zniszczony odpis nakazu zapłaty

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

zniszczony odpis nakazu zapłaty

Post autor: non.nocere » 08 maja 2011, 15:36

Moja znajoma z internetu ma następujący problem:
Na wskutek wniesionego pozwu o zapłatę na podstawie weksla w postępowaniu nakazowym otrzymała uwierzytelniony za zgodność z oryginałem odpis nakazu zapłaty. Dłużnik nie złożył zarzutów w terminie ustawowym ( 14 dni od odbioru odpisu nakazu zapłaty i odpisu pozwu ) i nakaz zapłaty uprawomocnił się. Znajoma chcąc podjąć raz jeszcze próbę polubownego załatwienia sprawy ( bez komornika ) udała się przed złożeniem wniosku o nadanie nakazowi zapłaty klauzuli wykonalności do mieszkania dłużnika w oryginałem otrzymanego przez nią odpisu nakazu zapłaty. Doszło do sprzeczki podczas której dłużnik wyrwał z rąk znajomej oryginał otrzymanego przez nią odpisu nakazu zapłaty a następnie go zniszczył. Znajoma chce obecnie złożyć wniosek o nadanie nakazowi klauzuli wykonalności. Do wniosku takiego dołącza się otrzymany za zgodność z oryginałem odpis nakazu zapłaty a na odwrocie lub poniżej sąd wystawia klauzulę wykonalności.
Pytanie:
Czy sąd wystawi klauzulę wykonalności na wniosek znajomej wydając z urzędu kolejny potwierdzony za zgodność z oryginałem odpis nakazu zapłaty czy też musi ona wystąpić o wydanie nowego odpisu nakazu zapłaty ( wnosząc opłatę 6 zł za uwierzytelnienie za zgodność z oryginałem ) i dopiero złożyć wniosek o nadanie klauzuli wykonalności dołączając w/w odpis nakazu ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: zniszczony odpis nakazu zapłaty

Post autor: Lech » 08 maja 2011, 16:02

Proszę złożyć zwykły wniosek o wydanie tytułu wykonawczego, jakim jest prawomocny nakaz zapłaty. Praktyka pobierania 6zł jest różna - jedne sądy pobierają, inne nie, trzeba się dopytać w sekretariacie.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
non.nocere
Posty: 63
Rejestracja: 01 kwie 2011, 20:39

Re: zniszczony odpis nakazu zapłaty

Post autor: non.nocere » 08 maja 2011, 16:04

dziękuję w imieniu znajomej:)
też tak uważałem ale wolałem się upewnić
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości