Weksel a podżyrowanie pożyczki

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
Janusz
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2012, 18:15

Weksel a podżyrowanie pożyczki

Post autor: Janusz » 27 mar 2012, 18:23

Witam.
Podżyrowałem koleżance w pracy pożyczkę mieszkaniową (na okres 5 lat). Niestety koleżanka dostała wypowiedzenie...Chciałbym się zabezpieczyć na wypadek gdyby koleżanka "zapomniała" spłacać ową pożyczkę.Proszę o poradę jaki weksel najlepiej zastosować w tym przypadku? Z góry dziękuję.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podżyrowanie pożyczki

Post autor: Lech » 27 mar 2012, 18:41

Witaj, Januszu.

Na wstępie najważniejsze - z samego faktu, że jesteś żyrantem, wynika późniejsza możliwość dochodzenia od dłużniczki kwot, które za nią wpłaciłeś. W tym celu należałoby oczywiście wytoczyć wobec niej nowe powództwo, na podstawie zawartej jako żyrant umowy kredytu, oraz wykazać dokonanie wpłat.

Jednak faktycznie weksel może ułatwić dochodzenie roszczenia - po pierwsze będzie taniej, po drugie, można skorzystać z "uprzywilejowanego" postępowania nakazowego.

Jako że potrzeba dochodzenia roszczenia, jak również jego kwota są nieznane, znajdzie tutaj zastosowanie weksel in blanco, czyli bez wpisanej sumy wekslowej. W osobnej umowie wekslowej określicie z koleżanką, w jakich sytuacjach weksel będzie mógł być uzupełniony i na jaką kwotę.

Pomysł z wekslem najlepiej było podsunąć koleżance zanim jeszcze zostałeś żyrantem, ponieważ teraz, jeśli koleżanka nie pójdzie na taką umowę, niewiele będzie można zrobić, aby ją przekonać (właściwie nic).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Janusz
Posty: 2
Rejestracja: 27 mar 2012, 18:15

Re: Weksel a podżyrowanie pożyczki

Post autor: Janusz » 28 mar 2012, 18:50

Witam.
Bardzo dziękuję za odpowiedź. Jak zwykle "mądry Polak po szkodzie". Myśl o podsunięciu weksla przed podżyrowaniem dopadła mnie po fakcie...Ale nie jest tak źle, koleżanka podpisze weksel. Prosiłbym tylko jeśli to nie kłopot o wskazówkę, gdzie mogę znaleźć wzór umowy wekslowej dot. mojej sprawy.
Z góry dziękuję
Pozdrawiam Janusz
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podżyrowanie pożyczki

Post autor: Lech » 28 mar 2012, 20:43

Ja u siebie na blogu nie mam, bo wychodzę z założenia, że o ile można wymyślić weksel, pasujący do wielu transakcji, o tyle umowa wekslowa powinna już być ustalana indywidualnie.

Przy czym to, czego Ty potrzebujesz, to weksel (in blanco). Umowa zabezpiecza koleżankę, więc to ona może wystąpić z propozycją.

Dla Ciebie umowy może nie być (tzn. może być w formie ustnej), tudzież może mieć ona dość zwięzłą treść, np. "Anna Kowalska daje weksel in blanco Jackowi Nowakowi. Jacek Nowak może uzupełnić weksel na taką kwotę, na jaką kwotę dokona w przyszłości spłaty pożyczki, w której Anna jest pożyczkobiorcą, a Jacek żyrantem".
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 88 gości