Problem z wekslem

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 12 gru 2012, 20:45

Witam.

Zawarłem z firmą A umowę na zakup ruchomości. Wykup miał nastapić po określonym okresie.

Nastepnie z firmą B (sp. z o.o.) zawarłem umowę pożyczki, według której ja pozyczyłem tej firmie pewną sumę pieniędzy. Firma B miała zaplacić w moim imieniu firmie A za ruchomość po określonym okresie zgodnie z umową. Firma B zaplaciła zaliczkę w moim imieniu firmie A. Niestety firma B obecnie jest niewypłacalna, a umowny termin płatności minał. Mam weksel zabezpieczający umowę z firmą B. Firma A zwróciła mi zaliczkę.
Pytanie 1:
Weksel jest w wysokości wartości ruchomości z umowy z firmą A. Skoro firma A zwróciła mi zaliczkę to czy mogę wykorzystać taki weskel w postępowaniu nakazowm wobec firmy B??? Jest na nim wpisana konkretna suma, którą ma zapłacic spolka B. Obecnie faktyczna wartość mojego roszczenia wobec firmy B jest sumą z weksla pomniejszoną o wartość przekazanej mi zaliczki.

Dane z weksla
Weksel własny in blanco
Dnia ........ zapłacimy za ten weksel własny
Firma B sumę ..... (jest wstawiona konkretna suma) słownie ...... (wpisana suma)
weksel zostaje opatrzony klauzula bez protestu
Weskel wystawiony jako zabezpieczenie umowy nr ..... (wpisany numer) zawartej w dniu ..... (wpisana data)
Miejscem płatnosci bedzie ...... (wpisane miejsce)
Dane firmy i podpis prezesa zarządu

Pytanie2 (w wypadku jesli mogę taki weksel w obecnej sytuacji wykorzystać):
Jak skutecznie przedstawić taki wekslel spółce z o.o., w której obecnie nie ma zarządu - brak organu reprezentującego spółkę i nie wiadomo kiedy bedzie powolany?

Z góry dziękuję za pomoc.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 12 gru 2012, 20:57

To jakiś kazus, czy realna sytuacja?

Masz weksel wystawiony przez firmę B na zabezpieczenie pożyczki. Część pożyczki została spłacona, zatem masz prawo żądać od firmy pozostałej części (niezapłaconej) i do takiej wysokości wykorzystać otrzymany weksel kaucyjny.

Weksel przedstawia się spółce, a nie zarządowi. Należy zatem udać się do siedziby spółki i okazać weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 12 gru 2012, 21:31

Dziekuje za szybka odpowiedz.

Własnie zauwazyłem błąd w swoim poprzednim poscie.

W danych weksla pod pozycją "firma" są podane moje dane a nie firmy B.

Sytuacja realna.

Firma B nie dziala. Pod jej adresem z KRS zastanę najpewniej zamknięte drzwi lub jakis inny podmiot, który podnajmuje lokal. Czy w takim razie okazanie weksla bedzie skuteczne? Mam byc ze swiadkiem, żeby dodatkowo potwierdzić, że okazałem czy wystarczy, że bede sam i moje oswiadczenie?

Nie powiadomie dluznika o tym, że chce mu przedstawic weksel bo jak wspomnialem firma nie dziala normalnie i nikt tam nie pracuje. Wpis w KRS aktywny. Chyba, ze wykorzystam list polecony za potwierdzeniem odbioru. Poczta najpewniej zwroci mi taki list z z adnotacja ze nikogo nie zastano.

Termin platnosci weksla zgodnie z deklaracja wekslowa to 14 dni po zakonczeniu umowy. Ten termin minal. Czy moge wpisac dowolną datę jako termin płatnosci czy tez pozostawic to miejsce niewypelnone do momentu okazania i wtedy wpisac datę?

Zakladajac, ze pojawie sie w tej firmie i bedzie to okazanie skuteczne - kiedy moge skladac pozew w trybie nakazowym od razu po okazaniu weksla. Czy w takim wypadku nalezy wysylac wezwanie do zaplaty?

