Podpis na wekslu

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
adagada
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2019, 11:32

Podpis na wekslu

Post autor: adagada » 08 sie 2019, 11:41

Mam mały problem z moją dłużniczką.

Podpisała weksel na kwotę pożyczki 3000 zł, gdy przyszedł jej termin zwrotu powiedziała, że już oddała mojej mamie pieniądze.
Oczywiście to nie miało miejsca. Gdy zagroziłam, że mam weksel i zrobię jej postępowanie w sądzie, powiedziała, że weksel jest nieważny ponieważ podpis pod nim zawiera tylko jej imię i nazwisko (panieńskie) a nie pełne nazwisko jakie miała w chwili jego podpisywania czyli np. Marta Kowalska Nowak tylko podpisała Marta Nowak. Czy ona ma rację i nie mogę użyć tego weksla??? Z tego co czytałam to pod wekslem wystarczy podpis tylko nazwiska, ale czy w przypadku podwójnego nazwiska muszą być oba człony tego nazwiska?? Czy weksel jest ważny jeśli jest tylko jedno nazwisko wpisane????
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na wekslu

Post autor: Lech » 08 sie 2019, 12:11

Pytanie jest raczej niezwiązane z prawem wekslowym - bowiem problem dotyczy podpisów składanych w każdej sytuacji. Z jednej strony podpis, jeśli ma składać się z nazwiska, powinien obejmować dwa nazwiska, jeśli osoba tak się nazywa. Z drugiej strony - podpisy są czasem skrócone, nieczytelne itp. - i też są uznawane. Na pewno w tej chwili (poza darowaniem długu dłużniczce) nie pozostaje nic innego niż skierowanie sprawy do sądu i poczekanie na ewentualne zarzuty. Być może groźby dłużniczki pozostaną tylko groźbami.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adagada
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2019, 11:32

Re: Podpis na wekslu

Post autor: adagada » 08 sie 2019, 12:27

Co do tego, że podniesie ten zarzut dłużniczka jestem pewna, bo nawet bez szans na wygranie procesu będzie pieniaczyć (uraz osobisty ma do mnie). Kwota 3000 zł nie jest duża i nie chce mi się za bardzo wikłać w sądy i ponosić kosztów szczególnie gdy prawdopodobieństwo przegrania jest duże. Dlatego chciałam się dowiedzieć czy już jest jakieś orzecznictwo w tego typu sprawach po mojej myśli. Czy samo wpisanie niepełnego nazwiska, bo tylko jego drugiego członu sprawia, że weksel jest nieważny???
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na wekslu

Post autor: Lech » 08 sie 2019, 12:39

Orzeczenia są na przykład następujące (Sąd Najwyższy):

- podpis musi obejmować przynajmniej nazwisko, może przybrać formę skróconą (uchwała SN z dnia 30 grudnia 1993 r., III CZP 146/93)

- "Nazwisko nie musi więc być w pełnym brzmieniu, dopuszcza się używanie skrótu, który nawet nie musi być w całości czytelny. Powinien się jednak składać z możliwych do stwierdzenia liter, umożliwiających identyfikację podpisującego, a także pozwalając na porównanie i ustalenie przez powtarzalność, że ma postać zwykle używaną, nawet gdy jest mało czytelny; chodzi więc o cechy indywidualne i powtarzalne" - I CSK 447/08

i parę innych.

Nie ma prawnej definicji podpisu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adagada
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2019, 11:32

Re: Podpis na wekslu

Post autor: adagada » 08 sie 2019, 12:51

Czy można traktować drugi człon nazwiska jako nazwę skróconą nazwiska, to już chyba z pierwszym byłby mniejsze wątpliwości?? I jest jeszcze inna kwestia, ponieważ weksel jest sporządzony przez moją osobę ręcznie, czy dłużniczka nie może podnieść zarzutu przedawnienia lub nie istnienia roszczenia, bo stwierdzi że ten weksel był in blanco wystawiony 10 lat temu gdy go podpisała i gdy była panna i nazywała się Marta Nowak, a nie Marta Kowalska Nowak???
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na wekslu

Post autor: Lech » 08 sie 2019, 12:55

adagada pisze:
08 sie 2019, 12:51
Czy można traktować drugi człon nazwiska jako nazwę skróconą nazwiska, to już chyba z pierwszym byłby mniejsze wątpliwości??
To już pytanie nie do mnie, tylko do sądu, który będzie sprawę rozpatrywał.
I jest jeszcze inna kwestia, ponieważ weksel jest sporządzony przez moją osobę ręcznie, czy dłużniczka nie może podnieść zarzutu przedawnienia lub nie istnienia roszczenia, bo stwierdzi że ten weksel był in blanco wystawiony 10 lat temu gdy go podpisała i gdy była panna i nazywała się Marta Nowak, a nie Marta Kowalska Nowak???
Może podnieść taki zarzut, ale wówczas ty możesz pokazać nowsze umowy, które weksel miał zabezpieczać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adagada
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2019, 11:32

