 gru 2017, 22:26

Na wstepie dziekuje za szybka reakcje.
Jak wspomnialem nic o ojcu nie wiem wiec gdzie szukac o nim jakichkolwiek informacji. Skad mam wiedziec czy bylo przeprowadzone postepowanie spadkowe i czy odrzucenie spadku nie przeniesie wierzytelnosci na moje dzieci. Art 1015 p.2 kc wyraznie wskazuje ze w razie braku oswiadczenia o przejeciu spadku ustawowo przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza po 6 miesiacach. w tym przypadku mysle ze wierzyciel doskonale zna wartosc pozostawionego spadku ktory byc moze nie pokryje wierzytelnosci . Dlatego probuje wymoc ma mnie wykup weksla.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: dlugi w spadku...

Post autor: Lech » 17 gru 2017, 22:39

leoski pisze:
17 gru 2017, 22:26
Jak wspomnialem nic o ojcu nie wiem wiec gdzie szukac o nim jakichkolwiek informacji.
Już pisałem - zacznij od urzędu i od wyciągnięcia aktu zgonu.
Skad mam wiedziec czy bylo przeprowadzone postepowanie spadkowe
Pewnie nie było, skoro nic o tym nie wiesz. Sąd w takim postępowaniu ustala krąg spadkobierców, i mało prawdopodobne jest, aby nie zauważył, że ojciec miał dziecko, skoro jest to zapisane w odpowiednich aktach (i w ten sposób pewnie dotarł do ciebie wierzyciel ojca).
i czy odrzucenie spadku nie przeniesie wierzytelnosci na moje dzieci.
Przeniesie, wówczas dzieci będą musiały odrzucić spadek również.
Art 1015 p.2 kc wyraznie wskazuje ze w razie braku oswiadczenia o przejeciu spadku ustawowo przejmuje spadek z dobrodziejstwem inwentarza po 6 miesiacach.
...liczonych od dnia dowiedzenia się przez ciebie o spadkobraniu, czyli normalnie od śmierci ojca, ale że o śmierci ojca dowiedziałeś się dopiero teraz, to termin liczy się od dowiedzenia się.
w tym przypadku mysle ze wierzyciel doskonale zna wartosc pozostawionego spadku ktory byc moze nie pokryje wierzytelnosci . Dlatego probuje wymoc ma mnie wykup weksla.
To nie ma znaczenia jaki jest spadek - nawet jakby spadek wynosił miliony, to zanim wierzyciel cokolwiek z tego by dostał, to może to dostać tylko od spadkobierców.

Ale to do rozważenia na późniejszym etapie - może rzeczywiście ojciec miał jakiś majątek (np. mieszkanie), i warto spadek przyjąć, a długi spłacić.

Działaj na spokojnie i bez zbędnych dywagacji i obrażania się na świat :) (typu: nie znałem, nie wiedziałem - to nie ma znaczenia). Działaj szybko, konsekwentnie i rozsądnie. Zacznij od tego, co napisałem - weź od mamy numer pesel ojca, idź w tygodniu do urzędu, i powiedz, że chcesz otrzymać odpis aktu zgonu taty. Dowiesz się kiedy zmarł i gdzie. Będzie to podstawa do poszukania w odpowiednim sądzie dla ostatniego miejsca zamieszkania taty, czy jakaś sprawa spadkowa była robiona po nim. A z wierzycielem skontaktuj się i powiedz, że jeśli chcą w jakikolwiek sposób z tobą rozmawiać, niech zaczną od pokazania skanu weksla oraz umowy, którą weksel zabezpieczał, jeśli to był weksel kaucyjny. Nic im nie obiecuj i nie podpisuj.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leoski
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2017, 19:57

Re: dlugi w spadku...

Post autor: leoski » 17 gru 2017, 22:56

Problem w tyym ze nie dysponuje numerem PESEL adresem czy innymi danymi ojca. Kompletna pustka. Znam tylko imie i nazwisko. Mama najprawdopodobniej zniszczyla dokumenty rozwodowe przed laty, starsza kobieta, pamiec juz nie ta, nie pamieta.
Niczym nie dysponuje tylko imie i nazwisko.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: dlugi w spadku...

Post autor: Lech » 17 gru 2017, 23:16

Zatem zacznij od tego, co masz - imię, nazwisko, i to, że jest twoim ojcem, oraz że był mężem twojej mamy. Spytaj się mamy kiedy był rozwód i w jakim mieście, przejrzyjcie akta sprawy rozwodowej, jeśli jeszcze są. Trzeba szukać, we własnym interesie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
leoski
Posty: 4
Rejestracja: 17 gru 2017, 19:57

Re: dlugi w spadku...

Post autor: leoski » 17 gru 2017, 23:39

Serdecznie dziekuje za porade, na tym etapie zaczne krok po kroku jak Pan radzi. Czy poradze sobie- zobaczymy. Licze na dalsze wsparcie bo sadze ze problemy zaczna narastac lawinowo. Pozdrawiam serdecznie!!!
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości