Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Tutaj możesz zadać pytanie na temat weksli, opisać ciekawą sprawę, podyskutować o orzeczeniu sądu i poruszyć wszelkie inne zagadnienia związane z wekslami
un
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2013, 13:41

Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: un » 08 lut 2013, 14:05

Witam serdecznie

Pożyczyłem komuś pieniądze.
Podpisaliśmy umowę pożyczki oraz wystawił mi weksel in blanco.

Ponieważ się dłużnik nie wywiązał z terminu zwrotu, dociskałem i okazało się że jest za granicą. Wyprowadził się.

Poszedłem do windykatora, ten wysłał wezwanie do zapłaty do dłużnika i poręczyciela, a następnie jak wróciły niepodjęte, Sąd wydał nakaz zapłaty.

KOmornik zaczął swoje i częściowo zrobił, jednak w "miedzyczasie" dłużnik (ale poręczyciel już nie) wniósł sprzeciw i będzie sprawa.

Windykator mówi "będzie dobrze", ale prawnik mówi "będzie słabo".

Płatność miała nastąpić na rachunek bankowy, ale data wystawienia weksla nie była określona.


I co teraz?

Bo podobnież nie okazałem weksla a on chciał zapłacić. ;-)

Weksel taki:

Weksel miejsce wystawienia data wystawienia suma w zł zapłacę za ten weksel data płatności bez protestu
osoba na zlecenie której weksel ma być zapłacony suma pieniężna słownie płatny: miejsce płatności weksla

odręczny podpis wystawcy weksla


Czy miałem przedstawiać ten weksel? Jak?
Jest jakakolwiek szansa, ze w sumie wiedząc, że jest za granicą miałem jechać pół polski i zastać zamknięte drzwi?
Poręczyciel też się tak samo wybrał za granicę.

Weksel wystawiony PO terminie płatności / zwrotu pożyczki / więc powinno być ok, Sąd nakaz wydał tylko ten teraz się awanturuje.

Pozdrowienia
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 15:18

Trzymam stronę windykatora, zasadniczo nieprzedstawienie weksla do zapłaty nie powinno skutkować oddaleniem powództwa (co najwyżej zasądzeniem odsetek nie od dnia rzekomego przedstawienia weksla do zapłaty tylko od faktycznej daty możliwości zapoznania się wystawcy z wekslem).

Z drugiej strony - jak sam się nie przyznasz, że nie przedstawiłeś weksla, to czarno widzę udowodnienie tego przez wystawcę. Był za granicą, nie wie co się dzieje w kraju, a Ty mogłeś być określonego dnia, zastać zamknięte drzwi -> przedstawienie skuteczne :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
un
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2013, 13:41

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: un » 08 lut 2013, 15:26

Lech pisze:Trzymam stronę windykatora, zasadniczo nieprzedstawienie weksla do zapłaty nie powinno skutkować oddaleniem powództwa (co najwyżej zasądzeniem odsetek nie od dnia rzekomego przedstawienia weksla do zapłaty tylko od faktycznej daty możliwości zapoznania się wystawcy z wekslem).

Z drugiej strony - jak sam się nie przyznasz, że nie przedstawiłeś weksla, to czarno widzę udowodnienie tego przez wystawcę. Był za granicą, nie wie co się dzieje w kraju, a Ty mogłeś być określonego dnia, zastać zamknięte drzwi -> przedstawienie skuteczne :)

Wystawca ma jakiś monitoring na posesji, i podobno może przedstawić zapis że nikt nie przychodził, choć są niby domownicy lub opiekujący się domem?

Prawnik właśnie się czepił tego, że i tak mam w teorii zrobić protest, bo to ja chcę kase ;(

Czyli mam udowodnić "niebycie" dłużnika.

Racja? I co z ewentualnym monitoringiem?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 15:29

Zrobić protest? Z jakiego powodu? Przecież jeśli dochodzisz należności tylko od wystawcy weksla własnego (i jego poręczyciela), to protestu się nie dokonuje.

