Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 04 wrz 2018, 18:59

Dostałem pismo od komornika o tym, że chce umorzyć egzekucję, są w nim wyszczególnione działania które podjął.
- sprawdzenie US brak podatków do zwrotu i nadpłat
- prowadzona działalność
- CEPIK - brak aut
- brak darowizn
- sprawdzenie w OGNIVO i zajęcie rachunków w bodajże 7 bankach (brak kwot i zbieg egzekucji).

Mimo to jestem pewien, że mój dłużnik przebywa na terytorium Polski i dalej robi lewe interesy, z tym że gotówkę pewnie przyjmuje na cudze konto lub do ręki.
Wiem też że kiedyś kupował kilkanaście drogich sprzętów biurowych bo jako "zabezpieczenie" okazywał mi fakturę na nie.

Co mogę zrobić aby nie zostawić tak tej sprawy?
Wniosek do sądu o ujawnienie majątku?
Zawiadomienie o oszustwie ? (można by próbować udowodnić, że robił to świadomie i z premedytacją skoro oszukał kilka innych osób).
Wpis do KRD / ERIF / BIK ?
Ile można liczyć % kwoty za sprzedaż długu ?

Z tego co wyczytałem to najlepiej udać się do kolejnego komornika za ok 3 lata i ponownie złożyć wniosek o egzekucję + egzekucję opłat poniesionych u obecnego komornika.
Dzięki za pomoc
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: rad » 09 paź 2018, 17:30

Jak dostałem pismo od komornika, o umorzeniu egzekucji, napisałem do prawnika, co robić.
Nie odpuszczać. Poczekać, 5-8 lat. Licznik bije, odsetji rosną. Dłużnik kiefyś pójdzie na rentę/emeryturę.
Jeżeli ma np. mieszkanie, to w razie jego zejścia, rodzina dziedziczy dobytek z długami.
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 09 paź 2018, 20:31

no gdzieś doczytałem, żeby co 3 lata skladać do komornika. Myslę nad KRD.
Osoba jest młoda ale rodziców ma w wieku podeszłym i mają dom.

Ciekawe tylko że komornik zajął konta po 1 mc odpisał że są puste i je zwalnia.... i jeszcze chciał dopłaty ode mnie ehh...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: Lech » 10 paź 2018, 22:16

salut pisze:
09 paź 2018, 20:31
Ciekawe tylko że komornik zajął konta po 1 mc odpisał że są puste i je zwalnia....
Trochę szybko, normalnie komornik by potrzymał jeszcze parę miesięcy, może by coś wpłynęło. Trzeba było pisać, że chcesz kontynuować z nich egzekucję.
Nie było innego majątku do zajęcia, albo chociaż do poszukania?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 03 lis 2018, 01:11

Dzięki za dotychczasową pomoc.
Ręce mi już opadają z tym polskim wymiarem sprawiedliwości.
Miałem 2 weksle i 2 pozwy.
1 wyrok z tytułem wykonalności drugi w trybie nakazowym ale nie załatwiłem tytułu wykonalności.
Do tego drugiego przyszło pismo:

Sąd .... wzywa do podania aktualnego adresu [pozwanego] .......w terminie 1 tygodnia pod rygorem
uchylenia nakazu zapłaty i zawieszenia postępowania co do tego pozwanego , informując,że
korespondencja wysłana na ten adres została zwrócona z adnotacją " nie podjęto w terminie" ,
a pozwany jest wymeldowany z tego adresu , co wynika z danych rejestru PESEL.

Najlepsze to, że działalność dalej aktywna na ten adres i ten sam adres był w dowodzie os. podczas podpisywania umowy i robić dalej?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: Lech » 03 lis 2018, 04:51

Zacząć od sprawdzenia, gdzie dłużnik jest aktualnie zameldowany - samodzielnie (wniosek do MSWiA) lub przez komornika (jeśli masz na tego dłużnika jakiś tytuł wykonawczy lub aktualny nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 03 lis 2018, 14:03

Mam 1 tytuł ale już mi komornik zwrócił więc pewnie musiałbym od nowa wszystko opłacać u niego?
O wniosku słyszałem muszę się zorientować jak to wygląda no i oprócz opłaty chyba się czeka.
A co jeśli okaże się że nie ma zameldowania nigdzie?
W międzyczasie pisać pismo do sądu o przedłużenie terminu?
rad
Posty: 33
Rejestracja: 09 paź 2018, 07:51

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: rad » 03 lis 2018, 14:35

Jeżeli masz dane delikwenta, spróbuj szukać na portalach społecznościowych, i napisz do rodziny czy znajomych.
Niestety, prawo polskie chroni głównie oszustów, i naciągaczy.
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 03 lis 2018, 14:40

Mam dane: faktury/wpis do CEDIG (aktywny na ten wlasnie adres)/adres domowy zdjecia dowodu/wyciagi z kont bankowych/umowe o prace czy tam kontrakt (z przed 2 lat wiec pewnie tam juz nie pracuje). Pod jego adresem rodzice mowia ze go tam nie ma (to raczej prawda).
No a prawdopodobnie jakis nadgorliwy referent sadowy stwierdzil ze patrzac po PESELu nie jest tam zameldowany lub sie wymeldowal i to ja szary czlowiek mam znalezc jego poprawny adres... chore