Re: Podpis na wekslu

Post autor: adagada » 08 sie 2019, 13:02

Problem w tym, że to była umowa ustna, a weksel miał ją zabezpieczać :(
Może ostatnią deską ratunku będzie to, że kazałam jej wpisać pesel pod podpisem. Ale czy to ochroni mnie od tego ostatnie zarzutu, że weksel jest in blanco z czasów jej panieństwa?? Ten wpisany pesel daje mi większe zabezpieczenie w tej sytuacji??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na wekslu

Post autor: Lech » 08 sie 2019, 13:14

A co to była za umowa?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adagada
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2019, 11:32

Re: Podpis na wekslu

Post autor: adagada » 08 sie 2019, 13:25

Zwykła pożyczka. Wyjęłam z portfela 2700 zł i pożyczyłam jej na rok, bo była dobrą sąsiadką mojej mamy i brakowało jej na remont kuchni, po roku miała odłożyć i oddać mi 3000 zł. W tym czasie pokłóciły się z moją mamą i mam problem. Zabezpieczyłam się pisemnie tylko wekslem, i podpisała nazwisko tylko, że panieńskie, (bo większość osób z tego nazwiska ją kojarzy),a ma teraz podwójne. PESEL też wpisała, ale czy mi to coś da?
Ps. A tak z ciekawości jakby miała tylko nazwisko po małżonku, a wpisała nieaktualne w weksel panieńskie, to już bym była całkiem załatwiona w takiej sytuacji i weksel do kosza?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na wekslu

Post autor: Lech » 08 sie 2019, 17:36

adagada pisze:
08 sie 2019, 13:25
Zwykła pożyczka. Wyjęłam z portfela 2700 zł i pożyczyłam jej na rok, bo była dobrą sąsiadką mojej mamy i brakowało jej na remont kuchni, po roku miała odłożyć i oddać mi 3000 zł. W tym czasie pokłóciły się z moją mamą i mam problem. Zabezpieczyłam się pisemnie tylko wekslem, i podpisała nazwisko tylko, że panieńskie, (bo większość osób z tego nazwiska ją kojarzy),a ma teraz podwójne. PESEL też wpisała, ale czy mi to coś da?
Czyli zawarto umowę pożyczki, ale wadliwie. Po pierwsze - brak dowodu otrzymania sumy 2700zł. Po drugie - do celów dowodowych pożyczka na sumę większą niż 500zł powinna być stwierdzona pismem. Weksel zatem posiadasz, ale być może będzie spór co do tego, czy roszczenie, które miał zabezpieczać (czyli ta pożyczka) w ogóle istnieje. Jak na razie jest słowo przeciwko słowu, a ponieważ z twojej strony nie możesz się posługiwać przy tej pożyczce dowodem nie na piśmie (czyli nie możesz dowodzić zawarcia pożyczki swoimi zeznaniami lub zeznaniami świadków), to należy uznać, że nie masz możliwości udowodnienia zawarcia tej pożyczki, a tym samym brak jest podstaw do uzupełnienia weksla.
Ps. A tak z ciekawości jakby miała tylko nazwisko po małżonku, a wpisała nieaktualne w weksel panieńskie, to już bym była całkiem załatwiona w takiej sytuacji i weksel do kosza?
Nie spotkałem się z taką sytuacją, a zbytnie teoretyzowanie (że na przykład podpis mógł brzmieć nawet "Myszka Miki", byleby pochodził z ręki wystawcy, albo czy jeśli Kowalski podrobi podpis Nowaka, to odpowiada z weksla Kowalski) raczej nie przybliży do rozwiązania problemu :)

Na twoim miejscu mimo to kierowałbym sprawę do sądu, najwyżej się przegra...
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
adagada
Posty: 6
Rejestracja: 08 sie 2019, 11:32

Re: Podpis na wekslu

Post autor: adagada » 09 sie 2019, 09:36

A nie mogę np. zrobić indos tego weksla na moją matkę lub znajomego. Czy jej/jemu nie będzie łatwiej uzyskać pieniędzy w postępowaniu nakazowym za ten weksel? Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Podpis na wekslu

Post autor: Lech » 09 sie 2019, 14:22

W tym przypadku zarzut nieważności podpisu może być tak samo podnoszony wobec każdego posiadacza weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości