sposób naliczania odsetek ustawowych

Przedsądowa windykacja spraw nie związanych z wekslami, jak również postępowanie od klauzuli wykonalności związane ze wszystkimi sprawami, również wekslowymi
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 14:14

Jak właściwie naliczane są odsetki ustawowe przez komornika od należności głównej?
Dzisiaj przeglądałem akta KM i zgłupiałem -wprawdzie to na moją korzyść ale chciałbym to wyjaśnić.
Prowadzę egzekucję na podstawie nakazu zapłaty wydanego na podstawie weksla. Należność główna-8000 zł. Prawie rok temu odsetki ustawowe od tej należności wynosiły 3.28 zł/dziennie, po ściągnięciu około 3000 zł z poborów dłużnika w postanowieniu ( o zajęciu bonów z zakłady pracy ) z maja tego roku wymieniona nadal jest należność główna 8000 zł i odsetki 3.28 zł naliczane dalej od dnia 14 maja 2011 roku. czyżby odsetki były naliczane od należności głównej w takiej samej kwocie stale, pomimo zmniejszania się kwoty zadłużenia?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 14:22

To proste i elementarne ;)

Przed wpłatą miałeś na przykład 8000zł należności, 4000zł odsetek (do dnia dokonania zajęcia) i kolejne odsetki 3,28zł dziennie.

Spłacono 3000zł.

Zostało 8000zł należności, 1000zł odsetek (do dnia dokonania kolejnego zajęcia, czy dokonania kolejnego wyliczenia) i kolejne odsetki 3,28zł dziennie (bo liczone od tej samej należności głównej).

Po prostu najpierw się zaspokaja odsetki, a później należność główną. I dopiero po zaspokojeniu należności głównej mogą zmniejszyć się odsetki za każdy dzień.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 14:29

Po prostu najpierw się zaspokaja odsetki, a później należność główną. I dopiero po zaspokojeniu należności głównej mogą zmniejszyć się odsetki za każdy dzień.
Dziękuję:)))
Nie wiem dlaczego ale byłem święcie przekonany, że jest akurat na odwrót tzn. najpierw koszty, później należność główna a na koniec odsetki.
Naprawdę to wiele zmienia-będę mógł zupełnie inaczej kilka spraw załatwić :)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 14:34

Wierzyciel może sobie dowolnie uznać, aby wpłatę zaksięgować najpierw należność główną, a potem jako odsetki, albo na odwrót.

Komornik i jego programy liczące słusznie mają ustawiony sposób korzystny dla wierzyciela, czyli najpierw odsetki. Wówczas zawsze jest tak, że mamy jakieś zadłużenie i liczone od niego odsetki. Gdybyśmy liczyli najpierw należność, to ryzykowałbyś, że dłużnik spłaci 8000zł, a odsetki zobaczyłbyś na przykład za 5 lat i już bez "odsetek od odsetek".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 14:54

Lech pisze:Wierzyciel może sobie dowolnie uznać, aby wpłatę zaksięgować najpierw należność główną, a potem jako odsetki, albo na odwrót.

Komornik i jego programy liczące słusznie mają ustawiony sposób korzystny dla wierzyciela, czyli najpierw odsetki. Wówczas zawsze jest tak, że mamy jakieś zadłużenie i liczone od niego odsetki. Gdybyśmy liczyli najpierw należność, to ryzykowałbyś, że dłużnik spłaci 8000zł, a odsetki zobaczyłbyś na przykład za 5 lat i już bez "odsetek od odsetek".
Już sobie przypomniałem, myślałem tak bo wprowadziła mnie w błąd kilka lat temu referentka zatrudniona w kancelarii komornika-prawdopodobnie stażystka z urzędu pracy-bo już teraz jej tam nie ma-uznałem to za pewnik- nie sprawdzałem gdzie indziej i nie pytałem-po prostu przychodziły przelewy i nie zwracałem na to uwagi.
To bardzo dobra dla mnie wiadomość bo mam dużą wierzytelność ( prawie 40 tys. z odsetkami ) -nakaz zapłaty na podstawie weksla z klauzulą - chciałem ją "przetrzymać" aby dalej naliczane były odsetki od należności głównej-325 zł /miesięcznie ale skoro najpierw ściągane są odsetki to jutro zaniosę tytuł wykonawczy do komornika:)
Jeszcze raz dziękuję:)))
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 14:58

Dobre, zatem chciałeś sobie z tytułu wykonawczego zrobić dobrą lokatę, a wyszła renta starcza (wypłacane dożywotnio 325zł miesięcznie, chyba że dłużnik się zdenerwuje i spłaci całość :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 15:05

nie spłaci-będzie kłopot nawet z z tymi 325 zł na miesiąc po odliczeniu 15 procent dla komornika-za mało zarabia a ruchomości też nie ma-wszystko już pozajmowane-jest mieszkanie własnościowe-na moje szczęście-jakby przestał pracować to hipoteka i czekanie ...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 15:08

Wpisałeś się do hipoteki (co by Cię nie zaskoczył jakąś sprzedażą lub darowizną)?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 16:08

Lech pisze:Wpisałeś się do hipoteki (co by Cię nie zaskoczył jakąś sprzedażą lub darowizną)?
Nie.
Jak to zrobić? Da radę bez komornika-bo ten pewnie za darmo tego nie zrobi?
Ponadto dałoby radę aby był wpis do hipoteki a równocześnie była prowadzona egzekucja z poborów ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 16:16

Wszystko się da. Zawnioskuj do komornika o zajęcie nieruchomości. Weźmie z 50zł na korespondencję i z tego co pamiętam 60zł na wpis do hipoteki. Potem pewnie będzie chciał wyceniać, licytować itp. za grube pieniądze, ale wówczas mu powiedz: hola, hola, na razie czekamy :)

W tym wątku http://www.forum.remitent.pl/viewtopic. ... usowa#p844 pisaliśmy jeszcze jak można to zrobić bez komornika, więc wybór masz.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 16:22

Lech pisze:Wszystko się da. Zawnioskuj do komornika o zajęcie nieruchomości. Weźmie z 50zł na korespondencję i z tego co pamiętam 60zł na wpis do hipoteki. Potem pewnie będzie chciał wyceniać, licytować itp. za grube pieniądze, ale wówczas mu powiedz: hola, hola, na razie czekamy :)
1.Jak długo w takim stanie mogę czekać-czy grozi jakieś przedawnienie jeżeli nie przystąpi do dalszych etapów tj. wyceny, licytacji itp.?
2. Czy w księgach wieczystych udostępnią mi księgę wieczystą mieszkania gdy udam się tam osobiście z nakazem zapłaty z klauzulą wykonalności?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 16:24

Przedawnienia jako takiego raczej nie będzie.

Księgi wieczyste są jawne, przy czym aby się wpisać, nie musisz ich "przeglądać"
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 16:29

chciałbym wiedzieć zanim się wpiszę czy nie ma innych obciążeń bo może kto inny "odwali" za mnie czarną robotę ( koszty wyceny, licytacji ) a ja dostanę kiedyś kasę przy zaspokajaniu wszystkich wpisanych do księgi-dlatego chcę "przejrzeć"
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 22:25

Lech pisze:Wszystko się da. Zawnioskuj do komornika o zajęcie nieruchomości. Weźmie z 50zł na korespondencję i z tego co pamiętam 60zł na wpis do hipoteki. Potem pewnie będzie chciał wyceniać, licytować itp. za grube pieniądze, ale wówczas mu powiedz: hola, hola, na razie czekamy :)
Ile może kosztować ustalenie przez komornika nr księgi wieczystej czy też te 60 zł j.w. już obejmuje całość ( razem z ustaleniem nr księgi ) ?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 29 cze 2011, 22:35

Nie wszyscy, ale duża część komorników tak, komornicy mają dostęp do elektronicznych ksiąg wieczystych i po peselu mogą sprawdzić, czy dłużnik jest właścicielem dowolnej nieruchomości w Polsce. Niemniej jednak (jeszcze) nie wiem, czy takie zapytanie jest płatne. Być może nie.

W tradycyjny sposób ustalenie numeru księgi to też nie były jakieś wielkie pieniądze, zwłaszcza jeśli wie się jaką nieruchomość ma się sprawdzić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 29 cze 2011, 22:39

bardzo dziękuję:)))
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 13:29

Lech pisze:To proste i elementarne ;)

Przed wpłatą miałeś na przykład 8000zł należności, 4000zł odsetek (do dnia dokonania zajęcia) i kolejne odsetki 3,28zł dziennie.

Spłacono 3000zł.

Zostało 8000zł należności, 1000zł odsetek (do dnia dokonania kolejnego zajęcia, czy dokonania kolejnego wyliczenia) i kolejne odsetki 3,28zł dziennie (bo liczone od tej samej należności głównej).

