Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: przemek2909 » 10 lis 2013, 09:43

Posiadam wierzytelność klienta który winien jest mi 1,300 zł. Nie spłaca a jako niedoświadczony "gracz" nie sprawdziłem go wcześniej a teraz muszę go windykować.

Wpisałem jakiś czas temu jego imię, nazwisko i miejscowość w google i wyskoczyła mi strona marketu długów na którym było wpisane że jest zadłużony już na około 29,5 tys. zł.

Pytania :
1. Jak wygląda w takiej sytuacji postępowanie egzekucyjne, jak zaspokaja się moje roszczenia? (Bo przecież nie mtylko mi jest winien pieniądze)

2. Ile czasu tak z doświadczenia może trwać ściąganie długu gdy mam weksel i przy takiej niewielkiej kwocie? (Doliczyłem już 3 miesiące w których monituję klienta. Chodzi o postępowanie Sądowe + Egzekucyjne - ile to może trwać)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: Lech » 10 lis 2013, 09:47

przemek2909 pisze: 1. Jak wygląda w takiej sytuacji postępowanie egzekucyjne, jak zaspokaja się moje roszczenia? (Bo przecież nie mtylko mi jest winien pieniądze)
A tamci też ściągają przez komornika? Jak nie, to na razie Cię to nie interesuje. Jak tak, to dołączysz się do egzekucji i kwoty będą dzielone na wielu wierzycieli (jeśli oczywiście będzie co dzielić, takie duże długi na giełdach zwykle oznaczają, że dłużnik jest "goły i wesoły").
2. Ile czasu tak z doświadczenia może trwać ściąganie długu gdy mam weksel i przy takiej niewielkiej kwocie? (Doliczyłem już 3 miesiące w których monituję klienta. Chodzi o postępowanie Sądowe + Egzekucyjne - ile to może trwać)
Nakaz zapłaty to "pi razy oko" miesiąc. A potem to już zależy, czy są zarzuty (nawet jak są, to można wszcząć postępowanie zabezpieczające, albo otrzymać klauzulę z natychmiastowej wykonalności nakazu zapłaty), a jeśli chodzi o komornika, to od tego, czy jest z czego egzekwować. Najlepiej z pełnego rachunku bankowego lub z pensji lub z emerytury :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
przemek2909
Posty: 45
Rejestracja: 09 lis 2013, 20:08
Kontaktowanie:

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: przemek2909 » 10 lis 2013, 11:31

No właśnie nie wiem czy ktokolwiek ściąga coś z niego i w jaki sposób. Kwoty są dzielone na równe częsci? według kolejności zaciągnięcia długu?

Coś też tak czuję że facet będzie niewypłacalny bo zadowolony nie przeczytał umowy, wszędzie podpisał gdzie prosiłem i tak samo weksel in blanco. Nawet o nic nie pytał za bardzo. Dzisiaj już moje małe doświadczenie podpowiada mi że właśnie takie osoby które podpisują na szybkiego jakby nic ich nie obchodziło właśnie będą niewypłacalne.

Cyt: "Najlepiej z pełnego rachunku bankowego lub z pensji lub z emerytury :)" - komornik samemu wybiera formę w jaki sposób będzie ściągana wierzytelność?

Sorry za takie być może banalne pytania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: Lech » 10 lis 2013, 13:50

przemek2909 pisze:Kwoty są dzielone na równe częsci? według kolejności zaciągnięcia długu?
Najpierw bierze się pod uwagę kolejność zaspokojenia (np. wpierw alimenty, potem inne długi cywilne), a wierzytelności przynależne do tej samej kategorii zaspokaja się w częściach proporcjonalnych do wielkości każdej wierzytelności.
komornik samemu wybiera formę w jaki sposób będzie ściągana wierzytelność?
Wierzyciel wybiera i wskazuje komornikowi.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: kwiatek158 » 11 lis 2013, 18:57

Panie Lechu, ostatnio mam problem z ZUS-em, ponieważ mam dwóch emerytów, którzy mają zajęcia komornicze i ZUS nie przesyła pieniędzy komornikowi, trzyma je na koncie depozytowym i twierdzi, że jesli wszysto zbierze to przekaże komornikowi. Czy takie działanie ZUS-u jest prawidłowe? Bo myślałem, że ZUS co m-c przekazuje komornikowi jakąś kwotę i komornik przelewa ją wierzycielowi.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: Lech » 11 lis 2013, 19:28

Jeden komornik te długi egzekwuje, czy kilku? (bo jedyny pomysł na wstrzymywanie wypłaty, jaki mi przychodzi do głowy, to zbieg egzekucji)

Generalnie ZUS powinien przelewać na bieżąco, trzeba pogadać z komornikiem, aby ZUS odpowiednio "zmotywował" do tego.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kwiatek158
Posty: 180
Rejestracja: 24 kwie 2013, 19:35

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: kwiatek158 » 11 lis 2013, 21:08

Egzekwuje 2 jeszcze komorników, ale ZUS wstrzymuje pieniądze od lutego!!! Podobno ZUS wie, że komornikiem właściwym dla dłużnika jest mój komornik, ale zupełnie z tym nic nie robi. Teraz komornik wysłał do ZUSu wezwanie do przelania kwoty z konta depozytowego, w przeciwnym razie odda sprawę do prokuratury,że działają na szkodę wierzyciela i dlużnika. Czy można jakoś dzwonić do ZUSu i na własną rękę monitować? Myśli Pan , że to coś pomoże? Rozumiem, że ZUS w przypadku zbiegu egzekucji wstrzymuje wypłatę do ustalenia komornika właściwego, ale żeby od lutego? To już przesada.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Dłużnik który miał już wcześniej jakieś długi

Post autor: Lech » 11 lis 2013, 21:13

Próbowałbym rozwiązać ten problem wraz z komornikiem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości