art.799 kpc a uprawnienia komornika

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

art.799 kpc a uprawnienia komornika

Post autor: silentlex » 12 mar 2013, 18:06

kpc:
Art.799 Wskazanie sposobu egzekucji najmniej uciążliwego dla dłużnika

§ 1. Wierzyciel może w jednym wniosku wskazać kilka sposobów egzekucji temu samemu dłużnikowi. Spośród kilku sposobów egzekucji wierzyciel powinien zastosować najmniej uciążliwy dla dłużnika.
§ 2. Jeżeli egzekucja z jednej części majątku dłużnika oczywiście wystarcza na zaspokojenie wierzyciela, dłużnik może żądać zawieszenia egzekucji z pozostałej części majątku.


1.Czy komornik może odmówić wierzycielowi prowadzenia egzekucji z ruchomości dłużnika, gdy ten wpłaca po 20-30 zł miesięcznie na konto komornika? Czy komornik ma w ogóle prawo wyznaczać wierzycielowi z czego ma prowadzić egzekucję?
2. Czy "powinien" w w/w art. kpc oznacza "ma obowiązek" wskazania najmniej uciążliwego sposobu egzekucji?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: art.799 kpc a uprawnienia komornika

Post autor: Lech » 12 mar 2013, 18:18

Ad. 1. Nie, wpłaty częściowe nie tamują egzekucji.

Ad. 2. Tak, w prawie powinien=musi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: art.799 kpc a uprawnienia komornika

Post autor: silentlex » 12 mar 2013, 20:36

Dzięki Lechu ale mój komornik ostatnio próbował mnie odwieść od zamiaru prowadzenia egzekucji z ruchomości mniej więcej takimi słowy : "przecież panu płaci co miesiąc gotówką więc zajęcie ruchomości jest nieuprawnione"
Zastanowiło mnie znaczenie określenia "nieuprawnione" stąd moje pytanie bo wprawdzie wpłaty częściowe nie tamują egzekucji ale czy nie wpływają też na powinność wyboru przez wierzyciela jej sposobu czyli odstąpienie od zamiaru jej prowadzenia z ruchomości?
Z pozoru wydaje się to nawet korzystne dla mnie ( jest gotówka co miesiąc, wprawdzie niewielka ale odsetki rosną ). Ale akurat w moim przypadku dłużnik wynajmuje mieszkanie i może po prostu któregoś dnia zniknąć np. wyjechać za granicę ( kawaler ) -wątpię aby wówczas np. z Londynu przysyłał nadal po te 30 zł...
Tak czy inaczej złożyłem wniosek o zajęcie ruchomości ( ok. 2 tygodni temu ) i czekam teraz na ruch komornika-oczywiście na piśmie bo w/w rozmowa przecież nie była wiążąca ( stwierdziłem wówczas, że przyjąłem to do wiadomości ale odniosę się do tego w terminie późniejszym ).
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: art.799 kpc a uprawnienia komornika

Post autor: Lech » 12 mar 2013, 20:47

silentlex pisze:mniej więcej takimi słowy : "przecież panu płaci co miesiąc gotówką więc zajęcie ruchomości jest nieuprawnione"
Myślę, że tak się tylko przekomarzał :)
Zastanowiło mnie znaczenie określenia "nieuprawnione"
Takie rzeczy najlepiej wyjaśnia się składając pisemny wniosek. Wówczas nagle okazuje się, że to, od czego komornik Cię odwlekał, nagle staje się wykonalne.
Tak czy inaczej złożyłem wniosek o zajęcie ruchomości ( ok. 2 tygodni temu ) i czekam teraz na ruch komornika-oczywiście na piśmie bo w/w rozmowa przecież nie była wiążąca ( stwierdziłem wówczas, że przyjąłem to do wiadomości ale odniosę się do tego w terminie późniejszym ).
Melduj tu zatem :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: art.799 kpc a uprawnienia komornika

Post autor: silentlex » 14 mar 2013, 15:26

Poszedłem do kancelarii komornika. Jego samego nie zastałem ale bez problemu opłaciłem koszty od zajęcia ruchomości powołując się na złożony uprzednio wniosek. Skoro zapłaciłem a wpłatę przyjęto to chyba nie będzie już dalszego przekomarzania:).
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 25 gości