indosowanie weksla

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
ladyprism
Posty: 4
Rejestracja: 16 mar 2011, 12:54

indosowanie weksla

Post autor: ladyprism » 24 lut 2012, 18:15

mam weksel zabezpieczający umowę. umowa byla zawarta pomiedzy moją firmą, a firmą dłużnika. chce złozyć weksel do sądu, jednak nie chcialabym skladac pozwu do sądu gospodarczego, bo nie chce mi sie wysylac wezwania do zaplaty, bo wiem, ze to nieskuteczne w przypadku moich dluznikow, a w sprawach cywilnych podobno nie trzeba.
czy moge indosować (?) weksel na mojego chlopaka, w celu zlozenia go do sądy cywilnego. jesli tak, to prosze o informacje w jaki sposób to zrobic i czy wystarczy taki sam pozew jak do weksla nieindosowanego?
tresc weksla:
weksel
WEKSEL
…………………… na ……………...
Data i miejsce wystawienia Suma wekslowa cyframi
Dnia …………………………………………. zapłacę bez protestu za ten
weksel własny na zlecenie (moje nazwisko i imie) sumę:
…………………………………………………………………………………………….
(Suma wekslowa słownie)
Płatny w xxx.
…………………………………..
podpis



pozew, z ktorego zawsze otrzymywalam nakaz:
jestem w posiadaniu weksla na kwote xxx. termin platnosci uplynal dnia xxx. weksel zostal przedstawiony do zaplaty jednak pozwany go nie wykupil.

Proszę tez o informacje co się stanie jak złożę weksel do sądu bez wysłania wezwania do zapłaty.
I jeszcze prosze mi powiedzieć, czy jesli wyślę wezwanie w sobote i wyznacze termin na poniedziałek i tego dnia zloze pozew do sądu? (oczywiste jest, że w tym terminie nie dojdzie przesylka).
i jeszcze prosze mi powiedziec, czy dostane nakaz zaplaty, jesli nie przestawie weksla do zaplaty dluznikowi?
prosze jeszcze o wyjasnienie, czy to czy dostaje nakaz zaplaty, to jest indywidualna kwestia sedziego, czy na serio istnieja scisle regulacje prawne?
Nie chodzi mi o oszukanie dluznikow w jakikolwiek sposob, bo dluznicy sa informowani droga elektroniczna i telefonicznie o zadluzeniu. niestety terminy platnosci minely juz dawno, a ja za bardzo nie mam czasu zajmowac sie tymi sprawami, gdyz z powodu wielu dluznikow, musialam przestac zajmowac sie firma i pojsc do pracy etatowej.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: indosowanie weksla

Post autor: Lech » 24 lut 2012, 21:36

ladyprism pisze:a w sprawach cywilnych podobno nie trzeba.
Ano nie trzeba.
czy moge indosować (?) weksel na mojego chlopaka, w celu zlozenia go do sądy cywilnego. jesli tak, to prosze o informacje w jaki sposób to zrobic i czy wystarczy taki sam pozew jak do weksla nieindosowanego?
Można indosować "na chłopaka" :)
pozew, z ktorego zawsze otrzymywalam nakaz:
jestem w posiadaniu weksla na kwote xxx. termin platnosci uplynal dnia xxx. weksel zostal przedstawiony do zaplaty jednak pozwany go nie wykupil.
Właściwie takie samo uzasadnienie może być w przypadku indosatariusza.
Proszę tez o informacje co się stanie jak złożę weksel do sądu bez wysłania wezwania do zapłaty.
Nic (w postępowaniu niegospodarczym)
zostaniesz wezwana do uzupełnienia braku poprzez dołączenie wezwania (w postępowaniu gospodarczym).
I jeszcze prosze mi powiedzieć, czy jesli wyślę wezwanie w sobote i wyznacze termin na poniedziałek i tego dnia zloze pozew do sądu? (oczywiste jest, że w tym terminie nie dojdzie przesylka).
Czytałem kilka razy powyższe, ale nie widzę tutaj pytania :)
i jeszcze prosze mi powiedziec, czy dostane nakaz zaplaty, jesli nie przestawie weksla do zaplaty dluznikowi?
Tak.
prosze jeszcze o wyjasnienie, czy to czy dostaje nakaz zaplaty, to jest indywidualna kwestia sedziego, czy na serio istnieja scisle regulacje prawne?
Sędzia może nie wydać nakazu bez podawania przyczyn.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 66 gości