Niewykupiony weksel - co dalej?

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 31 sie 2012, 17:09

Witam wszystkich,
w temacie jestem zielony więc najlepiej mi zapytać: Na "moją rzecz" został wystawiony weksel (pozwoliłem sobie zatuszowac dane os.): http://tinypic.pl/vaphvsd5dwv1 - oczywiście nie wykupiony do tej pory. Umówiłem się z dłużnikiem na spłacenie go już po terminie w ratach jednak i tego nie czyni.

Chciałbym, przede wszystkim, aby ktoś (np. Pan Lech :) potwierdził jego poprawność. Chciałbym też zapytać co dalej? Wezwania do zapłaty (są jakieś wzory?).
bywały96
Posty: 16
Rejestracja: 19 kwie 2012, 14:24

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: bywały96 » 31 sie 2012, 19:42

Napisałeś, że "Umówiłem się z dłużnikiem na spłacenie go już po terminie w ratach". Czy masz pisemne zobowiązanie dłużnika na spłatę długu z weksla w ratach?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 31 sie 2012, 22:56

Dla pewności dodaj "zł" po kwocie cyframi (Heropolitańska uważa, że weksel płatny na sumę "13000 [trzynaście tys. zł]" jest nieważny, osobiście nie byłbym tak kategoryczny w osądach).

Wezwanie do zapłaty to raczej strata pieniędzy, a przede wszystkim czasu (http://www.remitent.pl/czy-trzeba-wysyl ... eksla/1611)

Jak wezwanie nie pomoże, to zwykle pozostaje sprawa sądowa (http://www.remitent.pl/jak-napisac-poze ... -wzor/1047)

Czasem jak dłużnik jest firmą i coś sprzedaje "na kredyt", to możesz znaleźć kogoś, kto od niego na kredyt kupuje, sprzedać mu weksel (np. za 80% nominału), i nowy nabywca może wówczas zapłacić wekslem wystawcy za swoje długi.
Czy masz pisemne zobowiązanie dłużnika na spłatę długu z weksla w ratach?
A po co? Płaci w ratach - to dobrze. Nie płaci - dochodzimy od razu całego weksla.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 03 wrz 2012, 19:56

Czy masz pisemne zobowiązanie dłużnika na spłatę długu z weksla w ratach?
Tak, sporządziliśmy umowę dot. spłaty w ratach...

Kiedy próbowałem sprzedać weksel jeszcze przed upływem terminu to pewna firma oferowała tylko pomoc w sprawach sądowych (nie byli zainteresowani wykupem) - za 15% wartości weksla. Podejrzewam, że równie dobrze mogę sam to załatwić (z Waszą pomocą :)

Dalej...
1. Co znaczy "Przedstaw weksel do zapłaty"?

2.
Dla pewności dodaj "zł" po kwocie cyframi
Wpisać "zł" ręcznie? Weksel jest pisany pismem dłużnika...

Dzięki za dotychczasowe odpowiedzi, pewnie będę miał jeszcze pytania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 03 wrz 2012, 20:17

three_l pisze: 1. Co znaczy "Przedstaw weksel do zapłaty"?
To jest coś, czego powinno się dokonać (w teorii), a w praktyce różnie z tym bywa ;)

http://www.remitent.pl/tylko-dla-poczat ... zaplaty/38
http://www.remitent.pl/widze-ze-nie-lub ... platy/4554
Wpisać "zł" ręcznie? Weksel jest pisany pismem dłużnika...
Może być ręcznie. Jeśli pani Heropolitańska ma rację (bez tego weksel byłby nieważny), to byłoby to uzupełnienie brakującej klauzuli w wekslu in blanco (czyli w takim, w którym brakuje oznaczenia waluty przy kwocie cyframi). Patrząc na okoliczności i wygląd weksla, trudno byłoby stwierdzić, że odbyłoby się to wbrew woli wystawcy.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 03 wrz 2012, 21:09

Więc nie zadbałem o to aby określić miejsce wykupu weksla. Mam tylko weksel, bez żadnej umowy (oprocz tej dot. rat, która spisaliśmy na skutek nie wykupienia weksla w terminie). Czy to znaczy, że muszę weksel okazać/spotkać? Dłużnik, jak to dłużnik, jest słabo uchwytny...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 03 wrz 2012, 21:13

Właściwie nic nie stoi na przeszkodzie, aby uznać, że do przedstawienia doszło już dawno. Przecież wystawca odmówił zapłaty za weksel, a nawet rozłożyłeś mu go na raty. Pozywaj go zatem i już :)
Dłużnik, jak to dłużnik, jest słabo uchwytny...
Jaki ten świat jest powtarzalny :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
meical
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 09:17

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: meical » 09 wrz 2012, 09:24

Z racji, że mam dosyć podobny problem jak osoba, która założyła wątek, chciałbym dopytać:

Minął prawie rok od terminu niespełnienia zobowiązania z weksla własnego, do tej pory były tylko próby ustne zwrotu pieniędzy. Nie było tzw. przedstawienia weksla do zapłaty.

W związku z tym, czy jest to istotne uchybienie (czasowo), co robić obecnie - czy próbować, przez domicyliata (bo osoba ta przebywa za granicą, ale bliska osoba w Polsce jest dostępna) próbować przedstawić weksel? A może można przedstawić go pocztowo np. z terminem 7 dni na zapłatę - czy będzie to równoważne z przedstawieniem weksla?

Z góry dziękuję za pomoc! (Przepraszam, jeśli gdzieś na stronie jest już odpowiedź, ale ciężko się przez to przekopać).

Korekta: pisze się domicyliata, a nie domicylianta
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 09 wrz 2012, 09:29

Weksel przedawnia się w ciągu trzech lat od daty płatności, więc jeszcze masz około 2 lat bezpiecznej możliwości oczekiwania z pozwaniem.

Jeśli weksel ma ustanowionego domicyliata, to przedstawiasz do zapłaty go właśnie jemu, nie ma znaczenia gdzie znajduje się sam wystawca. Nawet więcej - nieprawidłowym jest przedstawienie weksla wystawcy, gdy powinniśmy to zrobić wobec domicyliata.

Pocztowo weksla przedstawić nie można.

W związku z tutejszym zwyczajem będzie miło, jeśli zamieścisz treść weksla (skan, przepisana treść itp. :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
meical
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 09:17

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: meical » 09 wrz 2012, 21:30

Dziękuję za poprawkę, oczywiście "domicyliata".

Niestety nie dysponuję fizycznie wekslem, pomagając jedynie w sprawie bliskiej osobie. Wiem jednak, że był on prosty, podając jedynie strony weksla, kwotę i datę zapłaty.

Domicyliat nie został utworzony. Ja rozumiem, nie ma mocy prawnej wszelkie ustanawianie ex-post?

Czy remitent powinien po prostu pojawić się w miejscu zameldowania, próbując przedstawić weksel? W jaki sposób należy udokumentować niezastanie wystawcy (co będzie rzeczą pewną)?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 09 wrz 2012, 21:36

meical pisze: Domicyliat nie został utworzony. Ja rozumiem, nie ma mocy prawnej wszelkie ustanawianie ex-post?
Jest taka możliwość, ale tylko za zgodą wystawcy.
Czy remitent powinien po prostu pojawić się w miejscu zameldowania, próbując przedstawić weksel? W jaki sposób należy udokumentować niezastanie wystawcy (co będzie rzeczą pewną)?
Dokumentować niczego nie trzeba. Zarzut nieprzedstawienia weksla do zapłaty powinien być udowodniony przez tego, kto go podnosi. Wystawca raczej nie ma interesu do wykazywania braku przedstawienia (chyba że mówimy o sporze o dacie początkowej naliczania odsetek), bo tak czy siak za weksel musi zapłacić.

Generalnie bez sensu jest jechać do wystawcy i przedstawiać weksel, skoro wiadomo, że w miejscu zameldowania się go nie spotka. Jak rozumiem, Twoim celem jest pozwanie dłużnika, co też możesz uczynić. Pytanie tylko jaki adres podasz w pozwie - powinieneś podać aktualny adres zamieszkania, czyli adres za granicą. To z kolei uniemożliwi wydanie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym (art. 492(1) kpc nakazuje uchylić wydany nakaz, jeśli doręczenie nakazu pozwanemu nie mogłoby nastąpić w Polsce).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
meical
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 09:17

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: meical » 10 wrz 2012, 13:30

A może podać ostatni adres zamieszkania w Polsce, a potem starać się o europejski tytuł egzekucyjny?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 10 wrz 2012, 13:33

Możesz podać, ale ryzykujesz tym, że nawet jak nakaz się uprawomocni (bo list wróci z adnotacją "nie podjęto w terminie"), to pozwany w przyszłości będzie skutecznie podważał nadaną klauzulę wykonalności, ponieważ nakaz nie zostałby mu prawidłowo doręczony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
meical
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 09:17

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: meical » 10 wrz 2012, 14:45

A jest jakieś pośrednie wyjście - można wnioskować o ustanowienie kuratora do doręczeń? Czy w tym przypadku, jeśli chodzi o "ściągnięcie" pieniężne - ma to rację bytu?

Jak rozwiązać tu kwestię odsetek? Klasycznie - od dnia po dacie zapłaty do daty spełnienia świadczenia?

Dziękuję za pomoc!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 10 wrz 2012, 15:05

Kurator dla doręczeń może być ustanowiony, jeśli miejsce pobytu pozwanego nie jest znane. W tym przypadku miejsce pobytu jest znane, jak przypuszczam.

Odsetki powinno się liczyć od dnia przedstawienia weksla do zapłaty. W praktyce będziesz je jednak zapewne liczył od daty płatności weksla.

Do: dnia zapłaty.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
meical
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 09:17

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: meical » 10 wrz 2012, 17:18

Co jednak, jeśli jest znane, jednak nie nam, a np. osobie bliskiej, która jednak nie chce podać tych danych/może nie chcieć się dowiedzieć?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 10 wrz 2012, 17:22

Liczy się fakt, czy miejsce pobytu jest znane powodowi, czy może on je ustalić. Wiadomym jest, że zawsze jest tak, że miejsce to jest komuś znane, ale nie powodowi, i nie przeszkadza to w ustanowieniu kuratora dla doręczeń.

Ja, gdybym nie wiedział, gdzie ktoś mieszka, wpierw pozywałbym go na adres zameldowania, jeśli byłby mi znany. Formalnie może niepoprawnie, ale i tak całkiem przyzwoicie - nie takie cyrki odchodzą w "prawomocności przez awiza" :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 25 wrz 2012, 13:11

Chciałbym wrócić jeszcze do mojej sytuacji. Póki co dłużnik "jako tako" swoje raty spłaca, jednak jeśli przestanie to robić załóżmy za rok (ma 24 raty) to czy mam się obawiać jakiegoś przedawnienia weksla?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 25 wrz 2012, 14:26

Weksel przedawnia się w ciągu 3 lat od daty płatności. Jeśli zatem będzie zbliżał się ten termin, a należność nie będzie do końca spłacona, będzie trzeba poprosić wystawcę o wystawienie nowego weksla na sumę pozostałej do zapłaty kwoty, a w razie braku takiej chęci, pozwać go, aby nie dopuścić do przedawnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
meical
Posty: 7
Rejestracja: 09 wrz 2012, 09:17

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: meical » 25 wrz 2012, 14:40

A ja z kolei chciałem jeszcze na chwilę wrócić do mojej sprawy. ;)

Jeśli pójdę drogą ustanowienia kuratora do doręczeń - czy wtedy może być potem przez wystawcę podnoszony zarzut nieważności nakazu zapłaty? Czy dlatego spróbować najpierw na adres zameldowania tu w Polsce?
Jeśli zdecydowałbym się na ustanowienie kuratora - w jaki sposób to uprawdopodobnić? Jakieś pismo z gminy? Bo jak rozumiem fakt, że matka wystawcy powiedziała, że on wyjechał za granicę, jest niewystarczający?

Dziękuję!
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 25 wrz 2012, 15:01

meical pisze:Jeśli pójdę drogą ustanowienia kuratora do doręczeń - czy wtedy może być potem przez wystawcę podnoszony zarzut nieważności nakazu zapłaty?
Jeśli będzie ustanowiony kurator, to będzie musiał być wyrok, a nie nakaz. Nie mam w tej materii doświadczenia. Z jednej strony kurator ma właśnie na celu reprezentowanie interesów nieobecnej strony, z drugiej jednak strony nie jest on Duchem Świętym, aby wiedzieć, jakie zarzuty wnosić. Jeśli chodzi o pytanie, czy i jak można podważać wyrok oparty na sprawie przeprowadzonej wyłącznie w obecności kuratora dla doręczeń pozwanego, to sugeruję spytać się Karola :) http://dochodzeniewierzytelnosci.pl
Czy dlatego spróbować najpierw na adres zameldowania tu w Polsce?
To jest bardzo dobry pomysł :) Zwłaszcza jeśli faktycznie jest to aktualny adres zameldowania.
Jeśli zdecydowałbym się na ustanowienie kuratora - w jaki sposób to uprawdopodobnić? Jakieś pismo z gminy? Bo jak rozumiem fakt, że matka wystawcy powiedziała, że on wyjechał za granicę, jest niewystarczający?
W każdy sposób. Jednym z nich jest wystąpienie do [instytucja o bardzo długiej nazwie na Pawińskiego w Warszawie] o podanie aktualnego adresu zameldowania. Ale tu znów - dostaniesz ten adres, bo osoba się pewnie nie wymeldowała.

Generalnie - nie kombinuj jak koń pod górę, tylko pozywaj na adres zameldowania :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 04 lut 2013, 12:26

Złożyłem wniosek o wydanie nakazu zapłaty w sądzie. Dołączyłem kopie weksla i umowę/ugodę dot. tej spłaty w ratach (o której mowa na początku tematu). Dostałem pismo z sądu, że mam się stawić na sprawę za 2 mies.

Co może być powodem, że sprawa nie została rozpatrzona w 'przyśpieszonym' trybie i zamiast nakazu zapłaty jest sprawa? Czego mam się spodziewać na tej rozprawie?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 04 lut 2013, 12:53

Nie oczekujesz chyba, że ja wiem dlaczego sędzia nie wydał/a nakazu zapłaty, w dodatku nie widząc pozwu i Twoich dokumentów? :)

Ale się dopytam - kwotę oraz termin płatności w żądaniu określiłeś wg weksla, czy wg ugody (jeśli były różne, zwłaszcza terminy płatności)?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 06 lut 2013, 09:21

Przesłałeś mi dokumenty, dzięki. Widzę tam błąd na błędzie ;)

Po pierwsze - rąbnąłeś się i z weksla płatnego 31 maja 2012 żądasz odsetek od 1 kwietnia 2012, czyli nie było możliwości, aby sąd wydał taki nakaz zapłaty :)

Poza tym zawarłeś z dłużnikiem ugodę (i co gorsza, pochwaliłeś się przed sądem ugodą), na mocy której będzie on spłacał od lipca 2012r. po 550zł miesięcznie. Nie wiem zatem, dlaczego teraz nagle chcesz żądać całej sumy weksla, skoro na chwilę obecną należy Ci się gdzieś 7x550= 3850zł.

Innymi słowy - dałeś ciała na całej linii :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 06 lut 2013, 09:44

Na umowie jest zapis, że w po 7 dniach braku środków na koncie przystąpie do egzekucji. Fakt, sąd nie wie ile zostało spłacone...
Dłużnik spłacił 3 raty i chyba tutaj przelewy moga byc dowodem
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 06 lut 2013, 09:49

Nasze rozważania są czysto teoretyczne, bowiem już sam fakt błędnego wskazania odsetek uniemożliwia wydanie nakazu.

Ale na rozprawie sędzia na pewno się spyta czego dokładnie żądasz.

W ugodzie masz zapis:
W razie braku środków na koncie wierzyciela po upływie 7 dni od tej daty, przystąpi on w trybie natychmiastowym do egzekucji należności i ustalenie to nie podlega renegocjacji
Co oznacza ni mniej ni więcej, że jak dłużnik nie będzie spłacał rat, to ty TE RATY będziesz ściągał. Być może chciałeś zrobić tak, że opóźnienia we wpłacie anulują ugodę i dają ci prawo do dochodzenia pierwotnej wierzytelności, ale niestety nie zostało to, moim zdaniem, zapisane w ugodzie.

Masz zatem szanse nie otrzymać wyroku na kwotę, która jeszcze się nie należy wg ugody.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 06 lut 2013, 09:55

Egzekucji należności, w domyśle, wykorzystanie weksla. Nieszczęśliwa ta umowa... co mogę teraz zrobić?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 06 lut 2013, 09:58

Skorygować pismem żądanie odsetek od następnego dnia po terminie płatności weksla.

Pójść na rozprawę i wybadać, czy sędzia będzie miał/a takie samo zdanie o ugodzie, jak ja. Jeśli tak, ograniczyć na rozprawie powództwo do aktualnie wymagalnych wg ugody sum. W przypadku pozostałych kwot czekać cierpliwie na termin płatności i ewentualnie pozywać w terminie późniejszym.

Albo:
Wycofać powództwo, poprosić o zwrot weksla, pozwać wystawcę wyłącznie z weksla PRZED INNYM SĄDEM, ŻEBY NIE ROBIĆ SIARY :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 06 lut 2013, 10:10

ta SIARA to jest teraz najmniejszy problem :) dzięki za pomoc
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 10 kwie 2013, 12:31

Na sprawie Sąd wskazał na błędny termin naliczania odsetek w pozwie i na tym się na szczęście skończyło. Ugody widocznie nie wziął pod uwagę.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 10 kwie 2013, 12:35

Czyli wszystko dobrze się skończyło. Na przyszłość uważaj :)

Druga strona jakąś inicjatywę w sprawie wykazała?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 12 kwie 2013, 08:23

Podobno dłużnik nie odebrał pisma z sądu.

Lechu, dzięki za pomoc, dzięki za remitent.pl :)
three_l
Posty: 11
Rejestracja: 31 sie 2012, 16:56

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: three_l » 06 sie 2013, 13:44

Jeszcze jedno,
gdy mam pewność, że komornik nie odzyska należności, to czy warto go uruchamiać? Poniosę koszty ale zyskam prawo do egzekucji na 10 lat (nakaz zapłaty jest ważny chyba 2 lata)? Dobrze rozumiem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Niewykupiony weksel - co dalej?

Post autor: Lech » 06 sie 2013, 14:07

Zasadniczo nakaz jest "ważny" (tj. ulega przedawnieniu) w 10 lat w przedmiocie należności głównej i 3 lata w przedmiocie odsetek. Przynajmniej co 3, a najmarniej co 10 lat warto zatem wznawiać egzekucję. Nie trzeba tego robić od razu po wydaniu nakazu, po jego wydaniu przez sąd też liczy się 3/10 lat do przedawnienia.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 68 gości