Po prostu najpierw się zaspokaja odsetki, a później należność główną. I dopiero po zaspokojeniu należności głównej mogą zmniejszyć się odsetki za każdy dzień.
Jeżeli odsetki ustawowe zawsze są wyższe od lokaty bankowej to zasadnym wydaje się pod względem ekonomicznym pilnowanie aby ściągane były same odsetki bez naruszania należności głównej ( robić np. roczne przerwy w egzekucji aby nazbierało się trochę odsetek i ponownie wszczynać egzekucję i tak bez końca... ).
Czy takie postępowanie wierzyciela jest zgodne z prawem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 13:47

Tak, jest to zgodne z prawem. Oczywiście dłużnik nie ma zakazu spłacenia dobrowolnie należności głównej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 13:55

Lech pisze: Oczywiście dłużnik nie ma zakazu spłacenia dobrowolnie należności głównej.
mam na myśli wierzytelność 30 tys. złotych-odsetki 321 miesięcznie a więc o to mogę być spokojny :)))
dziękuję
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Palestra » 27 lip 2011, 13:57

silentlex pisze:
Lech pisze: Oczywiście dłużnik nie ma zakazu spłacenia dobrowolnie należności głównej.
mam na myśli wierzytelność 30 tys. złotych-odsetki 321 miesięcznie a więc o to mogę być spokojny :)))
dziękuję
A nie lepiej odzyskac całą sumę i ją gdzieś zainwestowac i nie miec 321 zł miesięcznie ale 1500 zł?
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 13:59

Palestro, gdzie chcesz zainwestować 30 tysięcy złotych, aby mieć choćby duże prawdopodobieństwo odbierania 18 tysięcy zł rocznie?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 14:01

Lech pisze:Palestro, gdzie chcesz zainwestować 30 tysięcy złotych, aby mieć choćby duże prawdopodobieństwo odbierania 18 tysięcy zł rocznie?
no właśnie-czy nie lepiej mieć 3900 rocznie bez ryzyka... :) ?
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Palestra » 27 lip 2011, 14:11

Primo - 3900 zł rocznie nie koniecznie bez ryzyka kolego silentlex, gdyż dłużnik może np. po 6 miesiącach stac się niewypłacalny.
Duo: Lech- ja zawsze inwestuje w ludzi:)
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Lech » 27 lip 2011, 14:16

W sumie, w sumie, jeśli kolega Palestra ma sposób na inwestowanie 30 tysięcy ze zwrotem 18 tysięcy rocznie, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się Panowie dogadali, silentlex da Palestrze 30 tysięcy, zabezpieczając się na hipotece jego domku, a Palestra będzie mu wypłacał rocznie 9 tysięcy, drugie 9 tysięcy chowając do kieszeni :)

(ach, zapomniałem, 10% prowizji dla mnie :) )
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Palestra » 27 lip 2011, 14:26

Hahahaha, obecnie nie potrzebuje środków inwestycyjnych, ale jak to w wiejskim kawale-
Teroz ni ale się podpytuj......
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 15:29

chętnie skorzystam z podpowiedzi gdzie takie kokosy:)))
z miejsca ulokuję tam wszystkie oszczędności!

a na poważnie -nie obawiam się niewypłacalności dłużnika ponieważ zabezpieczeniem jest hipoteka jego mieszkania
Awatar użytkownika
Palestra
Posty: 524
Rejestracja: 27 lis 2010, 19:12

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: Palestra » 27 lip 2011, 15:45

Dłużnik umiera w pożarze mieszkania, które masz jako zastaw hipoteczny..... i co?
Skrajny przypadek...ale możliwy.
"Czyż każdy zacny i poważny człowiek nie wyzna, że wiele nie wie i że ciągle powinien się uczyć?" Cyceron
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 27 lip 2011, 15:49

Palestra pisze:Dłużnik umiera w pożarze mieszkania, które masz jako zastaw hipoteczny..... i co?
Skrajny przypadek...ale możliwy.
mieszkanie w bloku -4 piętrowym ( II piętro ) :)))))

zawsze są spadkobiercy...
coondelboory
Posty: 18
Rejestracja: 27 kwie 2011, 16:00

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: coondelboory » 28 lis 2011, 18:10

Lech pisze:Przedawnienia jako takiego raczej nie będzie.

Księgi wieczyste są jawne, przy czym aby się wpisać, nie musisz ich "przeglądać"
Co więcej - księgi są dostępne przez internet. Wystarczy znać numer i na stronie http://ekw.ms.gov.pl/pdcbdkw/pdcbdkw.html sprawdzamy odpowiedni numerek... Oczywiście nic w nią przez internet nie wpiszemy, ale zawsze warto poczytać.

C.
silentlex
Posty: 702
Rejestracja: 23 cze 2011, 18:35

Re: sposób naliczania odsetek ustawowych

Post autor: silentlex » 30 lis 2011, 00:35

Wystarczy znać numer
i tu zaczyna się problem-nie zawsze taki nr można łatwo ustalić
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 26 gości