Co do przedstawienia - niech Twój prawnik poszuka, są orzeczenia twierdzące, że nawet jeśli przedstawienia weksla nie było, to takim przestawieniem jest odebranie nakazu zapłaty z sądu, więc co najwyżej stracisz trochę odsetek, ale nie pretensję główną.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
un
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2013, 13:41

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: un » 08 lut 2013, 15:41

Lech pisze:Zrobić protest? Z jakiego powodu? Przecież jeśli dochodzisz należności tylko od wystawcy weksla własnego (i jego poręczyciela), to protestu się nie dokonuje.

Co do przedstawienia - niech Twój prawnik poszuka, są orzeczenia twierdzące, że nawet jeśli przedstawienia weksla nie było, to takim przestawieniem jest odebranie nakazu zapłaty z sądu, więc co najwyżej stracisz trochę odsetek, ale nie pretensję główną.

Ale całość sprawy rozbija się o to, że dokonano egzekucji na podstawie weksla, z majątku w PL a dłużnik i poręczyciel za granicą, i na dodatek podobno jak wiedziałem, że są za granicą to większy problem.

Jak zrobili zarzuty do nakazu to wtedy dostali kopię pozwu i resztę pism, tych nie odebranych w PL.
Niby wtedy powinienem robić protest lub jechać za granicę szukać ich?

Duża część kasy już jest, a tu kłopoty.

Bo podobno gdybym przedstawił to by zapłacił...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 15:56

Czyli gdyby przypadkiem kamery nagrały cię, jak całujesz ich klamkę, to by zapłacili? :)

tutaj może być inny problem, niezwiązany z przedstawieniem - wskazanie w pozwie nieaktualnego adresu zamieszkania strony.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
un
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2013, 13:41

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: un » 08 lut 2013, 16:18

Lech pisze:Czyli gdyby przypadkiem kamery nagrały cię, jak całujesz ich klamkę, to by zapłacili? :)

tutaj może być inny problem, niezwiązany z przedstawieniem - wskazanie w pozwie nieaktualnego adresu zamieszkania strony.
Nie mam pojęcia, czy by zapłacili, część pewnie tak.

Czuję kłopoty z tym nieaktualnym adresem. To może mnie przewrócić? Przypominam, że kasa zebrana i rzeczy zlicytowane, w wyniku skutecznej egzekucji.

Jak mogą udowodnić mi zły adres? Dodatkowo boję się, o umyślne wysłanie przez windykatora na stary adres bez chęci ustalenia nowego...
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 18:48

Skoro pozwani mieszkali za granicą, to w pozwie powinieneś podać ich adres zamieszkania, a nie jakieś historyczne dane :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
un
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2013, 13:41

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: un » 08 lut 2013, 22:57

Lech pisze:Skoro pozwani mieszkali za granicą, to w pozwie powinieneś podać ich adres zamieszkania, a nie jakieś historyczne dane :)

No ok. Jak już podniosą że mieszkają za granicą i udowodnią że to wiedziałem (a jak nagrali tel to udowodnią), to jakie wtedy konsekwencje?

Jak rozumię może być unieważnienie nakazu zapłaty?
Zostawienie nakazu uchylenie klauzuli...
Zwrot zajętych pieniędzy i rzeczy?

Odpowiedzialnośc karna za podanie złego adresu? I do kogo - ja czy pełnomocnik?
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 23:08

Konsekwencją będzie przywrócenie im terminu do wniesienia zarzutów. Jak z tego skorzystają, to już od nich zależy. Gdybyś przypadkiem przegrał sprawę, a roszczenie już wyegzekwował, to... http://www.remitent.pl/odpowiedzialnosc ... dztwa/4112
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
j_kwiecien
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2013, 15:02

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: j_kwiecien » 08 lut 2013, 23:16

Z tymi orzeczeniami SN to w sumie ciekawa sprawa. Przecież tak naprawdę to pozwany nigdy tego weskla na oczy nie zobaczy. Z tego co pamiętam to regulamin urzędowania sądów nakazuje przechowywać taki dokument w opdowiednich warunkach, a aktach sprawy jest tylko kopia.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 23:21

Też uważam, że to dziwna sprawa. Moim zdaniem skoro powinno być przedstawienie, to powinno być, pozwanie bez przedstawienia jest pozwaniem przedwczesnym, powództwo powinno być oddalone i niech dalej sobie posiadacz weksla przedstawia go. Jest jednak jak jest i należy to przyjąć do wiadomości :)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
j_kwiecien
Posty: 20
Rejestracja: 05 sty 2013, 15:02

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: j_kwiecien » 08 lut 2013, 23:28

A co do przedstawienia to mam takiego znajomego, który robi to tak:
- wysyła do dłużnika z weksla in blanco pustą kopertę albo z pustą kartką, oczywiście listem poleconym z potwierdzeniem odbioru,
- wcześniej przygotowuje sobie wezwanie do wykupu weksla,
- po upływie daty płatności kieruje sprawę do sądu.

Pytałem się kiedyś dlaczego tak robi, a po to żeby dłużnik nie wiedział że on uzupełnił weksel.

Narazie jeszcze z tego powodu nie miał problemów.

To jest w sumie temat bardziej ogólniejszy. Jak udowodnić co było albo nie było zapakowane do koperty. Ja staram się zawsze na odwrocie potwierdzenia wpisywać sygnaturę mojego pisma wychodzącego. Nie umieszczam nigdy zwrotów pt. "wezwanie do zapłaty" no bo nie chce ujawniać treści pisma osobom postronnym.
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 08 lut 2013, 23:34

Niezły skurczybyk z tego kolegi :)

A co to udowodnienia przez wysyłającego, co było w kopercie (jeśli zależy mu na zabezpieczeniu się, gdy odbiorca będzie twierdził, że dostał coś innego), to istnieje wymyślona w internecie przez niejaką osobę o nicku PJO "metoda PJO" właśnie: drukuje się pismo na fragmencie dużej kartki, kartkę składa w ten sposób, że sama dla siebie jest kopertą, i wysyła. Otrzymujemy wówczas pismo zawierające również pieczątki poczty i adresy, jednego z drugim się nie rozdzieli.
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
un
Posty: 6
Rejestracja: 08 lut 2013, 13:41

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: un » 09 lut 2013, 00:44

Lech pisze:Niezły skurczybyk z tego kolegi :)

A co to udowodnienia przez wysyłającego, co było w kopercie (jeśli zależy mu na zabezpieczeniu się, gdy odbiorca będzie twierdził, że dostał coś innego), to istnieje wymyślona w internecie przez niejaką osobę o nicku PJO "metoda PJO" właśnie: drukuje się pismo na fragmencie dużej kartki, kartkę składa w ten sposób, że sama dla siebie jest kopertą, i wysyła. Otrzymujemy wówczas pismo zawierające również pieczątki poczty i adresy, jednego z drugim się nie rozdzieli.
PJO (którego znam i zapisałem się za jego pośrednictwem do badań skuteczności doręczeń poczty, na przykład) nie wymyślił tego tylko spopularyzował metodę z czasów wojny.

Ale skuteczna jak trzeba ;-)
Awatar użytkownika
Lech
Administrator
Posty: 5833
Rejestracja: 23 lis 2010, 22:09
Lokalizacja: Warszawa
Kontaktowanie:

Re: Pożyczka, weksel i dłużnik za granicą, wyndykacja i sąd.

Post autor: Lech » 09 lut 2013, 03:13

Myślałem, że wojennym pomysłem były zwykłe kartki pocztowe (skoro i tak listy były cenzurowane, to po co je zaklejać w koperty:)
Pomoc prawna w sprawach wekslowych
kancelaria (małpa) kpwig.pl
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 78 gości