Weksel a podatek dochodowy

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 30 sty 2013, 20:25

Witam. Czy przejęcie nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu wekslowego bedzie obciążone podatkiem dochodowym?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 30 sty 2013, 20:45

Na początek poczynię disclaimer - nie jestem doradcą podatkowym :)

Ale podyskutujmy sobie.

"Przejęcie nieruchomości w zamian za zwolnienie z długu wekslowego" może być rozumiane dwojako:

- ja kupię od ciebie i zapłacę ci wekslem - wówczas podatki takie jak przy sprzedaży

- ty mi darujesz nieruchomość, a ja ci daruję dług - wówczas podatki takie jak przy darowaniu nieruchomości i takie jak przy darowaniu długu (czasem darowanie długu powoduje pewne konsekwencje podatkowe).

Przy czym ta druga opcja mi tu nie pasuje - darowizna jest bezwarunkowa, nie można poczynić umowy "ja ci daruję, jeśli ty mi anulujesz" czy coś takiego. Darujesz mieszkanie, czyli nic w zamian nie oczekujesz.

Wypada zatem, że ty tym wekslem płacisz za nieruchomość. I tak należy to rozpatrywać :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 30 sty 2013, 21:05

Cała operacja jest zbliżona do drugiego wariantu a technicznie wygląda to tak. W jedym akcie notarialnym zwalnia się wystawcę weksla od długu i przenosi własnośc do nieruchomości na remitenta. Nie ma tutaj podatku PCC, pytanie tylko czy skarbówka nie zaśpiewa o dochodowy. Innymi słowy czy US nie szuka podstawy cywilno prawnej wystawienia weksla? Gdyby podstawą była pożyczka to sprawa jest prosta. Dochodu nie ma jesli suma pożyczki pokrywa się z wartością nieruchomości. Co jednak kiedy za wekslem nie "szły" żadne pieniądze. Wystawca się bezwarunkowo zobowiązał a ja się po przejęciu nieruchomości pieknie wzbogaciłem.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 30 sty 2013, 21:07

"Przenosi własność" to chyba trochę za mało.

Notariusz się spyta - co jest causą przeniesienia - sprzedaż, darowizna...? Bo on nie wie jaką umowę przygotować :)
Co odpowiesz?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 30 sty 2013, 22:10

Nieruchomośc jest przenoszona w zamian za zwolnienie z długu. To jest causa. Taka operacja nie podlega dyskusji, notariusze to robią. Mnie interesuje podatek dochodowy.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 30 sty 2013, 22:18

Dlaczego cię interesuje akurat podatek dochodowy? Zajrzyj do art. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i zobacz, czy transakcja taka wlicza się do któregoś z wymienionych źródła przychodów. IMHO nie.

Ale wystawienie weksla bez żadnej podstawy, a następnie przyjęcie zapłaty tym wekslem za nieruchomość może być uznane za czynność pozorną mającą na celu obejście prawa.

I pierwsze pytanie US - skąd nabywający nieruchomość miał środki na jej zakup? Czyli: co takiego się stało, że został obdarowany wekslem na te kilkaset tysięcy zł?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
rentier
Posty: 7
Rejestracja: 09 paź 2012, 07:36

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: rentier » 31 sty 2013, 11:08

Za długi karciane:). A tak na poważnie to przyczynę można zawsze znaleźć. Ok. A jak formalnie wygląda zakup nieruchomości za wystawiony weksel.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 31 sty 2013, 13:00

Formalnie wygląda tak jak umowa sprzedaży.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 01 lut 2013, 22:37

Ok. Podchodzę do aktu dzisiaj a weksel będzie płatny za 3 miesiące. Pierwsze pytanie. Czy w KW będzie wzmianka o roszczeniu zbywcy?Pytanie drugie. Co się stanie w sytuacji, gdy za trzy miesiące weksla nie wykupię?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 01 lut 2013, 22:41

To, czy w KW będzie wzmianka zależy tylko od tego, czy strony zechcą ją umieścić.

Sprawę należy rozpatrywać analogicznie, jakby strony się w normalny, cywilny, sposób umówiły na zapłatę za nieruchomość za 3 miesiące. Co się wówczas stanie, jeśli zapłaty nie będzie? Wierzyciel będzie mógł jej dochodzić na zasadach ogólnych.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 01 lut 2013, 22:56

Dobrze. Po podpisaniu aktu dojdzie do zmiany w dziale II KW. Skoro KC zabrania przenoszenia nieruchomości pod warunkiem, to nieruchomośc jest formalnie sprzedana z chwilą podpisania aktu. Gdyby zbywca nie zamieścił wzmianki naraził by się na ewntualne obciążenie nieruchomości przed otrzymaniem gotówki, albo co gorsza mogło by dojśc do zbycia nieruchomości nabywcy w dobrej wierze?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 01 lut 2013, 23:02

Tak by było, jeśli zbywca nie zabezpieczy swojego roszczenia w KW, to ryzykuje, że w momencie egzekucji nieruchomość będzie obciążona lub sprzedana (wówczas być może: skarga pauliańska).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 02 lut 2013, 18:20

Domyślam się, że notariusz kiedy usłyszy o zakupie nieruchomości za weksel może nie wiedziec czy to jest wogóle możliwe. Na jaką podastawę prawną się powołac. I czy notariusz może odmówic takiego aktu kiedy strony się na niego zgadzają?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 02 lut 2013, 18:33

Oczekujesz jakiejś ustawy, która stwierdza "można zapłacić wekslem za nieruchomość"? Obawiam się, że trochę przeceniasz zakres przeregulowania naszego życia przez przepisy :)

Poza tym uściślij na czym ci zależy - jako kupujący masz weksle wystawione na twoją rzecz przez sprzedającego i chcesz zapłacić nimi mu za jego nieruchomość,

czy też sam kupujący chce wystawić weksle na rzecz sprzedającego i jemu nimi zapłacić za nieruchomość?
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 02 lut 2013, 18:41

:)Jestem kupującym i chcę wystawic weksel płatny w dniu 1 kwietnia. A tak z ciekawości jak wygląda sytuacja kupna nieruchomości za weksle wystawione na sprzedającego?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 02 lut 2013, 18:45

lheureux pisze::)Jestem kupującym i chcę wystawic weksel płatny w dniu 1 kwietnia.
A dlaczego chcesz to zrobić akurat wekslem? IMHO nie ma takiej potrzeby. W akcie notarialnym można zapisać termin płatności za nieruchomość, dodatkowo zabezpieczyć płatność hipotecznie, akurat w tym przypadku nie ma jakiegoś szczególnego powodu, aby zastosować weksel, myślę, że na przykład obiegowość wierzytelności wekslowej nie jest tym, na czym szczególnie zależy sprzedającemu.
A tak z ciekawości jak wygląda sytuacja kupna nieruchomości za weksle wystawione na sprzedającego?
Normalnie. Kupując nieruchomość sprzedawca ma roszczenie do ciebie o zapłatę, którą możesz zaspokoić jego długiem (a on nie ma prawa odmówić przyjęcia zapłaty swoim długiem).
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 02 lut 2013, 18:58

Otóż, mam klauzule z nakazów zapłaty, które za sprawą Pana komornika przemienią się w gotówkę za jakieś 2 miesiące. Weksel własny którym zamierzam zapłacic za nieruchomośc wykupię więc spokojnie 1 kwietnia. Sprzedawca nie może jednak ustanowic hipoteki ponieważ sam ma długi, więc pojawiło by się ryzyko skierowania egzekucji do wierzytelności, która może bic po oczach w KW.
lheureux
Posty: 132
Rejestracja: 23 sie 2011, 20:51

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: lheureux » 02 lut 2013, 19:12

I jak? Dobrze wykombinowane? Można tak? A tak z innej beczki. Jak skarbówka może zareagowac jak kupię nieruchomośc za weksel płatny za 5 lat. Może byc niepocieszona, że ludzie nie mający pokrycia kupują nieruchomości.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Weksel a podatek dochodowy

Post autor: Lech » 02 lut 2013, 19:25

US zareaguje tak samo jak gdybyś kupił nieruchomość i w akcie notarialnym określił datę płatności "za 5 lat". Nie są to często spotykane przypadki.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 63 gości