przedawnienie weksla - jak długo?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Wojtek542
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2015, 13:23

przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Wojtek542 » 20 maja 2015, 13:28

witam Pana serdecznie,
mam taki ciekawy przypadek:
ponad 10 lat temu osoby fizyczne zawarły umowę pożyczki zabezpieczoną wekslem in blanco. Obie strony zgubiły deklarację wekslową, tj. umowę pożyczki (upływ czasu i przeprowadzki). Mówiąc szczerze, to pożyczkodawca twierdzi, że jeszcze nie upłynęło 10 lat, a pożyczkobiorca - że upłynęło. Pożyczkodawca ma cały czas weksel in blanco z podpisami pożyczkobiorcy i gwarantów. Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji? czy to jest tak, że to pożyczkobiorca będzie musiał udowodnić przed sądem, że nastąpiło przedawnienie i upływ 10 lat?

jest to trochę nietypowa sytuacja, dlatego zważywszy na Pana doświadczenie bardzo proszę Pana o pomoc, pozdrawiam, Wojciech
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 20 maja 2015, 14:50

Zasadniczo ciężar dowodu na to, że weksel został wypełniony wbrew umowie (czyli na przedawnione roszczenie) spoczywa na tym, kto się na ten zarzut powołuje, czyli na wystawcy. W rzeczywistości sugerowałbym jednak ustalić kiedy była ta pożyczka (może po jakichś pokwitowaniach, mailach?) no bo jeśli nawet wierzyciel nie wie kiedy była, to zachodzi wątpliwość czy w ogóle była.

Pomijając już taki niuans, że nie wiadomo jaką datę wystawienia weksla wpisać, skoro nie wiadomo kiedy był wystawiony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wojtek542
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2015, 13:23

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Wojtek542 » 21 maja 2015, 09:55

Lech pisze:Zasadniczo ciężar dowodu na to, że weksel został wypełniony wbrew umowie (czyli na przedawnione roszczenie) spoczywa na tym, kto się na ten zarzut powołuje, czyli na wystawcy. W rzeczywistości sugerowałbym jednak ustalić kiedy była ta pożyczka (może po jakichś pokwitowaniach, mailach?) no bo jeśli nawet wierzyciel nie wie kiedy była, to zachodzi wątpliwość czy w ogóle była.

Pomijając już taki niuans, że nie wiadomo jaką datę wystawienia weksla wpisać, skoro nie wiadomo kiedy był wystawiony.
witam, dziękuję za info, rozpoczęło się gorączkowe szukanie umowy, bo jak Pan słusznie zasugerował, weksel ma datę wystawienia, która powinna być zgodna z datą jego otrzymania oraz datę, w jakiej wystawca zobowiązuje się za weksel zapłacić/wykupić. Chodzi oczywiście o datę przedawnienia roszczenia, bo z tego, co wyczytałem - zobowiązanie z umowy pożyczki jest zobowiązaniem podstawowym i w dacie jego przedawnienia powinien być wystawiony weksel, jeżeli takowy był zabezpieczeniem umowy. Zobowiązanie z tytułu weksla (zobowiązanie wtórne lub wekslowe) przedawnia się z upływem trzech lat od wskazanej daty zapłaty/wykupu, zatem reasumując: jeżeli umowa lub jakiekolwiek inne dokumenty się odnajdą, wówczas należy zbadać okres przedawnienia i sam weksel, czy został/nie został wypełniony (ale z tego, co wiem, to pozostał jako in blanco)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 21 maja 2015, 10:43

Dobrze będzie przede wszystkim określić KIEDY pożyczka została udzielona.

Drugim pytaniem jest (ale już mniej ważnym) CZY strony ustaliły termin jej zwrotu.

Jeśli ustaliły, to przedawnienie liczymy od terminu płatności (a nie zawarcia umowy).

Jeśli nie ustaliły, to tym lepiej, bo wówczas najpierw trzeba pożyczkę wypowiedzieć z zachowaniem 6-tygodniowego okresu, i dopiero potem żądać zapłaty. Wówczas nawet pożyczka sprzed 20 lat zacznie się przedawniać dopiero po jej wypowiedzeniu.

