Jeden nakaz, dwóch dłużników

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Jeden nakaz, dwóch dłużników

Post autor: pawelwoj » 30 kwie 2018, 19:34

Lechu, pytanie kieruję do Ciebie bo pewnie i tak Ty odpowiesz.
Mam w ręku prawomocny nakaz na którym jest dwoje dłużników (małżeństwo)
Po otrzymaniu klauzuli rozesłałem zapytanie do komorników czy prowadzą egzekucję tych klientów.
No i tu mi się sytuacja skomplikowała bo Panią zajmuje się komornik X a Panem komornik Y,
Co mogę z tym fantem zrobić ?
Jeden z komorników napisał mi by oddać nakaz do niego i będzie windykował dłużnika a na dłużniczkę wystąpić do Sądu o dalszy tytuł zgodnie z art. 793 kpc , jak to uzasadnić, czy chodzi o to by wydali drugą kopię tego samego nakazu ?
Załóżmy że przebrnę przez tą dodatkową papierologię, stracę kolejny miesiąc, skąd drugi komornik będzie wiedział w jakiej kwocie ma dokonać zajęcia ?

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jeden nakaz, dwóch dłużników

Post autor: Lech » 01 maja 2018, 20:13

Nie wgłębiając się w szczegóły sprawy, rodzaj posiadanego przez dłużników majątku, i rodzaju prowadzonej już egzekucji wobec każdego z nich, można tylko pogdybać, ale nie mogę określić, czy dana porada będzie optymalna w twojej sytuacji.

To, którego komornika wybierzesz, zależy od tego, z jakiego majątku prowadzona jest egzekucja (właściwie nie tylko, ale nie znając szczegółów sprawy, trudno coś bardziej sensownego poradzić, choć oczywiście znając sprawę, można wymyślić lepszą strategię działania). Patrzysz, z czego egzekwuje komornik żony, potem z czego egzekwujesz komornik męża, i kierujesz egzekucje łącznie i męża i żony do tego komornika, który prowadzi egzekucję z "lepszego" majątku. Twój wniosek i tak spowoduje zbieg egzekucji (bo nowy komornik dołączy się do starej egzekucji męża lub starej egzekucji żony), więc sprawa będzie zgodnie z przepisami przyznana w całości jednemu z tych komorników.

Nie trzeba pisać o dalszy tytuł (wyjątek jest wówczas, jeśli ten komornik, do którego będziesz składać wniosek, będzie władny prowadzić egzekucję z jakiegoś wycinka majątku, ale nie będzie właściwy miejscowo do prowadzenia niektórych czynności, np. do egzekucji z nieruchomości niepołożonej w jego rewirze), bo jak wspomniałem wyżej - możesz obydwu dłużników zlecić jednemu komornikowi, i zostaną oni w razie zbiegu egzekucji przypisani już do jednego komornika. Uzasadnieniem do dalszego tytułu wykonawczego mogłaby być sytuacja, kiedy na przykład dłużnicy mieliby dwie nieruchomości położone w różnych miejscach, i z uwagi na rewirowość prowadzenia egzekucji komorniczej, nie sposób byłoby sprawić, aby z obydwu nieruchomości prowadził egzekucję tylko jeden komornik.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Re: Jeden nakaz, dwóch dłużników

Post autor: pawelwoj » 08 maja 2018, 22:08

W obu przypadkach egzekucje są prowadzone z wynagrodzeń za pracę.
W obu przypadkach komornicy są z rejonu.
Wiem gdzie pracuje dłużnik, nie wiem gdzie pracuje dłużniczka ale komornik wie :)
Ja bym się skłaniał oddać nakaz do komornika dłużniczki bo wie gdzie szukać pieniędzy, składając oczywiście wniosek o zajęcie obu wynagrodzeń.
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to Sąd zdecyduje który komornik będzie się tym zajmował ?
Trochę nielogiczne było dla mnie uzyskanie drugiego nakazu bo skąd pierwszy komornik by wiedział ile ściągnął drugi itd.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jeden nakaz, dwóch dłużników

Post autor: Lech » 08 maja 2018, 22:34

pawelwoj pisze:
08 maja 2018, 22:08
Jeśli dobrze Cię zrozumiałem to Sąd zdecyduje który komornik będzie się tym zajmował ?
Szukaj w oklicach 773kpc. W tym przypadku właściwym będzie ten komornik, który wcześniej to wynagrodzenie zajął. To chyba nietypowa sprawa, bo wydaje mi się, że obaj komornicy będą się w tych wspólnych zajęciach szachować, wygląda na to, że teoretycznie powinieneś oddać sprawę do komornika gorszego, który teraz egzekwuje męża, zażądać zajęcia żony, i wówczas zbieg rozstrzygnie się na korzyść tego lepszego i tam będzie przekazana cała sprawa.

Albo od razu do komornika żony i nie egzekwować z wynagrodzenia męża.

A najlepiej spytać się komornika, bo przepis przepisem, a życie i orzecznictwo może sobie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
pawelwoj
Posty: 37
Rejestracja: 28 kwie 2014, 21:19

Re: Jeden nakaz, dwóch dłużników

Post autor: pawelwoj » 09 maja 2018, 21:22

Wysłałem zapytanie do komornika dłużniczki czy poprawnie wypełniłem wniosek, wniosek wypełniłem na oboje dłużników, poniżej to co mi odpisał, jako pierwszego we wniosku wpisałem dłużnika a on windykuje dłużniczkę :
No tak, tylko co pierwszego to lepiej nie składać do nas,
bo jak będzie zbieg, to znowu trzeba będzie umorzyć w jego zakresie,
aby zbiegu nie było.

zgłupiałem, nie wiem co robić, dzwonić i pytać w Sądzie ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Jeden nakaz, dwóch dłużników

Post autor: Lech » 10 maja 2018, 19:19

Wszystko się zgadza. Zależy to od tego, czy po zbiegu chcesz egzekucję w tym zakresie umorzyć, czy rozstrzygnąć zbieg - jeśli to pierwsze, to składaj do tego komornika, do którego chcesz, ale nie egzekwuj z tego, z czego egzekwuje drugi komornik. Jeśli chcesz rozstrzygać zbieg, to wówczas egzekucji nie umarzasz, a zbieg jest rozstrzygany zgodnie z tym, co wcześniej pisałem.

Sądu do tego nie mieszaj, bo 1) panie w sekretariacie się nie znają, a sędzi przecież nie będziesz pytał 2) to nie sąd tu decyduje o zbiegu, bo tu rozstrzyga po prostu kolejność zajęcia, a nie decyzja sądu (chyba że ktoś złoży zażalenie na przekazanie sprawy).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 27 gości