Dane z portali pousuwal jakis czas temu.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: Lech » 03 lis 2018, 14:57

Zacznij od oficjalnego uzyskania danych meldunkowych. Czas na to masz, bo jak ci zawieszą postępowanie w sądzie, to masz rok na uzupełnienie braków do umorzenia sprawy. Jeśli uzyskasz adres zameldowania, to daj go sądowi, jak okaże się, że nie jest nigdzie zameldowany, to dalej będziemy się martwić o to, aby przekonać sąd, że adres, który podałeś, jest adresem zamieszkania (wówczas pewnie dostaniesz żądanie, aby "uprawdopodobnić, że adres [...] jest adresem zamieszkania pozwanego").
szary czlowiek mam znalezc jego poprawny adres... chore
Tak już jest, adres zamieszkania pozwanego ma wskazać w pozwie powód.

Oprócz bazy meldunkowej możesz (za pomocą komornika) zobaczyć gdzie rozlicza się z PIT (i jaki adres podaje w formularzu).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 28 lut 2020, 12:46

W odpowiedzi MSWiA odpisało, że dłużnik nie jest nigdzie zameldowany. Próbowałem dostać informację o dacie wymeldowania i ostatniego meldunku, ale nie udostępnili (w sumie to zgodnie z prawem, ale chciałem spróbować).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: Lech » 02 mar 2020, 10:43

Trzeba szukać dalej.

W sprawach wszczętych od listopada 2019 jest inaczej - nie ma już fikcji doręczenia przez awizo, a "nieuchwytnemu ptaku" pozew doręcza komornik. Z jednej strony jest to utrudnienie (brak fikcji, konieczność opłacenia komornika), z drugiej strony - tak jak w twoim przypadku - jest szansa, że komornik ustali na przykład w banku jaki jest podawany tam adres dłużnika.

Rozumiem, że na chwilę obecną rzeczywiście nie wiesz, gdzie dłużnik może przebywać?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 02 mar 2020, 12:13

Niestety jest to sprawa z przed 2019 roku.

Znam adres, ale mieszkają tam tylko rodzice i pewnie nie udostępnią informacji albo sami nie wiedzą.
Telefonu nieaktualny a innego sposobu kontaktu nie ma (portale społecznościowe itp).
A może wystarczy napisać do sąu, że wykazało się to co możliwe aby uprawdopodobnić/znaleźć miejsce zameldowania i na tej podstawie poprosić o ustalenie kuratora dla osoby nieznanej z miejsca pobytu?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: Lech » 09 mar 2020, 14:33

Kurator to ostateczność, ale czasem nie ma innego wyjścia. Jeśli sprawa jest aktualnie zawieszona, to poczekałbym z odwieszeniem do maksymalnego terminu - może w tym czasie dłużnik się ujawni, a jeśli nie, to przed okresem, kiedy zawieszenie przeszłoby w umorzenie postępowania - zawnioskowałbym o podjęcie zawieszonego postępowania i ustanowienie kuratora dla doręczeń.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
salut
Posty: 22
Rejestracja: 24 lis 2017, 21:26

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: salut » 12 paź 2021, 15:15

Sąd zgodził się na kuratora, ale musiałbym zapłacić około 2500zł za niego...

ostatecznie poprzerzucalem sie troche pismami z sądem i szczescie w nieszczesciu ze byly 2 pozwy i ten pierwszy przeszedl bez problemu i trafil do komornika a z drugim byly opisane wyżej problemy... Finalnie od komornika udalo sie dowiedziec ze dluznik jest osadzony w areszcie, dostarczyc ten adres do sadu i w koncu jakos to ruszylo tak jak powinno od poczatku... Także druga sprawa zakonczona wyrokiem.

Komornik nawet ściągnął tam pareset złotych, ale znowu jest przerwa.
No nic o ile dobrze to rozumiem, póki sprawa była po stronie sądu lub jest u komornika to przerwany jest bieg przedawnienia.
Dopiero jak mi odeśle papiery, że jest nieściągalny to wraca bieg przedawnienia - tak?
modo
Posty: 6
Rejestracja: 18 maja 2019, 18:43

Re: Umorzenie egzekucji - co dalej ?

Post autor: modo » 14 paź 2022, 13:58

Smutno się to czyta. Wierzyciel w tym państwie jest bezradny. Na każdym kroku jest na straconej pozycji. Piszecie tutaj, żeby nie odpuszczać i sprawę do komornika kierować co parę lat nawet gdy komornik umorzy - w celu przerwania przedawnienia. Ale nasze kochane państwo znalazło sposób zeby jeszcze dowalic wierzycielowi -dodatkowa opłata od umorzenia - 150 zł, którą wierzyciel musi zapłacić przy umorzeniu... Jest jakis sposób na tą opłatę?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 36 gości