Jak już powyższe się ustali, to będzie z górki - mamy weksel, wypełniamy go na zasadne roszczenie aktualną datą płatności i wio do sądu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Wojtek542
Posty: 3
Rejestracja: 20 maja 2015, 13:23

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Wojtek542 » 21 maja 2015, 11:02

bardzo dziękuję, pozdrawiam
angelika
Posty: 1
Rejestracja: 19 gru 2015, 13:42

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: angelika » 19 gru 2015, 14:01

Dzień dobry Panu,
mam problem. poręczyłam weksel in blanco, który zabezpieczał zapłatę faktury z 2014 roku z tytułu sprzedaży. został wypełniony przez wierzyciela w 2015. jaki jest termin jego przedawnienia?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 19 gru 2015, 14:08

Trzy lata od wskazanego na wekslu terminu płatności (jeśli jest to weksel płatny w określonej dacie).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Banderas
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2015, 10:34

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Banderas » 21 gru 2015, 10:52

Witam,
wypełniłem weksel na kwotę X.
wniosłem sprawę do Sądu z weksla. dostałem nakaz zapłaty, jednak jest niebezpieczenstwo, że powództwo zostanie oddalone.
mam w zwiazk uz tym 2 pytania.
czy moge przerwac bieg przedawnienia co do naleznosci wpisanej do weksla (jeszcze w czasie trawanai postepowania z weksla) skladajac np. wniosek o zawezwanie do proby ugodowej w zakresie kwoty X? jesli sprawa z weksla bedzie oddalona to moge chyba dochodzic tej naleznosci od dluznika na zasadach ogólnych (stad przerwanie biegu przedawnienia)?
I drugie pytanie:
- czy moge jakos przerwac bieg przedawnienia weksla juz wypelnionego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 21 gru 2015, 11:39

Samo wniesienie pozwu przerywa bieg przedawnienia, przy czym jak powództwo będzie oddalone, to problem przedawnienia będzie już raczej bezprzedmiotowy, skoro roszczenie nie będzie istnieć.

Jeśli chodzi o przerwanie biegu przedawnienia weksla, z którego nie pozywaliśmy, to można to zrobić dwojako:

- poprzez uznanie długu przez dłużnika
- poprzez sądowe zawezwanie do próby ugodowej (działa tylko jeden raz bez możliwości powtarzania przed kolejnym przedawnieniem).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Banderas
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2015, 10:34

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Banderas » 21 gru 2015, 11:56

dziekuje Panu za odp, ale czy nie jest tak że roszczenie X to odrebne roszczenie a weksel tez tworzy odrebne roszczenie. czyli jesli oddalone zostanie powództwo w sprawie z weksla do którego wpisałem kwotę x, nie moge później wniesc powództwa tylko na kwote X?

a jeśli pozew wniosłem tylko przeciwko temu kto był dłużnikiem głównym, a nie wniosłem przeciwko 5 poręczycielom tego weksla, to czy moge przerwac bieg tego przedawnienia weksla dot. tych 5 poreczycieli np. wnosząc wniosek o zawezwanie do próby ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 21 gru 2015, 12:00

Banderas pisze:dziekuje Panu za odp, ale czy nie jest tak że roszczenie X to odrebne roszczenie a weksel tez tworzy odrebne roszczenie. czyli jesli oddalone zostanie powództwo w sprawie z weksla do którego wpisałem kwotę x, nie moge później wniesc powództwa tylko na kwote X?
Faktycznie, jeśli przegrasz sprawę z weksla, to możesz próbować sił z roszczenia podstawowego, jeśli masz na nie dowody.
a jeśli pozew wniosłem tylko przeciwko temu kto był dłużnikiem głównym, a nie wniosłem przeciwko 5 poręczycielom tego weksla, to czy moge przerwac bieg tego przedawnienia weksla dot. tych 5 poreczycieli np. wnosząc wniosek o zawezwanie do próby ?
Wobec tych niepozwanych 5 poręczycieli przedawnienie biegnie bez przerwy, więc, jeśli chcesz, musisz poczynić kroki o których wcześniej pisałem.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Banderas
Posty: 3
Rejestracja: 21 gru 2015, 10:34

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Banderas » 21 gru 2015, 12:09

dziekuje za odpowiedz!
pzdwm
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Prawnik z Poloneza » 21 gru 2015, 13:09

Lech pisze: Jeśli nie ustaliły, to tym lepiej, bo wówczas najpierw trzeba pożyczkę wypowiedzieć z zachowaniem 6-tygodniowego okresu, i dopiero potem żądać zapłaty. Wówczas nawet pożyczka sprzed 20 lat zacznie się przedawniać dopiero po jej wypowiedzeniu.
niestety nie :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 21 gru 2015, 13:11

No a jak?
Prawo do wypowiedzenia pożyczki też się przedawnia?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Lech » 21 gru 2015, 13:16

OK, już łapię - 120 kc ;)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Prawnik z Poloneza
Posty: 186
Rejestracja: 12 lis 2014, 23:48

Re: przedawnienie weksla - jak długo?

Post autor: Prawnik z Poloneza » 21 gru 2015, 14:28

voila :) co nie zmienia faktu, że jest to głupie w przypadku pożyczki...
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 66 gości