weksel "firmowy"

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 28 sie 2011, 13:45

WItam
rozumiem, ze jesli remitentem ma być firma to w wekslu mam podac pelna nazwe firmy oraz adres jej siedziby....nipu juz nie trzeba?

kiedys byłem remitentem jako osoba fizyczna :) - weksel wypelniłem tak jak na tej stronie:
http://weksel.pl/wystawianie-weksli.html
tylko zamiast słowa kaucyjny wpisałem własny ;). w sadzie bez problemu wydali mi nakaz zaplaty itd.
teraz chcialbym jako remitenta wpisac swoja firme, tylko nie chcialbym nic spaprac, bo weksel ma byc na 9 tysiecy...
Czy od jakiejś kwoty wymagane jest podpisanie weksla w obecnosci notariusza?
Jaką klauzulę wpisać, aby dochodzić odsetek umownych np. 20%...

Może wprowadzi Pan do sprzedaży weksle tak jak na stronie www.weksel.pl. Chetnie kupie...bo juz nie raz korzystałem z informacji jakie Pan zamiesił na stronie. wole uzywac ładnie wydrukowane weksle - wydatek nie duzy, a unika sie pytan innych osob (firm), czy na pewno dobrze ten weksel jest sporzadzony itd.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 28 sie 2011, 14:10

Dawid pisze:WItam
rozumiem, ze jesli remitentem ma być firma to w wekslu mam podac pelna nazwe firmy oraz adres jej siedziby....nipu juz nie trzeba?
Trzeba podać tylko nazwę (w przypadku osób prawnych) lub imię i nazwisko (w przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą). Adresu podawać nie trzeba, ale nie jest to zabronione, podobnie jak np. podawanie NIPu.
teraz chcialbym jako remitenta wpisac swoja firme, tylko nie chcialbym nic spaprac, bo weksel ma byc na 9 tysiecy...
A co to za firma - jaka forma prawna (sp. z o.o.? działalność gospodarcza? S.A.? coś innego?)
Czy od jakiejś kwoty wymagane jest podpisanie weksla w obecnosci notariusza?
Nie.
Jaką klauzulę wpisać, aby dochodzić odsetek umownych np. 20%...
Odsetki można stosować tylko w wekslach płatnych za okazaniem lub w pewien czas po okazaniu.

"za okazaniem zapłacę za ten weksel na rzecz ... sumę ... z odsetkami 20% rocznie".

W wekslach datowanych odsetki trzeba wliczyć do sumy wekslowej.
Może wprowadzi Pan do sprzedaży weksle tak jak na stronie http://www.weksel.pl. Chetnie kupie...bo juz nie raz korzystałem z informacji jakie Pan zamiesił na stronie. wole uzywac ładnie wydrukowane weksle - wydatek nie duzy, a unika sie pytan innych osob (firm), czy na pewno dobrze ten weksel jest sporzadzony itd.
Pomyślę, a tymczasem nie mam nic przeciwko, abyś używał weksli od p. Bednarczyka :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 28 sie 2011, 22:03

A co to za firma - jaka forma prawna (sp. z o.o.? działalność gospodarcza? S.A.? coś innego?)
jestem osoba fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą
Dziękuje za pomoc
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 28 sie 2011, 22:05

Zatem wystarczającym oznaczeniem remitenta będzie twoje imię i nazwisko.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 29 sie 2011, 02:32

Lech pisze:Zatem wystarczającym oznaczeniem remitenta będzie twoje imię i nazwisko.
a to w takim razie jak sąd odrózni czy weksel był wystawiony na osobę fizyczna, czy też na firmę?

Załużmy, że firma nazywa się NAZWA_FIRMY DAWID MOJE_NAZWISKO. Jeśli remitentem będę jako osoba fizyczna to sąd wydawał mi nakaz zapłaty w którym to było podane tylko moje nazwisko jako wierzyciela. Tak więc mogę powiedzieć komuś, że wypełniamy weksel na mnie jako osobę fizyczną - a potem niby zrobić z tego weksel "firmowy" i potencjalny dłużnik nie ma żadnej linii obrony. Czy w takim razie nie będzie problemu jeśli wpisze na wekslu remitenta jako: NAZWA_FIRMY DAWID MOJE_NAZWISKO. Jest to pełna nazwa firmy i nie będzie wtedy dwuznaczności kto jest właścicielem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 29 sie 2011, 03:07

Twoje rozterki biorą się stąd, że uważasz swoją firmę za coś innego niż samego siebie.

Tymczasem "firma to Ty" (przy działalności gospodarczej). Nie ma czegoś takiego, że coś jest firmowe, a nie jest Twoje.

Jak zerkniesz w zawierane umowy "firmowe", np. na telefon, to zobaczysz, że Ty jesteś stroną tych umów, a nie jakiś odrębny byt.

Bez względu na to, czy remitentem będzie Dawid Kowalski, czy DAVVID Dawid Kowalski, w obu przypadkach remitentem będziesz po prostu Ty. Nie bardzo więc widzę, w jaki sposób wystawca miałby być "oszukany".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 07 wrz 2011, 20:53

dziękuje za informacje.
mam jeszcze jedno pytanie.
rok temu miałem taki przypadek.
razem z moim byłym wspólnikiem podpisywałem umowę z klientem. do umowy sporządzono weksel in blanco.
cytat z umowy:
" umowa nr... pomiedzy osobami fizycznymi
1 Dawid
2 Mateusz
reprezentowanymi przez Mateusza, a Pania Jolantą...."

punkt drugi umowy
"2)umowa została zabezpieczona wekslem in blanco"


Po jakimś czasie jak zacząłem się dopytywać Mateusza - co z umową z P. Jolantą zaczęły się problemy....
zgodnie z naszymi ustaleniami do umowy miał być sporządzony weksel, ale jako wierzyciele miałem być wpisany ja i Mateusz. do umowy miał być sporządzony weksel wypełniony na określoną kwotę (maksymalną jaką mogłabyć wina w przypadku nie wywiazania sie z umowy)- tak żeby klienta czuła się bezpieczniej. miała być sporządzona deklaracja, a nie jedno zdanie, które nawet nie wyjaśnia, kiedy weksel można wypełnić....
najgorsze jest to, że te ustalenia będzie mi ciężko udowodnić. mam jakieś pojedyńcze zdania z maili, które częściowo można obalić, bo nie wiadomo do której umowy się odnoszą.

po wielu wojnach Mateusz łąskawie odesłał mi umowę. wcześniej nawet tego nie chciał zrobić. weksla nigdy nie widziałem na oczy...
być może nawet został zrealizowany. Mateusz milczy. mam dowody na to, że po kilkunastu mailach łaskawie odesłał umowę i że nie chciał wysłać nawet skanu weksla. nie napisał dlaczego nie chce przesłać mi skanu tylko wysłał umowę i tyle.
teraz mam pytania.

Jak mam dochodzić mojej części wierzytelności. Kogo pozywać. Jak by była sporządzona umowa bez weksla to sprawa byłaby prosta. pozywam p. Jolantę. Z p. Jolantą nie mam żadnego kontaktu.
a teraz jak? czy jeśli stronami umowy były 3 osoby to na wekslu też one powiny być?
czy jeśli jestem remitentem to mogę na drodze sądowej żądać wydania mojej części weksla?
kwota nie jest duża -koło 700 zł więcej kosztowały mnie nerwy niż te pieniadze sa tego warte
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 07 wrz 2011, 22:22

Teoretycznie jeśli remitentów było dwóch, to zapłacić powinna dłużniczka wam wspólnie. A w razie czego powództwo też wytaczacie wspólnie.

W praktyce weksel mógł być dobrowolnie spłacony drugiemu remitentowi.

To chyba nie problem weksla jako takiego, a problem "wspólnik zrealizował umowę i się ze mną nie rozliczył", tak? I, jak sądzę, problemem jest w ogóle ustalenie, czy umowa została wykonana przez dłużniczkę?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 07 wrz 2011, 23:14

umowa została częściowo wykonana przez dłużniczkę. mi jest winna koło 700zł. Mateusz napisał mi "sciągaj sobie kase z umowy". na moje pytania co z wekslem nie udzielił żadnej odpowiedzi. nawet skanu nie chciał przesłać. gdybym dostał skan weksla to złożyłbym pozew w sądzie z wyjasnieniem, że weksel nie został zrealizowany i jest w posiadaniu Mateusza. i niech sedzia kombinuje ;). pewno wysłałby pismo do Mateusza :D
nie wiem czy wierzycieli na wekslu było dwóch. podejrzewam, że weksel Mateusz wypełnił tylko na siebie. Czy mógł tak zrobić skoro z umowy wynikało, że wierzycieli było dwóch, a weksel został sporządzony in blaco? Czy jeśli Mateusz wypełnił weksel tylko na siebie to weksel in blaco został wypełniony niezgodnie z umową?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 08 wrz 2011, 05:42

i niech sedzia kombinuje
Teoretycznie mógłbyś nie przedstawiać nawet ksera weksla, tylko wskazać gdzie się znajduje, ale nie wróżę raczej takiej sprawie powodzenia ;)
Czy mógł tak zrobić skoro z umowy wynikało, że wierzycieli było dwóch, a weksel został sporządzony in blaco? Czy jeśli Mateusz wypełnił weksel tylko na siebie to weksel in blaco został wypełniony niezgodnie z umową?
Zasadniczo może i był wypełniony niezgodnie z umową, ale co to zmienia w Twojej sytuacji? Dłużniczka to, co miała zapłacić, być może zapłaciła Mateuszowi. Tak jak wspomniałem, to nie weksel jest tu problemem, tylko brak komunikacji między wspólnikami (to spółka cywilna?)

I co wadzi, abyś rzeczywiście ściągnął pieniądze z umowy, poza tym, że musiałbyś współdziałać z Mateuszem?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 08 wrz 2011, 07:29

to była umowa między osobami fizycznymi. Nie wiem czy mogę ściągać pieniedze z umowy jeśli do niej został sporządzony weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 08 wrz 2011, 08:19

Weksel jest tylko pomocą w egzekucji, nie uniemożliwia dochodzenia roszczenia z umowy podstawowej.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 08 wrz 2011, 08:43

ok - dziękuje za pomoc. prawnikowi musiałbym zapłacić za te informacje z 200zl ;). strasznie szybko odpisujesz. podziwiam Twoja chęć poświecenia czasu ....
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 08 wrz 2011, 09:02

Jeno pamiętaj, że ja tu nie prowadzę doradztwa, tylko sobie dyskutuję :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Dawid
Posty: 8
Rejestracja: 28 sie 2011, 13:15

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Dawid » 11 lis 2011, 13:23

skan:
http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pel ... 60481.html
Witam
1)Mam pytanie :). Dobrze wypełniłem ten weksel?
2) Jak powinien być sformułowana klauzula, żebym w sądzie mógł domagać się odsetek umownych np. 20% w skali roku?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: weksel "firmowy"

Post autor: Lech » 11 lis 2011, 14:08

Weksel jest poprawny (zakładam, że data płatności jest niewcześniejsza niż data wystawienia).

Należą się jedynie odsetki ustawowe od przedstawienia weksla do zapłaty, tylko weksle płatne za okazaniem i w pewien czas po okazaniu mogą mieć klauzulę odsetek umownych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 73 gości