I ostatnia sprawa skoro czesc pozyczki została splacona rozumiem ze w pozwie nakazowym moge żądać wlasnie takiej kwoty z weksla pomniejszonej o wartosc zaliczki z tym, że należy przedstawic weksel i wyjasnić wszystkie okoliczności w pozwie w trybie nakazowym.

Z góry dziękuje za poswiecony czas i odpowiedzi na moje pytania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 12 gru 2012, 21:39

kalo11 pisze:W danych weksla pod pozycją "firma" są podane moje dane a nie firmy B.
Przeoczyłem ten błąd i odpowiedziałem tak, jakbyś był remitentem weksla :)

Firma B nie dziala. Pod jej adresem z KRS zastanę najpewniej zamknięte drzwi lub jakis inny podmiot, który podnajmuje lokal. Czy w takim razie okazanie weksla bedzie skuteczne? Mam byc ze swiadkiem, żeby dodatkowo potwierdzić, że okazałem czy wystarczy, że bede sam i moje oswiadczenie?
"Nie działa" ma wiele znaczeń. Na przykład firma może być formalnie zlikwidowana i wówczas nie ma już do kogo kierować roszczeń. Firma może być w upadłości/likwidacji, wówczas roszczenie z weksla kierujemy do syndyka. Albo po prostu formalnie firma istnieje, ale faktycznie już nie. Wówczas po prostu pozywasz firmę i po uzyskaniu tytułu wykonawczego, próbujesz dalej z komornikiem. Rada praktyczna - daruj sobie okazanie, a w razie czego twierdź, że weksel byłeś okazać, ale nie zastałeś pod adresem z KRS remitenta.
Nie powiadomie dluznika o tym, że chce mu przedstawic weksel bo jak wspomnialem firma nie dziala normalnie i nikt tam nie pracuje. Wpis w KRS aktywny. Chyba, ze wykorzystam list polecony za potwierdzeniem odbioru. Poczta najpewniej zwroci mi taki list z z adnotacja ze nikogo nie zastano.
Jeśli tak rzeczywiście jest, to szkoda pieniędzy, a przede wszystkim czasu na list.
Termin platnosci weksla zgodnie z deklaracja wekslowa to 14 dni po zakonczeniu umowy. Ten termin minal. Czy moge wpisac dowolną datę jako termin płatnosci czy tez pozostawic to miejsce niewypelnone do momentu okazania i wtedy wpisac datę?
W praktyce to rób jak chcesz :)
Zakladajac, ze pojawie sie w tej firmie i bedzie to okazanie skuteczne - kiedy moge skladac pozew w trybie nakazowym od razu po okazaniu weksla. Czy w takim wypadku nalezy wysylac wezwanie do zaplaty?
Nie trzeba wysyłać wezwania.
I ostatnia sprawa skoro czesc pozyczki została splacona rozumiem ze w pozwie nakazowym moge żądać wlasnie takiej kwoty z weksla pomniejszonej o wartosc zaliczki z tym, że należy przedstawic weksel i wyjasnić wszystkie okoliczności w pozwie w trybie nakazowym.
Należy zażądać zasądzenia odpowiedniej kwoty, wspominając jedynie, że pozostała część weksla została spłacona. Dokumentów, czy dowodów spłaty nie trzeba załączać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 12 gru 2012, 21:51

Dziekuje serdecznie za szybkie odpowiedzi.

Piszac o firmie, ze nie dziala mam na mysli, ze nie ma obecnie zarzadu, pracownikow. Ma byc ustanowiony kurator w przyszlosci. Firma nie jest w likwidacji/upadlosci. Przynajmniej na dzien dzisiejszy zgodnie z KRS.

Czy ten weksel ktory opisalem w 1 poscie jest w ogole prawidlowy??

Uprzejmie prosze jeszcze o informacje czy sad bedzie potrzebował dołączonej umowy do pozwu w trybie nakazowym i potwierdzenia przelania przeze mnie srodków na konto firmy B, aby rozpatrzyć sam pozew?

Pozdrawiam serdczenie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 12 gru 2012, 21:55

Umowy i potwierdzeń przelewu nie potrzebujesz.

Co do weksla, to zawsze uczulam na fakt, aby nie odwoływać się w treści weksla do umów pozawekslowych, aby nie było to uznane za warunek unieważniający weksel ("Weskel wystawiony jako zabezpieczenie umowy nr ..... (wpisany numer) zawartej w dniu ..... (wpisana data)") Takie informacje najlepiej umieszczać na rewersie weksla.

Masz jednak to co masz i nie ma co płakać nad rozlanym mlekiem, tylko kierować sprawę do sądu :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 12 gru 2012, 22:19

Większosc moich watpliwosci została roawiana.

Mam jeszcze jedną.

W deklaracji wekslowej jest zapis "remitent jako dzien platnosci weksla wpisze date przypadającą 14-tego dnia po upływie okresu na który umowa została zawarta".

Skoro termin 14 dni zgodnie z deklaracja wekslowa minał i weksel nie został okazany w 1 lub 2 dniu po okreslonym terminie jakie sa tego konsekwencje dla posiadacza takiego weksla.

Czy mogę bez dodatkowych konsekwencji wpisac inna date na wekslu (po 2 dniu od terminu okreslonego w wekslu) ?

I oczywiscie rozumiem ze do pozwu nalezy dołączyć deklarację wekslową.

Czy warto zrobic kopie potwierdzona za zgodnosc takiego weksla przed wyslaniem pozwu do sadu?

Dziekuje bardzo za cierpliwosc i konkretne odpowiedzi na moje pytania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 12 gru 2012, 22:27

Wpisz termin płatności wynikający z deklaracji wekslowej. Fakt nieprzedstawienia weksla w tym dniu nie ma znaczenia w stosunku do roszczenia wobec wystawcy. (zakładam, że wpisanie daty z deklaracji nie uczyni weksla przedawnionym).

Do pozwu deklaracji nie musisz dołączać.

Kopia potwierdzona - nie widzę takiej potrzeby. Rozumiem, że chcesz się zabezpieczyć w razie zgubienia przesyłki prze pocztę? Ja bym nie robił, nie chciałoby mi się.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 12 gru 2012, 23:12

Czytam cały czas o prawie wekslowym i jest to naprawde szeroka dziedzina.

Znalazłem nastepujące informacje:
Jesli remitent weksla nie przedstawi go w terminie powoduje to
-utratę prawa wobec zwrotnych dłużników wekslowych (art. 53 pr. weksl.)
- w stosunku do wystawcy weksla własnego ma taki skutek, że może on złożyć sumę wekslową do depozytu sądowego na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza weksla (art. 42)
- odsetki za zwłokę nie obciążają wystawcy od dnia płatności wskazanego na wekslu - rozumiem ze do momentu okazania ???

Pytanie jak i gdzie mozna sprawdzić, czy wystawca złożył sumę wekslową do depozytu sądowego na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza weksla (art. 42) ?

Dziękuje za wszystkie odpowiedzi. Dużo mi juz pomogły.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 13 gru 2012, 08:13

kalo11 pisze:Czytam cały czas o prawie wekslowym i jest to naprawde szeroka dziedzina.
To prawda. Mam nadzieję, że wraz z jej studiowaniem, odkryjesz też, że cechuje się logicznością, prostotą, a przede wszystkim przydatnością :)
Jesli remitent weksla nie przedstawi go w terminie powoduje to
-utratę prawa wobec zwrotnych dłużników wekslowych (art. 53 pr. weksl.)
Owszem. Ty na swoim wekslu nie masz zwrotnych dłużników wekslowych (indosantów), więc nie masz co tracić.
- w stosunku do wystawcy weksla własnego ma taki skutek, że może on złożyć sumę wekslową do depozytu sądowego na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza weksla (art. 42)
Pytanie jak i gdzie mozna sprawdzić, czy wystawca złożył sumę wekslową do depozytu sądowego na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza weksla (art. 42) ?
Zapewne w sądzie można. Tylko po co?

Po pierwsze - Twój wystawca nie wie jeszcze o wypełnieniu weksla datą.

Po drugie - zasadniczo nigdy tak nie jest, żeby dłużnik się wyrywał i składał sumę do depozytu sądowego. To są naprawdę bardzo wyjątkowe sytuacje, i związane z tym, że dłużnik koniecznie chce się zwolnić z zobowiązania, a wierzyciel z pewnych powodów nie może zapłaty przyjąć ("nie ma go", z sobie znanych powodów próbuje nie przyjmując zapłaty zaszkodzić dłużnikowi itp.).

A gdzie sprawdzić? Pewnie stosowny sąd odpowiedziałby na takie zapytanie...
- odsetki za zwłokę nie obciążają wystawcy od dnia płatności wskazanego na wekslu - rozumiem ze do momentu okazania ???
Tak, odsetki należą się zawsze od dnia okazania, nie wcześniej niż od terminu płatności wskazanego na wekslu.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 18 gru 2012, 18:45

Jeśli weksel własny podposany został przez osobe fizyczna prowadzaca dzialalnosc gospodarca (przez prezesa) i dodatkowo został ten weksel poręczony przez jedengo z pracownikow tej firmy, a taka firma upada (zostala wykreslona z ewidencji) w jaki sposób przedstawic taki wekslel?

Jest to weksel własny z wpisanym terminem platnosci i miejscem (miasto) platnosci. Należy odnaleźć miejsce pobytu wystawcy weksla? Dodam, że na wesklu wraz z podpisem wystawcy jest jego pieczatka z adresem. Czy mozna wykorzystac ten adres? Najpewniej wystawca i poreczyciel ukrywaja sie.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 18 gru 2012, 18:52

Wykreślenie z ewidencji to nie upadłość firmy. Zarówno wcześniej, jak i teraz, wystawcą jest osoba fizyczna wymieniona z imienia i nazwiska.

Weksel powinien być przedstawiony w określonym na nim miejscu płatności. Jeśli wystawca już tam nie funkcjonuje, to jego pech. Jeśli chce zapłacić, powinien w terminie płatności zrobić tak, aby na swoje weksle pod obiecanym adresem oczekiwać.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 20 gru 2012, 21:32

Czy weksel daje jakiekolwiek przywileje dla remitenta w wypadku postepowania upadlosciowego spolki z o.o.?? Weksel zostal podpisany przez prezesa zarzadu. Jesli w wyniku postepowania upadlosciowego wierzyciel nie zostaje zaspokojony to jakie sa mozliwosci wykorzystania weksla w takiej sytuacji??
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 20 gru 2012, 21:39

Weksel nie daje pierwszeństwa w kolejce wierzytelności, jest traktowany tak jak inna wierzytelność "zwykła" - np. wynikająca z umowy sprzedaży.

W przypadku ryzyka upadłości zabezpieczeniem może być poręczenie osób trzecich, takich jak np. właściciele, czy prezesi spółek. Z samego jednak faktu podpisania weksla przez prezesa w imieniu spółki nic takiego nie wynika.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 16 sty 2013, 17:27

Witam.

Proszę o odpowiedź na następujace pytania:
1. Na wekslu własnym jest zapis "miejscem platności będzie miasto X" (bez podawania dokładnego adresu). Poniżej tego zapisu (jeden wiersz odstępu) jest podana nazwa firmy, dokladny adres, NIP, REGON. Jeszcze niżej znajduje się pieczątka wraz z nazwiskiem i dokładnym adresem (taki sam jak opisany powyzej). Weksel wystawiła i podpisała osoba fizyczna prowadzaca działalnośc gospodarcza. Dzialalnosc gospodarcza tej osoby zostala zakonczona.
Czy żeby dopelnic formalnosc i prawidlowo przedstawic ten weksel Wystawcy nalezy przedstawic go pod podanym adresem? Chodzi mi o to, że zdanie "miejscem platności będzie miasto X" kończy się kropką. Adres jest podany poniżej, po jednowierszowym odstępie. Czy pod względem formalno - prawnym adresem do przedstawienia weksla Wystawcy będzie adres wpisany na wekslu.

2. Otrzymalem drogą mailowa, że wszelkie zobowiązania firmy (osoby fizycznej), która wystawiła weksel przejęła spółka prawa handlowego z o.o. Podkreślam byla to informacja mailowa i nie ma innego potwierdzenia. W związku z powyzszym czy w ogole jest sens pozywac spolkę, czy tez powinenem od razu pozwac osobe fizyczną, ktora wystawila weksel.

3. Na wekslu jest podana data - wpisana przez Wystawcę, która mowi kiedy wekselk zostanie oplacony. Pokrywa sie on z terminem podanymw deklaracji wekslowej. Jesli ten weksel przedstawiony zostanie pozniej niz wskazuje data na wekslu to rozumiem, rodzi to podobne skutki jak podalem w poscie wczesniejszym:
-utratę prawa wobec zwrotnych dłużników wekslowych (art. 53 pr. weksl.)
- w stosunku do wystawcy weksla własnego ma taki skutek, że może on złożyć sumę wekslową do depozytu sądowego na koszt i niebezpieczeństwo posiadacza weksla (art. 42)
- odsetki za zwłokę nie obciążają wystawcy od dnia płatności wskazanego na wekslu
Pytanie czy w takim razie date przedstawienia weksla nalezy gdzies wpisac (na wekslu lub innym dokumencie). Zakladajac, ze Wystawcy nie zastane pod danym adresem jak i gdzie zgodnie z przepisami wpisac date przedstawienia weksla w wypadku przedstawienia weksla po terminie podanym na wekslu.

Pozdrawiam serdecznie autora strony.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 16 sty 2013, 19:37

To, co strony chciały wekslem ustalić, najlepiej spytać samych stron ;) Jeśli jednak dochodzisz należności wyłącznie od wystawcy (brak indosantów), to przedstawienie weksla wystawcy w miejscu jego faktycznego przebywania będzie ok.

Sprawa przejęcia zobowiązań ciekawa - faktycznie istnieje możliwość przekształcenia przedsiębiorcy jednoosobowego w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby jednak stwierdzić, czy przekształcenie takie faktycznie miało miejsce, jak też czy zobowiązanie z danego weksla wchodziło w skład długów przechodzących na spółkę, wymagałoby głębszego zastanowienia się.

W przypadku przedstawienia weksla po terminie płatności, nie trzeba takiej wzmianki nanosić na weksel.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 21 mar 2013, 20:36

Jesli minal termin platnosci weksla wlasnego (termin byl wpisany na wekslu) to czy aby okazac taki weksel nalezy poinformowac wczesniej Wystawce weksla lub poręczyciela o planowanej dacie okazania weksla? Jesli tak to w jakiej formie np. pisemnej?

Czy takie zawiadmienie wysłac na adres miejsca wystawienia weksla, czy tez adres zamieszkania (zameldowania ) wystawcy (pręczyciela)?

Prosze o odpowiedz.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 21 mar 2013, 20:40

Nie trzeba wcześniej informować, wystarczy przedstawić.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 02 kwie 2013, 20:49

Witam.

Na weskslu wlasnym znajduje sie podpis wystawcy i poreczyciela.

Jesli wystawca weksla zostaje uznany za osobe zaginiona, to w wypadku wystapienia z pozwem w trybie nakazowym do sadu beda jakies problemy??

Tzn. na pewno bedzie problem z ustaleniem miejsca pobytu takiej osoby.

Prosze o informację jak w takim wypadku najrozsadniej postapic? Probowac ustanowic kuratora do doreczen??

Pozdrawiam autora bloga.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 02 kwie 2013, 20:50

Nie trzeba pozywać wystawcy, można tylko poręczyciela. W końcu po to on jest, aby zapłacił, jak wystawca nie zapłaci.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 08 kwie 2013, 18:55

Proszę o informację, czy tak skonstruowany weksel jest prawidłowy:

WEKSEL

............................., dnia.............................................................. Na.............................
(miejsce wystawienia) ( dzień, miesiąc słownie, rok) (kwota cyframi )

................................................ zapłac. bez protestu, za ten …………… weksel własny In blanco
(data: dzień, miesiąc słownie, rok)

na zlecenie ........................................................................ kwotę .................................
(wymienić wierzyciela) (kwota słownie)

Płatny.......................................................................................................................
(miejsce płatności)

...............................
podpis wystawcy weksla
czytelnie imię i nazwisko wystawcy weksla oraz PESEL

1. Widzę, że zamiast słowa "zaplac." powinno być "zapłacę".
2. Po słowach "za ten" chyba nie powinno byc kropek.
Czy to może powodować problemy dla remitenta?

3. W deklaracji wekslowej jest zapis, ze "niniejsza deklaracja obejmuje weksel wystawiony przeze mnie w dniu ....(data)". Tymczasem ze wzrou weksla nie wynika, że można go zidentyfikowac jako weksel wystawiony konkretnego dnia. Czy to może rodzić jakieś problemy dla remitenta?

4. Czy remitent może wpisac dowolne miejsce wystawienia? Deklaracja wekslowa nie reguluje tej kwestii.

Serdzecznie pozdrawiam autora bloga.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 19:15

Z "zapłac." trzeba zrobić "zapłacę"

Skoro są kropki, to albo można je wykorzystać, albo nie (np. wpisując "własny weksel")

Ad 3. Skoro weksel został wystawiony w danym dniu, to taka data powinna być przez remitenta wpisana przy uzupełnianiu weksla.

Ad. 4. Miejsce wystawienia weksla powinno być prawdziwe - nie jest to kwestia ustaleń pomiędzy stronami, tylko stwierdzenie stanu faktycznego - czyli trzeba sobie przypomnieć gdzie weksel był wręczany

I jeszcze jedno - za bezsensowne uważam pisanie "zapłacę za ten weksel in blanco". Wystawca nigdy za weksel in blanco nie zapłaci i wpisywanie takiej klauzuli do weksla oznacza przynajmniej niezrozumienie tego, co się redaguje :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 08 kwie 2013, 19:32

Dziękuję za szybką odpowiedź.

Jeśli weksel, o którym pisalem w poprzednim w poscie byłby wyslany pocztą to miejsce wystawienia powinno byc wypelnione jako miejsce wytworzenia przez Wystawce. Tak przynajmniej rozumiem odpowiedz. Prosze o potwierdzenie.

I jeszcze jedna ogolna kwestia.

W wypadku postepowania nakazowego z weksla nalezy podac w pozwie miejsce zamieszkania dluznika (wystawce weksla).
1. Czy w wypadku osoby prawnej wystarczy adres KRS społki, skoro weksel podpisał np. prezes zarzadu lub osoba uprawniona?
2. Czy w wypadku osoby fizycznej prowadzacej dzialalnosc gospodarcza, ktora wystawila weksel moze to byc miejsce prowadzenia dzialalnosci podane w CEIDG (ewidncji dzialalnosc gospodarczej), czy tez musi to byc miejsce zamieszkania Wystawcy?

Jest to wazne , aby pozniej nie utrudnic sobie ewentualnego postepowania sadowego.

Dziekuje za wszystkie odpowiedzi i pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 19:35

Jeśli oba miasta są w Polsce, to można wpisać dowolne, nie ma to praktycznego znaczenia, choć na logikę bardziej prawidłowe będzie miasto podpisania.

1. Adres KRS
2. Tylko adres zamieszkania.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 08 kwie 2013, 20:23

Witam.

Chciałbym tylko doprecyzowac ostatnia odpowiedz.

Miasto podpisania tzn. miejsce wystawienia przez Wystawcę????

pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 20:30

Nie.

Miejsce zamieszkania, czyli adres zamieszkania w momencie wytaczania powództwa (musisz podać). Jeśli dobrze rozumiem pytanie :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
kalo11
Posty: 14
Rejestracja: 12 gru 2012, 20:10

Re: Problem z wekslem

Post autor: kalo11 » 08 kwie 2013, 21:24

Witam.

Chodziło mi o miejsce wystawienia weksla wyslanego przez wystawcę pocztą do remitenta.

Czy jeśli nie jest wpisane na wekslu własnym miejsce wystawienia to:
nalezy podac jako miejsce wystawienia to miasto, w ktorym wystawca wystawił weksel??

Dziekuje za odpowiedzi na wszystkie pytania.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Problem z wekslem

Post autor: Lech » 08 kwie 2013, 21:28

kalo11 pisze:miasto, w ktorym wystawca wystawił weksel??
Tak.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 74 gości