egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejscowo

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejscowo

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 14:42

Miałem zamiar prowadzić egzekucję przeciwko mojemu dłużnikowi w moim niespełna 22-tysięcznym miasteczku w którym mam 2 komorników do wyboru. Złożyłem wniosek egzekucyjny wraz z nakazem zapłaty do komornika A. Po tygodniu zaszedłem dowiedzieć się co zrobiono w sprawie. I tu zaskoczenie : zastałem akta przygotowane do przekazania do komornika B bo ponoć on pierwszy wszczął egzekucję z wynagrodzenia mojego dłużnika w innym postępowaniu.


1. Czy komornik A miał obowiązek zapytać mnie jako wierzyciela czy wyrażam zgodę na przekazanie sprawy komornikowi B?

2. Czy połączenie egzekucji polegające na przekazaniu sprawy komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję dotyczy tylko gdy jej przedmiotem jest wynagrodzenie czy też jest to ogólna zasada i nie ma to znaczenia co jest przedmiotem egzekucji tzn. czy w myśl powyższego jeżeli jest np. tylko 2 komorników właściwych miejscowo to egzekucję ma prowadzić tylko i wyłącznie ten, który pierwszy ją wszczął przeciwko danemu dłużnikowi ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 14:49

Pytać nie musiał, postępowanie prawidłowe, 773(1)kpc:

§ 2. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy według przepisów niniejszego kodeksu lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 14:51

Dziękuję
Czy to znaczy, że w/w przekazanie może nastąpić także z inicjatywy dłużnika?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 14:57

Co masz na myśli? Powodem przekazania musi być zbieg egzekucyj.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 15:02

Chodzi mi o to czy dłużnik, jeżeli drugi komornik wszczął przeciwko niemu egzekucję, może zażądać aby przekazał ją komornikowi, który pierwszy wszczął przeciwko niemu egzekucję?
( oczywiście gdy ten drugi komornik nie zrobi tego z urzędu )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 15:03

Jeśli nie ma zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, to nie ma podstaw do przekazywania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 15:12

A taka sytuacja:
Komornik A wszczął egzekucję o alimenty ( wyrok sądowy ) przeciwko dłużnikowi X w 2005 roku. Egzekucja jest prowadzona z wierzytelności dłużnika. Dłużnik nie posiada nieruchomości i ruchomości. W tym roku komornik B wszczął postępowanie egzekucyjne o zapłatę kosztów sądowych przeciwko temu samemu dłużnikowi. Egzekucja jest prowadzona przeciwko wszystkim składnikom majątku dłużnika.
Czy komornik B winien przekazać sprawę komornikowi A? ( obaj są właściwi miejscowo )
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 15:16

A doszło do zbiegu egzekucji? Czy komornik późniejszy zajął "wierzytelności", z których zaspokaja się komornik wcześniejszy?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 15:26

Z tego co wiem dłużnik poinformował komornika B, że wszystkie jego wierzytelności są zajęte na poczet zaległych i przyszłych alimentów przez komornika A a obecnie zaległość z tego tytuły wynosi ponad 50 tys. złotych oraz, że nie posiada ruchomości i nieruchomości z których mógłby prowadzić egzekucję komornik B i nie pracuje.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 15:34

Czyli do zbiegu zajęcia jeszcze nie doszło, skoro komornik drugi nie zajął tych samych rzeczy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 19:58

Lech pisze:Czyli do zbiegu zajęcia jeszcze nie doszło, skoro komornik drugi nie zajął tych samych rzeczy.
Nie zajął bo w sumie nie miał czego zająć-dłużnik nie ma ruchomości i nieruchomości a jak już wspomniałem jego wierzytelności z których egzekucje prowadzi komornik A ( ten sam, które prowadzi również przeciwko temu dłużnikowi egzekucje o alimenty ) są już zajęte na poczet w/w alimentów, tak więc potencjalnie można zająć tylko te wierzytelności a więc w tym zakresie to jest chyba ta sama rzecz?
( sprawa dotyczy mojego sąsiada i przyszło mi to na myśl po zadaniu pytania w związku z przekazaniem mojej egzekucji temu drugiemu komornikowi, czego dotyczył mój pierwszy post w tym wątku ).

Tak więc reasumując:
Dłużnik nie ma nic co można by mu zająć poza wierzytelnościami zajętymi na poczet alimentów przez komornika A. Komornik B usiłuje ściągnąć z w/w dłużnika koszty sądowe w zupełnie innej sprawie. Jeżeli potencjalnie jedyną rzeczą którą można zająć są te w/w wierzytelności to czy komornik B nie powinien jednak przekazać tej egzekucji komornikowi A aby ten ( abstrahując chwilowo od faktu, że alimenty mają pierwszeństwo ) prowadził egzekucję z tych wierzytelności dłużnika zarówno do sprawy o alimenty jak i do sprawy egzekucji o koszty sądowe ( którą obecnie prowadzi komornik B ) ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 20:09

Komornik B powinien przekazać, jeśli po zajęciu danej wierzytelności okaże się, że jest ona zajęta przez innego komornika. Czasem jest to nie na rękę wierzycielowi, który wówczas woli szybko wycofać zajęcie i prowadzić egzekucję na innych polach przez dotychczasowego komornika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: silentlex » 20 lis 2012, 20:27

dziękuję
a czy w ogóle komornik B może zająć wierzytelność egzekwowaną przez komornika A na poczet zaległych i przyszłych alimentów, skoro wartość tej wierzytelności to ok. 20 % obecnego zadłużenia alimentacyjnego dłużnika?[/quote]

Dlaczego po prostu nie umorzy tego postępowaniao koszty sądowe a z uporem maniaka liczy chyba na cud tzn. , że np. dłużnik spłaci gotówką w te 50 tys. zaległych alimentów a on wtedy ściągnie te swoje 700 zł na koszty sądowe(+ 15 % dla niego) w prowadzonej przez siebie egzekucji?
Doprawdy czasami nie rozumiem czym kieruje się taki komornik...
Byłem naprawdę zaszokowany gdy sąsiad mi o tym opowiedział...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: egzekucja prowadzona przez 2 komorników właściwych miejs

Post autor: Lech » 20 lis 2012, 20:46

a czy w ogóle komornik B może zająć wierzytelność egzekwowaną przez komornika A na poczet zaległych i przyszłych alimentów, skoro wartość tej wierzytelności to ok. 20 % obecnego zadłużenia alimentacyjnego dłużnika?
Może. A po zajęciu i ujawnieniu zbiegu egzekucji - patrz wyżej.
Dlaczego po prostu nie umorzy tego postępowania
Pewnie dlatego, że od wierzyciela dostał polecenie zajęcia tej wierzytelności, to i zajmuje.
o koszty sądowe a z uporem maniaka liczy chyba na cud tzn. , że np. dłużnik spłaci gotówką w te 50 tys. zaległych alimentów a on wtedy ściągnie te swoje 700 zł na koszty sądowe(+ 15 % dla niego) w prowadzonej przez siebie egzekucji?
Doprawdy czasami nie rozumiem czym kieruje się taki komornik...
Byłem naprawdę zaszokowany gdy sąsiad mi o tym opowiedział...
Doprawdy, komornik robi tylko to, co zleci mu wierzyciel. Jeśli wg sąsiada egzekucja jest nieskuteczna, to zamiast popierać wniosek, może po prostu zawnioskować o umorzenie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 31 gości