Weksel a urząd skarbowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
mercator
Posty: 1
Rejestracja: 09 kwie 2012, 19:15

Weksel a urząd skarbowy

Post autor: mercator » 09 kwie 2012, 19:46

Na wstępie witam bardzo serdecznie wszystkich służących cennymi radami.

Jestem początkującym jeśli chodzi o tematykę wekslową, a że temat jest dla mnie na czasie więc nie omieszkam się zwrócić z kilkoma pytaniami.
W zamiarze mam kupno większego mieszania, ale że brak mi całej kwoty "na papierze" mam zamiar wzięcie pod weksel kwoty ~80 tyś. zł od dalszej rodziny. Aby spać spokojnie chcę aby wszystko odbyło się w zgodzie z prawem. I nie chodzi mi tutaj o samo zabezpieczenie obu stron w treści weksla lecz o ewentualne wytłumaczenie się przed US.

Wspomnianą kwotę chcę wziąć pod weksel własny z oznaczoną datą wykupu weksla ~3,4 miesiące. Po tym terminie spodziewam się wpływu pieniędzy i tym samym wykupie weksel /do tego momentu mam jasność/.

I teraz tak operacje będą się odbywały poprzez przelewy bankowe.
1. Czy w związku z tym dla ewentualnego tłumaczenia się przed US muszę w jakiś specjalny sposób dokumentować przelewy (emisyjne weksel oraz spłatę weksla) oraz w treści weksla odwoływać się do numerów kont oraz tytułów przelewów?
2. Czy po wykupie weksla, powinienem oczekiwać od remitenta jakiejś adnotacji typu "wesel wykupiono" bądź "weksel przyjęto", bądź innej, w treści weksla?
3. Czy muszę uwzględniać jakieś odsetki przy wykupie weksla? Czy US może się przyczepić jeśli wykup weksla będzie za tę samą kwotę co wartość weksla?
To chyba wszystkie z pytań które mnie nurtują.

Bardzo proszę o rozwianie moich wątpliwości.

Pozdrawiam i dziękuję z góry.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a urząd skarbowy

Post autor: Lech » 09 kwie 2012, 20:06

Witaj,

w kwestii weksla zastępującego umowę pożyczki i związany z tym brak podatku od czynności cywilno-prawnych, polecam dział na blogu dotyczący podatków (http://remitent.pl/tag/podatki) oraz chociażby najnowszy w nim wpis o interpretacji "na korzyść" podatników: http://www.remitent.pl/emisja-weksli-be ... 2011r/3972
mercator pisze: I teraz tak operacje będą się odbywały poprzez przelewy bankowe.
1. Czy w związku z tym dla ewentualnego tłumaczenia się przed US muszę w jakiś specjalny sposób dokumentować przelewy (emisyjne weksel oraz spłatę weksla) oraz w treści weksla odwoływać się do numerów kont oraz tytułów przelewów?
W treści weksla do przelewów się nie odwołujesz. Natomiast pilnuj, aby same przelewy nie pozostawiały wątpliwości, że nie są pożyczką, tylko np. "zakup weksla własnego", "spłata weksla" itp.
2. Czy po wykupie weksla, powinienem oczekiwać od remitenta jakiejś adnotacji typu "wesel wykupiono" bądź "weksel przyjęto", bądź innej, w treści weksla?
Po wykupie? Czyli po spłacie? Dostajesz z powrotem weksel, na którym remitent może na odwrocie potwierdzić "spłacono przelewem, data podpis"

Jeśli pisząc o wykupie weksla miałeś na myśli moment jego sprzedaży remitentowi, to nie potrzebujesz na tą okoliczność żadnych zaświadczeń od niego. Wystarczy sam otrzymany przelew.
3. Czy muszę uwzględniać jakieś odsetki przy wykupie weksla? Czy US może się przyczepić jeśli wykup weksla będzie za tę samą kwotę co wartość weksla?

Z punktu widzenia prawa wekslowego odsetki nie są wymagane.

Z punktu widzenia prawa podatkowego:
- jeśli odsetki będą, zarabiający na nich powinien uwzględnić je w swoim dochodzie
- z kolei brak odsetek może być uznany za korzyść na rzecz wystawcy i wartość tej korzyści może być uznana za dochód podlegający opodatkowaniu. Należałoby przyjrzeć się przykładowym interpretacjom US w tym zakresie (mogą dotyczyć one nieoprocentowanych umów pożyczek pomiędzy rodziną).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 57 gości